| Meme10Memu a întrebat:

Multi se simt frustrati la gandul ca in cer nu vor mai putea avea relatii intime mai ales daca imprejurarile (probleme de sanatate, razboaie, etc) nu le-au permis sa se bucure in aceasta viata de relatii intime cu persoane de sex opus si astfel Dumnezeu e batjocorit crezand ca El ii va lipsi de acest dar minunat al relatiilor intime pe multi oameni necajiti. Multi spera sa ajunga in cer dupa moarte insa omit faptul ca Adam a fost creat ca sa traiasca in rai pe pamant. Acestia asociaza gresit relatiile intime cu pacatul. Omul e creat ca sa traiasca vesnic pe pamant si nu in cer si acesta este planul de mantuire al Lui Dumnezeu Tatal. E o forma de necredinta mascata aceasta aspiratie de a trai in cer dupa moarte?

156 răspunsuri:
| DamyCorduneanu1998 a răspuns:

Ce boaba ai luat? Ca vreau și eu

| Speranta12 a răspuns:

Oamenii au fost facuti sa traiasca pe pamant. Dar in cer traiesc doar sufletele. Fara materie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da in Iad e sex?

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Doctrina unui suflet nemuritor e incompatibila cu Biblia. Iisus si-a dat viata ca jertfa pentru ca oamenii sa se poata bucura de relatii intime vesnic in carne si oase aici pe pamant. Acesta e planul de mantuire al Lui Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Iadul nu exista. Nu exista chin vesnic decat simbolic. Cine crede ca chinul vesnic exista il batjocoreste pe Dumnezeu care e iubire.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chinul ala vesnic implica sex?

| Speranta12 a răspuns (pentru Meme10Memu):

" Iisus si-a dat viata ca jertfa pentru ca oamenii sa se poata bucura de relatii intime vesnic in carne si oase aici pe pamant."

Ba ce aberatii scoti! Iisus si-a dat viata din iubirea fata de oameni pentru a ispasi el pacatele omenirii, ca sa ne mantuiasca. Corpurile noastre sunt efemere, ia mai lasa tu relatiile intime vesnice, esti stricat la cap. Sufletul e etern si el e scopul final, nu corpurile noastre de lut.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Chinul vesnic simbolic este imaginea patata vesnic a cuiva caruia Dumnezeu nu-i va mai reda viata. Mereu se va vorbi de rau despre astfel de persoane. Uitarea a cuiva care a trait candva e o forma de persecutie pentru acea persoana desi ea nu mai traieste. Abel traia in constiinta Lui Dumnezeu desi era mort pentru ca lui Abel ii va reda viata.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Perspectiva descrisa de tine produce multa frustrare si nefericire.

| Speranta12 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai e tocmai invers. Intrebarea ta lipsita de sens produce multa nefericire.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Atunci pentru ce l-a mai facut pe Adam daca oricum avea sa pacatuiasca?

| Holiday a răspuns (pentru Speranta12):

"Sufletul e etern"

Ce e sufletul? Concret. Din ce e facut, cum apare, ce efecte produce.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cine o sa vorbeasca de rau de el?

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Ce stii tu despre viata cereasca? Mai nimic si nici eu. Eu imi doresc sa traiesc vesnic pe pamant si e normal.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Mai nimeni si e ca un chin pentru o persoana decedata. Faraonii au construit piramide ca sa nu fie dati uitarii insa nu vor scapa cu imaginea neuitata. Piramidele se vor degrada si vor disparea cu timpul.

E un chin pentru cineva sa stie ca orice realizare a sa oricat de mare se va reduce la nimic fiind data uitarii.

Oamenii se chinuie sa memoreze digital amintiri insa fara Dumnezeu acele memorii se vor strica si vor disparea.

Va fi uitat si ca a dat la buci candva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci e bine daca nu o sa vorbeasca nimeni de rau. Am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva nu au întreținut relatii intime, asta pana la caderea în pacat.
Desi erau îngeri precum Enoh, Ilie, Isus, nu au manifestat o dorinta sexuala, dar au gustat din acest "mar" interzis care poate însemna orice, chiar sexualitate, fiindca, drept vorbind, este o placere carnala si ea, ori cum ei erau atat carne cat si duh, puteau sa faca usor contact cu aceasta.
In plus, orice contact sexual implica si nasterea unor "plozi", si asta avea sa se întâmple imediat dupa dauna blestemului divin din pricina pacatului.
Adam si Eva erau uniti printr-o dragoste frateasca, sau mai mult decat frateasca, una bazata pe o iubire dincolo de placeri.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Inainte sa pacatuiasca Dumnezeu le-a facut organe insa n-au mai apucat sa le foloseasca decat dupa pacat. "Cresteti inmultiti-va". Pacat era doar sa manance din pomul interzis iar relatiile intime nu era pacat. Asta ne duce cu gandul ca nu a trecut prea mult timp de la crearea Evei pana la pacat si ei n-au apucat sa descopere rolul organelor inainte sa pacatuiasca. Satana a actionat rapid.

| Speranta12 a răspuns (pentru Meme10Memu):

" Eu imi doresc sa traiesc vesnic pe pamant si e normal."

Pai una e ce-ti doresti tu de la viata vesnica si alta e ce spune crestinismul ca e viata vesnica. Sunt 2 lucruri diferite.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Cei 144000 sufera o moarte de jertfa ca Iisus ne mai avand ocazia vreodata sa se bucure de relatii intime.

| danut a răspuns (pentru Speranta12):

De unde sti, ai fost in CER?

| Meme10Memu explică (pentru DamyCorduneanu1998):

Cei 144000 beau la masa cu Iisus in cer. Acea bautura sau comuniune compenseaza perfect complet si ei nu-si vor dori niciodata sa aiba relatii intime. Vin si paine in cer in sens simbolic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citind, vei observa ca porunca a fost data unor vietuitoare, deloc omului.
"Cresteti, înmultiti-va si umpleti apele marilor; sa se înmulteasca si pasarile pe pamant". GEN. 1:22

Nimic legat de specia om.

| mentholinks a răspuns:

Multe paradoxuri dar conform lui Isus in care crezi nu vei trai nici in cer nici pe pamant ci inauntrul tau. "caci imparatia cerurilor este inauntrul vostru." Desigur, Isus mintea deseori.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ai uitat de Facerea 1:27, 28:"27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

| Meme10Memu explică (pentru mentholinks):

Inauntrul vostru sau printre ei. Se referea la el insusi ca viitor rege al imparatiei. E o chestiune de traducere.

| danut a răspuns:

Ce inseamna sa porti dicutii despre un subiect privind viata viitoare FARA sa fi pus mana pe Biblie. Hristos RASPUNDE CLAR privind acest subiect in Biblie si ca sa raspund pentru nivelul gandirii voastre, nu cel la care vorbea Isus Hristos care se adresa unor eruditi, TOTI cei ce vor fi in CER NU vor avea organe GENITALE asa ca luativa gandul de la sex in CER. Cititi Biblia si nu mai aberati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aveam simțământul că îmi scapa acest adevar, dar adevarul e altul, ei nu s-au mai înmulțit dupa aceea.Au manifestat suferinta imediat dupa cadere.
Iar, ti-am mai zis, nu stii daca marul a fost sau nu "sexul" veriga lipsa din pacat.
Dupa cum bine stii, femeii i s-a dat suferinta nasterii dupa marul discordiei, ceea ce dovedeste încă o data ca marul poate însemna orice, chiar sexualitatea.
Mai ales ca cel mai rusinos lucru de pe fata pamantului este sexualitatea, si Eva si Adam au manifestat rusine imediat dupa cadere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Toti ne place sexul, dar nu toti îl consideram bun.Pavel zice ca e mai bine sa fii famen, Isus a fost famen, si chiar încurajeaza sa fii, si n motive pentru care e mai bine sa ramai asa cum te-a lasat Dumnezeu.

Întrebare: Îngerii întretin relatii sexuale?