| anonim_4396 a întrebat:

De ce daca as spune ca sunt ateu si as spune ca, cred in reincarnare, multi imi spun ca nu sunt ateu?

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

Deci prin urmare persoanele atee neaga existenta lui Dumnezeu, dar pot alege sa creada ca exista reincarnare.
Nu prea stiu cum sa explic, ca, eu cred in reincarnare, dar totusi nu cred in conceptul de "suflet".
Reincarnarea sta pe baza faptului ca dupa ce mori, sufletul se duce in alt corp si memoriile din viata anterioara se sterg, sau dispar temporar, iar dupa ce mori, ti le recapeti, dar le ai si pe cele din viata pe care o aveai inainte de a muri iar, si tot asa.
Nu prea stiu cum sa explic faptul ca eu cred in reincarnare, dar nu cred in existenta sufletului.

Suna ciudat daca as spune ca sunt ateu si cred in reincarnare?

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă nu crezi în existența sufletului, după moartea trupului, cine din tine se reîncarnează, ia alt trup?

| RAY a răspuns:

Man multi nu inteleg ce e ateismul, uni spun ca e ateismul e credinta,dogma,religie,credinta, stiinta, ateismul e ca un om chel, asa si un ateu e fara credinta in zeii in rest poate crede si in zana maseluta care te pedeste daca esti rau, esti liber sa crezi in ce doresti tu, desi daca ai fi sincer cu tine ai realiza ca e doar dorinta atat afterlife, man moartea e ceva bun, fara moarte care e sensul vieti? moartea da sens vieti

| Drimmero a răspuns:

N-are legatura,, negi existenta sufletului cand el e elementul important al reincarnarii. Eu unul nu stiu ce sa zic in privinta reincarnarii, am unele dubii.

| T0T a răspuns:

Sufletul nu îți poartă caracterul ci îl moștenești. Deci ce relevanță ar avea?

| untu a răspuns:

Nu exista reincarnare! Sufletul odata s-a desprins de trup in cazul mortii, se inalta in cer si nu se mai intoarce pe pamant! Daca exista reincarnarea, nu ar mai exista nici INVIEREA DOMNULUI IISUS HRISTOS!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Ce ai spus tu acolo valoreaza 0.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru tine happy.

| Mayhem666 a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru mine ce?

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru tine valoreaza 0. Credeam ca nu trebuie sa leg eu frazele.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Serios? Bine, dar tine minte ca daca dupa ce mori tu, fereasca Dumnezeu daca patesti asa ceva, ai sa vezi cu ochii tai ce se intampla in jurul tau! Atunci o sa-ti dai seama ca am avut dreptate!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Si de ce esti asa sigur ca ai dreptate? Ai murit cumva si stii ce se intampla dupa ce mori, si ai venit sa ne spui?

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Foarte sigur si sunt convins ca sunt multe marturii si dovezi ale martorilor care au trecut prin asa ceva, intreaba pe Gabriel Cotabita, ce s-a intamplat cu sufletul lui dupa ce a intrat in coma mai multe luni?

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Hai sa zicem ca te cred laughing ca sa nu ne mai contrazicem, ca o facem degeaba.

| Clorox a răspuns:

"nu cred in conceptul de "suflet".

Reincarnarea sta pe baza faptului ca dupa ce mori, sufletul se duce in alt corp"
Bit^h, wtf?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si eu sunt ateu si sunt convins ca ne reincarnam.
Chestia su sufletul e relativa deoarece suntem suflete care avem un corp fizic, nu invers.
Si Yahweh spiridusul crestinilor se reincarneaza, sa-si ispaseasca pacatele pe undeva prin univers.

| Nilsson a răspuns:

Nu prea am inteles nici eu, daca nu crezi in suflet, ce se transfera dintr-un corp in altul? Amintirile din viata anterioara?

| BlackRose03 a răspuns:

Imi pare rau de tine...
Pentru mine suna putin ciudat.Reincarnarea tine de suflet. Daca o persoana n-ar avea suflet cu ajutorul cui ar reusi sa prinda viata a doua oara sub alta forma? Dupa moarte sufletul continua sa existe. Daca ai facut lucruri bune in viata Dumnezeu iti da sansa sa mai duci o viata pe Pamant, dar ceea ce a existat in viata anterioara se uita.Nu poti crede in reancarnare, dar sa negi existenta sufletului.N-are nicio logica.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Stiu ca nu are logica, de aia am si intrebat.

| RAY a răspuns (pentru BlackRose03):

De unde sti asta ai murit si ai venit sa ne spui asta?

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Si daca exista reincarnare tu cum crezi ca ne reincarnam? laughing
Nici eu nu inteleg, explica-mi.

| RAY a răspuns (pentru BlackRose03):

Eu nu cred in asa ceva, oricine care are habar de psihologia umana stie ca dorinta pentru viata de dupa e doar o simpla dorinta mostenita genetic de la stramosi nostri, eu nu cred in asa ceva de fapt nu trebuie sa mori ca sa numai fi tu daca ti se sterge memoria adio TU, totul e memoria ta daca memoria se sterge adiio tu

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Inteleg...

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Deci ori ateu ori crestin ori hindus ori budist ori ce o mai fi. Nu merge terciul, fiindca o sa fi interpretat gresit si mai mult, si tu o sa te interpretezi gresit.

Mai sunt unii tot in categoria asta care se dau mai multe, probabil de aia nici nu mai sunt luati in serios de catre vreun ateu autentic sau de catre vreun crestin autentic (si nici ei habar nu au in ce cred si in ce nu cred) _/("/)\_

| Cyrano a răspuns:

Daca crezi in reincarnare atunci nr indivizilor de pe pamant ar trebui sa fie constant. Cum se inmultesc cei din cazul reincarnarii?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cyrano):

Pai exista atatea galaxii si planete in universul asta infinit, incat este cam aproape imposibil sa nu te nasti altuneva pe alta planeta intr-o alta galaxie. Daca ai trait pe planeta asta si ai murit aici, asta nu inseamna ca te vei renaste tot aici, te poti renaste pe o alta planeta dintr-o galaxie mult mai indepartata unde poate exista o civilizatie mult mai avansata decat a noastra, sau mai putin avansata, sau avansata la acelasi nivel la care suntem noi acum.

| Cyrano a răspuns (pentru Mayhem666):

Asta cu civilizatiile este abureala. Eu am studiat intens conditiile vietii. Probabilitatea existentei unei alte planete asemanatoare cu pamantul este matematic 0. Telescopul Hubble are o istorie remarcabila si totusi nu a gasit pana acum nici macar urma de viata pe alte planete. Nici macar o furnica cat de mica...

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cyrano):

Cum spuneam, universul este extrem de mare, aproape infinit, daca nu cumva este infinit, oricat de mult timp, telescopul Hubble ar cerceta spatiul, niciodata nu o sa se stie nici macar 0, 0000001% din univers. Deci posibilitatea de existenta a altor forme de viata pe alte planete din alte sisteme solare, si din alte galaxii este mai mult ca sigur de 100%. Alte forme de viata pot exista si in alte medii diferite de cele de pe planeta noastra. Fiecare forma de viata s-a adaptat planetei pe care locuieste, nu toate formele de viata sunt adaptate sa supravietuiasca doar in medii asemanatoare cu cele ale planetei noastre. Deci, in concluzie, ceea ce ai spus tu este egal cu 0.

| Cyrano a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru existenta vietii este nevoie de multa chimie. Aici intra tabelul lui Mendelev din plin. Pentru transferul de fluide, indiferent cum se numesc este nevoide de conditii specifice, temperatura la sol >10 grade cel putin, radiatiile ultravioete trebuie blocate de o atmosfera, trebuie sa existe oxigen etc. Chestia cu adaptarea nu prea merge...adica vrei sa spui ca exista vietuitoare care in loc de oxigen respira heliu, hidrogen, azot, metan?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cyrano):

S-au descoperit bacterii care supravietuiesc in medii acide si s-au descoperit alte forme de bacterii care traiesc la temperaturi negative, probabil sub -40 de grade Celsius. Pe Marte s-a descoperit existenta apei in stare solida (gheata) si exista posibilitatea existentei unor bacterii sub acel strat de gheata, cu toate ca Marte nu are o atmosfera si este atacata de razele UV mai tot timpul, iar temperaturile de acolo sunt foarte mici, mult mai mici decat cele mai mici care sunt pe Pamant intr-o iarna foarte geroasa. Exista posibilitatea ca sa existe viata sub stratul de gheata de aproximativ 1, 5 km de pe unul din satelitii planetei Jupiter. Exista posibilitatea ca sa existe viata oriunde in univers atata timp cat vietuitoarele se pot adapta mediului in care traiesc.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Si vietuitoarele pleaca din bacterii, ce ti-e cu scarbele astea... au populat lumea intreaga si nu se opresc, iau nastere din nimic si bolile se multiplica pe capete.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca tiai pierde memoria ce sens ar avea reincararea? tot ce esti e memorie, cand mori memoria se duce definitiv, adio informatia acumulata

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ce ai cu bacterile? sunt milioane de bacteri care asimileaza ceea ce mancam fara ele am fi morti, sunt bacteri bune si unele rele, nu apar din nimic si evolueaza, se adapteaza le mediu

| muntelezion a răspuns:

Acțiunea de a (se) reincarna și rezultatul ei; concepție mistică potrivit căreia sufletul, după moarte, trece în alte ființe.
Deci, fara conceptul de suflet, reincarnarea nu e posibila.
Si daca esti ateu si crezi in reincarnare? Pai, daca stiinta poate demonstra conceptul de suflet si cum se poate muta dintr-un corp intr-altul, atunci nu e nimic ciudat. Dar asta ar fi cam imposibil, se crede ca e nevoie de ceva forta divina ca sa se intample asta, cineva o fi insuflat oamenii cu ceva constiinta. Oricum, totul ramane un mister. Sper ca te-am ajutat. Pace! V