| Meme10Memu a întrebat:

Multi se simt frustrati la gandul ca in cer nu vor mai putea avea relatii intime mai ales daca imprejurarile (probleme de sanatate, razboaie, etc) nu le-au permis sa se bucure in aceasta viata de relatii intime cu persoane de sex opus si astfel Dumnezeu e batjocorit crezand ca El ii va lipsi de acest dar minunat al relatiilor intime pe multi oameni necajiti. Multi spera sa ajunga in cer dupa moarte insa omit faptul ca Adam a fost creat ca sa traiasca in rai pe pamant. Acestia asociaza gresit relatiile intime cu pacatul. Omul e creat ca sa traiasca vesnic pe pamant si nu in cer si acesta este planul de mantuire al Lui Dumnezeu Tatal. E o forma de necredinta mascata aceasta aspiratie de a trai in cer dupa moarte?

156 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce inseamna sa porti dicutii despre un subiect privind viata viitoare FARA sa fi pus mana pe Biblie. Hristos RASPUNDE CLAR privind acest subiect in Biblie si ca sa raspund pentru nivelul gandirii voastre, nu cel la care vorbea Isus Hristos care se adresa unor eruditi, TOTI cei ce vor fi in CER NU vor avea organe GENITALE asa ca luativa gandul de la sex in CER. Cititi Biblia si nu mai aberati.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"cei ce vor fi in CER NU vor avea organe GENITALE"

Din cate se pare nici creier.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Unii nu-l au inca de pe pamant asa ca nu cred nici in cel din CER.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da in Iad e sex?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Iadul nu exista. Nu exista chin vesnic decat simbolic. Cine crede ca chinul vesnic exista il batjocoreste pe Dumnezeu care e iubire.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chinul ala vesnic implica sex?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Chinul vesnic simbolic este imaginea patata vesnic a cuiva caruia Dumnezeu nu-i va mai reda viata. Mereu se va vorbi de rau despre astfel de persoane. Uitarea a cuiva care a trait candva e o forma de persecutie pentru acea persoana desi ea nu mai traieste. Abel traia in constiinta Lui Dumnezeu desi era mort pentru ca lui Abel ii va reda viata.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cine o sa vorbeasca de rau de el?

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Mai nimeni si e ca un chin pentru o persoana decedata. Faraonii au construit piramide ca sa nu fie dati uitarii insa nu vor scapa cu imaginea neuitata. Piramidele se vor degrada si vor disparea cu timpul.

E un chin pentru cineva sa stie ca orice realizare a sa oricat de mare se va reduce la nimic fiind data uitarii.

Oamenii se chinuie sa memoreze digital amintiri insa fara Dumnezeu acele memorii se vor strica si vor disparea.

Va fi uitat si ca a dat la buci candva.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci e bine daca nu o sa vorbeasca nimeni de rau. Am inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Hai ca iar ma uit la hentai de-ala cu demoni acum rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te asigur eu că există, chiar dacă nimeni nu la văzut!
Și nu cred că ar avea de ce să fie Dumnezeu batjocorit pentru că cineva crede că există chinul veșnic!
Ba din contra!
https://www.caleacrestina.ro/......nul-vesnic

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Apocalipsa 20:14:"Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."

Adica si moartea si iadul vor fi chinuiti vesnic? Moartea cu coasa si iadul e o persoana ca sa fie chinuit vesnic?

| Mosotti a răspuns:

Ete, si daca nu mai au relatii intime ce? Exista atatea placeri si chestii placute de care sa ne bucuram.

Ca sa zicem ca, cred in iluzia cu dumnezeu, daca e sa o iei asa e adevarat ca dumnezeu i-a privat de relatii intime, ca daca e asa bun si puternic cum il ridica astia in slava cerului, ar trebui sa nu permita sa fie razboaie, probleme de sanatate si altele, si sa nu permita ca oamenii sa nu se bucure de relatii intime, deci ei cred bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vezi ce tâmpenii spune ista aici.
Ca îngerii(duhurile) au organe sexuale.rolling on the floor
Ca Adam si Eva erau doar un apa si un pamant, cand ei traiau vesnic înainte de caderea în pacat si cand carnea putrezea demult rolling on the floor
Ca sarpele(reptila noastra) este Diavolul si nu e simbol.(mai ales ca nu doar sarpele e "siret" dar si vulpea) rolling on the floor
etc.
Hai sa ne batem cu serpii, ei sunt de vina, pentru ca i-a ispitit pe Adam si Eva rolling on the floor

Cei care au un strop de inteligenta înteleg ce e simbol si ce nu, ce e real ce e ireal.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E, lasa-l si pe el sa viseze iluzii.

In primul rand sa o luam logic:
Daca dumniezo ala bunu (cum zic ei ca este) proiecta oamenii incepand cu adam ala si eva aia, ii facea sa nu cada in pacat, ca atunci cand programezi ceva de la zero stii sa ii faci ce vrei tu sa faca si sa nu faca, si tendinte, si tot, atunci aia n-ar mai fi cazut in pacat ca apoi tot el creatorul sa-i pedepseasca, dupa ca e totul o iluzie, nici in povestea iluzorie nu da logica.
Insa multi nu vad asta, nu stiu de ce.

Adica cum, ma supar pe propria creatie?! E absurd. Daca a facut, a facut special asa, si deci s-a jucat.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Cei 144000 nu vor fi supusi testului final si de aceea asupra lor moartea a doua nu are efect.

Tu cu teoria evolutiei nu ajungi nicaieri. Iti faci iluzii doar pentru viata asta.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus nicaieri ca sarpele = Satan ci ca Satan e poreclit "sarpele cel vechi". Bagi calomnii din burta ca penticostalul ala Pustan din Beius.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"ca atunci cand programezi ceva de la zero stii sa ii faci ce vrei tu sa faca si sa nu faca"
Pentru a înțelege cum au putut oamenii devia de la caracterul(asemănarea) lui Dumnezeu trebuie să înțelegi ce este aia ființă conștientă, ceea ce tu nu ai înțeles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cine draga e sarpele daca nu e Diavolul?

"Unde vezi tu simbol in cuvintele gradina ( Eden incadrata geografic ), pomi?"

De aici ce reiese? Nu ca sarpele(reptila) nu e simbol si e Diavolul? Si daca nu e simbol, nu e reptila? Si reptila cine ai zis ca e aici: "în Apocalipsa sarpele cel vechi e identificat cu Satan"?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi, o fiinta constienta face ce ii zici tu sa faca, uite la noi! instinctele te cam conduc, atractia, nu tu alegi ce-ti place ca partener de sex opus, o sa-ti placa anumit tip de figura si aia e, alegi in functie de asta, nu tu alegi ca-ti place sa mananci, nu tu alegi multe. Rautatea e o cheste evolutionista care a ajutat in trecut la supravietuire, simti ca vrei sa fi asa.
Nu tu alegi ce nivel de inteligenta ai, tu doar folosesti ce ai.

Asa ca mai invata si tu despre evolutionism totusi, sau daca zice cineva care stie, baga la cap, ca si eu la inceput nu stiam, dar cand mi s-a spus si am vazut ca se verifica, a fost okey.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Normal un om programat nu are constiinta binelui si raului, si chiar daca ar avea, ar fi constiinta ta creata implementata. ex.robotul Sofia este un robot care functioneaza pe baza unor memorii ale unor oameni.Raspunsurile dar si întrebarile robotului functioneaza la anumiti parametri, nu ale liberului arbitru.Asa se explica de ce Adam si Eva au fost creati liberi cu tendinta sa greseasca.Yin Yang este liberul arbitru, nu stiu cum a fost creat, si nici nu îmi pot închipui, dar e cel mai interesant lucru din natura umana, la o adica faci ce vrei tu, poti sa omori un om, poti sa îl minti, poti sa îl iubesti etc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, are constiinta binelui si a raului, ca e programat sa aiba, suntem roboti extrem de evoluati, stai tu linistit ca se programeaza sa simti ce trebuie sa simti.
Pai bun cu tendinta sa greseasca, dar in ce ramura?! Ca putea gresi intr-una, si nu in alta, depinde.

Nu prea ai liberul aribitru! Sa-ti mai enumar? Ca celuilalt i-am enumerat!

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Numai Dumnezeu stie cat e libertate de alegere si cat nu e libertate de alegere.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ete cucu, care dumnezeu mai? Chiar nu realizezi? Tu stii cum a aparut religia si de ce? Si cine a facut-o? Ca daca ai sti, nu ai mai zice.
Eu zic cum e mecanismu, ca pana la dumnezeu spun eu. Depinde de soft, cum a programat sau cum am evoluat, in functie de asta alegem, de fapt nici nu prea ai libertatea de alegere.
Sa mai continui lista:

Nu alegi ce haine sa-ti placa, iti place cutare si aleg din ele ce-ti place.
Nu iti alegi cariera daca e sa faci ceva ce-ti place, alegi din carierele care-ti plac in functie de avantaje, dar si aia depinde de personalitate adica ce te int mai mult, banii sau afectivul ori timpul liber, sau echilibru intre ele.
Daca nu te atrage nu faci, aia e.
Iti place la munte sau la mare, nu alegi tu ce sa-ti placa, te duci unde simti ca-ti place.

Bine astea nu neaparat sunt programate, unele-s si de la personalitatea care ai mostenit-o sau ai dobandit-o in copilarie in functie de mediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

E programat sa aiba, dar nu simte.El functioneaza pe baza unor date, memorii încarcate de niste oameni.
El o ia la stanga fiindca asa e programat de om, o ia la dreapta si tot asa.
El nu se poate raporta la lume si viata decat prin întrebari, raspunsuri si violenta programata.

Luam scenariul urmator:
Daca îi zici unui robot ca e prost, el o sa zica programat "De ce?"
Daca îi zici ca e cel mai prost, el nu o sa mai zica nimic si o sa recurga la violenta (asta fiindca a fost programat de un om diabolic.)

Daca îi zici unui om ca e prost, el o sa zica: De ce? Cum asa? Explica-mi de ce? Sunt! Te iubesc.
Daca îi zici unui om ca e cel mai prost, el poate sa recurga la violenta sau nu sau sa te iubeasca sau sa își vada de treaba lui etc. (un robot actioneaza la una din doua probabilitati programate de tine)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Prin asta doar ai demonstrat ceea ce am afirmat despre tine...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu simta mai? Simte, ca programeaza reactiile chimice care te face sa simti, nu compara un robot de cacao facut de noi, cu robotul biologic care suntem noi.

E ca un tabel ca la programare asa ca o comparatie:
Daca se intampla cutare, atunci simti cutare.
De ex:

Daca vezi partenerul care corespunde cu idealul din creier, bum atunci se declanseaza atractia, indragosteala.
Evident ca si acolo dar nu ma mai repet, suntem programati sa ne atraga parteneri emit de la figura calitati evolutioniste.
Asa ca aia e, intelegeti ca si omul e un robot ultraavansat care are ce robotii de acum n-au si nu vor avea mult timp.

Noi am trait in preistorie cam 2 milioane de ani, noi nu am evoluat roboti 2 milioane de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Se pare ca vorbim pe doua flancuri diferite.Asta ca sa nu mai spun ca nu ne interectam cu subiectul.

Eu vorbesc de un robot creat de noi oamenii pana la stadiul de robot (ex.Sophia, cauta pe net) care nu simte ca mine si ca tine.

Tu vorbesti de oameni ca noi care simtim si îi compari cu un robot? Nu înteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu ma gandeam ca te referi la roboti care ne vor lua locul cu timpul ex. Terminatorul. rolling on the floor

Ma gandeam ca un robot ca Terminatorul va simtii ce simtim si noi acesta depinzand în mod voluntar de sentimente si nu de informatii, memorie, procesor.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Ce stii tu despre materie? mai nimic pentru ca sa spui ca nu exista libertate de alegere.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu sarpele vorbea ci Satan. Sarpele doar scoatea limba. Satan vorbea in prezenta acelui sarpe. E greu pentru tine sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si pentru tine e greu sa intelegi ca reptila nu are nicio vina ca a fost "posedata" de diavolul, si mai mult, sa fie blestemata carnea ei si nu duhul celei posedate.

Si pentru tine e greu sa întelegi ca profetia nu s-a împlinit cu nicio reptila din ziua de azi.

Si pentru tine e greu sa întelegi ca vorbim de simbolism si "sarpele" acesta înseamna ce scrie aici:https://www.tpu.ro/......e-iata-si/

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Sarpele propriu zis a fost pedepsit sa se tarasca pe pamant si sa manance tarana iar Satan poreclit sarpele vechi i s-a dat o profetie in care capul ii va fi zdrobit. Tu scoti din Biblie Geneza 3:14:"Domnul Dumnezeu a zis şarpelui: „Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat eşti între toate vitele şi între toate fiarele de pe câmp; în toate zilele vieţii tale, să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână". Dumnezeu are capacitatea sa vorbeasca cu animalele inducandu-le in creieras gandul Sau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citeste asta de mai jos si nu mai manca rahat:
https://www.tpu.ro/......e-iata-si/

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, de robot de acum ai dreptate, nu simt nimic. Eu vorbeam de robotii biologici adica oamenii, ca atunci cand vom face oameni de la zero, adica proiectezi tu genetic tot, sa iasa cum vrei tu, atunci abia suntem evoluati, o sa fie un robot biologic, dar acum sigur, sunt de cacao.

Era vorba de dumnezeu aici care a facut omul sa greseasca in loc sa-l proiecteze sa nu greseasca, deci nu era vb de roboti facuti de om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Gandul tau rau, ala e Sarpele, ala e Diavolul!

Sarpele era gandul rau al Evei, cu ea vorbea. DAR daca tu esti învatat de biserica ta sa zici ca sarpele era reptila si nu simbol, e problema ta.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ai inceput sa te enervezi si vorbesti urat. Habar nu ai de biblie.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Si de unde ideea de sarpe daca nu a fost niciun sarpe? Tu gandesti ce scrii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Darrr, te-ai gandit ca poate Dumnezeu nu e nici El perfect, adica nu în sensul ca greseste, fiindca nu am mai vb de un Dumnezeu drept atunci, dar sa aiba înclinație spre rau, sa tinda spre a face un rau desi nu îl face.
Astfel El sa nu poata sa proiecteze decat o natura aidoma cu a Lui si niciuna perfecta cum vrei tu.

Exista si motive în plus, cum ar fi naturile diametral opuse ca Lumina(perfect)întuneric(imperfect), Yin(bine) Yang(rau), frig(rece) cald(fierbinte), + - etc.
Adica toate în conflict si prin cauza-efect

Mai pe scurt, Ne referim la un Dumnezeu care nu e asa de atotputernic sa faca o lume perfecta, fiind si El imperfect din lipsa puterii de a crea ceva perfect. Întelegi tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai ma enervezi ca ma faci prost cand se stie clar cine e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Si de unde ideea de sarpe daca nu a fost niciun sarpe? Tu gandesti ce scrii?"

Asta e o întrebare cu subiect si predicat?
Du-te si joaca-te în alta parte, mi-am facut timp pentru tine destul si nu ai înteles nici o boaba.

Edit: Si ca sa nu fiu rau dupa ce am stat ceva timp sa descifrat aceasta întrebare fara subiect si predicat, o sa îți dau si raspunsul ca sa îți vezi de jucarii.
De unde ideea de sarpe daca nu era sarpe?
Pai ideea e ca sarpele era un simbol, si asta nu e o idee, e un mega adevar!

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Semn ca cedezi. Dumezeu e perfect si atotputernic si iubitor. Prin modul in care intelegi Biblia ajungi sa nu-L mai recunosti pe Dumnezeu. Ai zis ca "Dumnezeu a planificat planuit pacatul lui Adam si implicit suferinta noastra". Pustan de la Beius zicea gresit ca "relatia dintre Adam si Eva nu era perfecta inainte sa pacatuiasca". Demnezeu i-a creat perfecti pe Adam si Eva. Eva a fost facuta din coasta lui Adam si nicidecum nu era un inger materializat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu cedez deloc.Iar ma deranjezi cu jucarioare?
Tu nu stii nimic, tot ce stii este ce scrie pe internet si ce îți spun preotii, pastorii tai.Nimic studiu pe cont propriu.

Atotputernic e, fiindca nu poate gresi, dar El prin natura Lui are si aceasta caracteristica a greseli, a raului, a întelege raul "„Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul."
Daca Dumnezeu cunoaste raul, nu înseamna ca si îl face, dar face parte din El.
La fel si sarpele(gandul rau) Evei
Dumnezeu neatotputernic=ma refeream ca nu e perfect încat sa aiba doar caracteristica binelui, El o are si pe a raului, dar nu îl înfaptuieste, prin urmare nu putea sa faca oamenii roboti perfecti cum vrea Mosotti sa fie.

Deci nu e atat de Atotputernic sa distruga raul, fiindca face parte si din El!
Dar daca tu citesti scobindu-te în nas, ce sa îți fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa sunt unii babalaci ca tine care dau vina pe diavolul cand pacatuiesc, si, de unde, ca ei sunt diavolul.

Atunci, Isus* a fost dus de Duhul** în pustie, ca să fie ispitit de diavolul."

"Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit."

Daca nu scapi de fobia(necredinta) asta, nicio sansa.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu face parte dintr-un rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

„Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul."

Raul poate exista în interiorul sufletului fara a se manifesta decat prin bine.
Binele poate exista în interiorul sufletului fara a se manifesta decat prin rau.
Binele si Raul pot coexista în interiorul sufletului si întotdeauna sa fie în conflict.

Care dintre acestea îl caracterizeaza pe un Dumnezeu Sfant?

Vezi ca esti mic si nu întelegi?
"Din El prin El si pentru El sunt toate lucrurile"(inclusiv raul fiindca si acesta a fost creat din El)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la ceva mult mai sus ca Terminatorul, adica la om! La cand vom putea face oameni, programare genetica de la zero, si din o picatura de ceva sa se formeze un om cu toate caracteristicile care le vrei tu, de la fizic pana la ce simte si in ce ocazii simte, ideal partener sex opus, caracter, tot.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Stiu f bine ce zic, verifica ce zic!
Adica vrei sa zici ca alegi tu ce partenera sa-ti placa?! Alegi din cele ce-ti plac deja, exista f putina libertate de alegere, ti-am enumerat, analizeaza ce am zis la tine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

A in sfarsit ai zis okey, da, poate gresi, atunci e in ordine, bine, zicand in poveste, ca real nu e. Ca si el cum a aparut?! Cine l-a facut? hm...

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e deasupra raului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Uite aici baiat destept, îți da lectii Mosotti, un prieten de-al meu ateu:
"A in sfarsit ai zis okey, da, poate gresi(Dumnezeu), atunci e in ordine, bine, zicand in poveste,"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca si el cum a aparut?! Cine l-a facut? hm..."
Nu stiu sa îți dau un raspuns, sunt om de aici rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi? Daca o iei pe amanunte nu da. Nimic nu apare din senin asa. O fi evoluat si el din bacterii, cine stie, desi bacteriile alea aveau mediu bun, nu aveau de ce sa evolueze pana la urma.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e singurul care nu are inceput. Intrebarea nu-si are sensul.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi da nici o lectie nici el nici tu. Nu aveti cu ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mandria si prostia nu lasa loc de lectii.winking

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Poti sa zici ce vrei ca nu ai dreptate. Tu nu esti crestin. Nu cunosti ce scrie in Biblie.

In plus ai un prieten ateu. Daca ai fii crestin nu ai alege un astfel de prieten sau macar nu l-ai numi prieten.

| anonimg a răspuns:

În orice domeniu al unei educații trebuie să ne bazăm pe ceea ce cunoaștem.
Presupunerile și intuițiile nu sunt o sursă sigură de încredere.
Putem să comparăm cărțile biblice unele cu altele dar niciodată fără a fi călăuziți de duhul lui Dumnezeu.
Apocalipsa este o carte plină de simboluri; femeile descrise în Apocalipsa pot fi și ele simboluri ale bisericii lui Dumnezeu și a bisericilor false, unde cei 144.000 nu s-au întinat cu acestea de pe urmă, rămânând neîntinați de învățăturile lor.
Cât despre episodul din Evanghelie, Domnul Hristos dădea întotdeauna răspunsuri neclare celor care căutau să-L prindă cu vorba și nu puteau întrebări dintr-o inimă sinceră.
Acolo erau saduchei și farisei; unii credeau în duhuri, alții nu, chiar dacă toți citeau din aceleași Scripturi. Ei erau în neînțelegere unii cu alții și cu Dumnezeu.
Eu înțeleg că dacă Dumnezeu a creat omul ca să se bucure și de intimitate după voia Lui, atunci și pe noul pământ va exista posibilitatea aceasta.
Acolo oamenii nu vor trăi ca niște străini de aceia care aici pe pământ au împărtășit și binele și răul împreună.
Ne este poate greu să credem că toți vom fi atunci de aceeași vârstă, copii, părinți și bunici deopotrivă. Și dacă oamenii nu se vor mai bucura de procreere, atunci cum de este scris următoarele:
"„Atunci lupul va locui împreună cu mielul, şi pardosul se va culca împreună cu iedul; viţelul, puiul de leu şi vitele îngrăşate vor fi împreună, şi le va mâna un copilaş;
vaca şi ursoaica vor paşte la un loc, şi puii lor se vor culca împreună. Leul va mânca paie ca boul,
pruncul de ţâţă se va juca la gura bortei năpârcii, şi copilul înţărcat va băga mâna în vizuina basilicului." (Isaia.11:6-8)?
Deci eu cred că Mântuitorul a răspuns doar ca să-i "închidă" pe aceia care căutau să-L prindă cu vorba.
"La înviere, nevasta căruia din cei şapte va fi ea? Fiindcă toţi au avut-o de nevastă." (Matei.22:28)
"Căci la înviere, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii lui Dumnezeu în cer." (Matei.22:30)
La înviere vor fi aceste lucruri, adică tot pe pământul acesta distrus de păcat; dar după aceea, pe noul pământ, oare nu se vor împlini cuvintele din Isaia redate mai sus? Eu cred că da. Deci răspunsul Domnului Hristos este incomplet, nu să-i ducă în rătăcire pe ascultători, și nici pe aceia care vroiau să-L prindă cu vorba, ci ca oamenii să nu fie preocupați de ordinea pe care o va stabili Dumnezeu pentru veșnicie, ci să fie preocupați să de-a navală (Matei.11:12; Luca: 16:16) pentru a se bucura de viața veșnică.
Sunt unii care se întristează pentru că nu văd e ar putea face în ceruri și pe noul pământ se vor plictisi de veacurile nesfârșite. Nu acestea trebuie să fie preocuparea noastră; nici nu ni s-a descoperit prea mult cum o să fie acolo. Știm doar că va fi mai bine decât a fost pe pământ la început mai înainte de căderea în păcat.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Nu se vor casatori se refera la cei 1440000. Pentru ca ei sunt casatoriti cu mielul mirele. Nu s-au intinat cu femei fiind virgini in sensul ca cei 144000 sunt nascuti din nou in sens simbolic si relatia lor in carne cu partenerul de casatorie e eclipsata de relatia spirituala cu mirele cu Iisus.

| mentholinks a răspuns:

Multe paradoxuri dar conform lui Isus in care crezi nu vei trai nici in cer nici pe pamant ci inauntrul tau. "caci imparatia cerurilor este inauntrul vostru." Desigur, Isus mintea deseori.

| Meme10Memu explică (pentru mentholinks):

Inauntrul vostru sau printre ei. Se referea la el insusi ca viitor rege al imparatiei. E o chestiune de traducere.

| CostinAlamariu a răspuns:

Exista o dimensiune metafizica numita "rai" in care unii dintre noi o sa ajungem. Daca vrei poti sa o numesti si "cer" desi nu e acelasi lucru cu cerul pe care il stim noi. Si da, raiul nu o sa fie intotdeauna asa cum e acum. Dupa a doua venire a lui Iisus va fi un pamant nou si un cer nou dar asta nu inseamna ca o sa existe in continuare "relatii intime".

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

O sa existe relatii intime o generatie de copii binecuvantata.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca zici tu. Prefer totusi sa ma iau dupa ce zice Dumnezeu si nu amatori pe TPU

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Tu nu stii ce zice Dumnezeu. Eu am prezentat ce zice Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva nu au întreținut relatii intime, asta pana la caderea în pacat.
Desi erau îngeri precum Enoh, Ilie, Isus, nu au manifestat o dorinta sexuala, dar au gustat din acest "mar" interzis care poate însemna orice, chiar sexualitate, fiindca, drept vorbind, este o placere carnala si ea, ori cum ei erau atat carne cat si duh, puteau sa faca usor contact cu aceasta.
In plus, orice contact sexual implica si nasterea unor "plozi", si asta avea sa se întâmple imediat dupa dauna blestemului divin din pricina pacatului.
Adam si Eva erau uniti printr-o dragoste frateasca, sau mai mult decat frateasca, una bazata pe o iubire dincolo de placeri.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Inainte sa pacatuiasca Dumnezeu le-a facut organe insa n-au mai apucat sa le foloseasca decat dupa pacat. "Cresteti inmultiti-va". Pacat era doar sa manance din pomul interzis iar relatiile intime nu era pacat. Asta ne duce cu gandul ca nu a trecut prea mult timp de la crearea Evei pana la pacat si ei n-au apucat sa descopere rolul organelor inainte sa pacatuiasca. Satana a actionat rapid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citind, vei observa ca porunca a fost data unor vietuitoare, deloc omului.
"Cresteti, înmultiti-va si umpleti apele marilor; sa se înmulteasca si pasarile pe pamant". GEN. 1:22

Nimic legat de specia om.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ai uitat de Facerea 1:27, 28:"27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aveam simțământul că îmi scapa acest adevar, dar adevarul e altul, ei nu s-au mai înmulțit dupa aceea.Au manifestat suferinta imediat dupa cadere.
Iar, ti-am mai zis, nu stii daca marul a fost sau nu "sexul" veriga lipsa din pacat.
Dupa cum bine stii, femeii i s-a dat suferinta nasterii dupa marul discordiei, ceea ce dovedeste încă o data ca marul poate însemna orice, chiar sexualitatea.
Mai ales ca cel mai rusinos lucru de pe fata pamantului este sexualitatea, si Eva si Adam au manifestat rusine imediat dupa cadere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Toti ne place sexul, dar nu toti îl consideram bun.Pavel zice ca e mai bine sa fii famen, Isus a fost famen, si chiar încurajeaza sa fii, si n motive pentru care e mai bine sa ramai asa cum te-a lasat Dumnezeu.

Întrebare: Îngerii întretin relatii sexuale?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pacatul era definit clar. Era vorba de un pom printre mai multi pomi din gradina si nu despre relatii intime. Eva nu stia de nasteri ca sa stie cum avea sa fie nasterea cu dureri. Dumnezeu avea in plan sa se inmulteasca fara dureri dar pacatuind nasterile aveau sa fie cu dureri. Dumnezeu a creat aceasta dorinta de inmultire si a facut si un univers pe masura, pamantul fiind inceputul inmultirii omului in univers cu posibilitatea popularii si altor planete. Pamantul e prima planeta locuibila si posibil nu singura.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

S a inventat anestezia... Tzeapa

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pavel e printre cei 144000. Pavel si-a refulat dorinta concentrandu-se pe necazurile in carne ale celor ce au relatii intime. In acelasi timp a spus ca relatiile intime sau casatoria nu e pacat.

Ingerii nu intretin relatii intime si nu au organe in starea imateriala. Locuinta ingerilor e cerul insa ei prin materializare pe pamant au organ pamantul nefiind locuinta lor ci cerul. Asa au putut procreea cu pamantencele.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Da, insa dupa cezariana o doare dupa dezmortire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu! Pacatul nu era definit clar, si nu este, si nu poate fi, este ascuns dupa niste simboluri. Faptul ca tu consideri sexul unul binecuvântat de Dumnezeu, nu trebuie sa fie neaparat adevarat.
Stii ca am întâlnit cupluri care se despart fiindca nu întretin destul act sexual?
În situatii de genul, biblia nu lasa cu divort, desi, daca tu vrei sa divortezi fiindca sotia ta nu vrea sa mai întrețina relatii intime, tu faci un pacat conform bibliei.
Unde e sexul? A disparut! De ce? Fiindca nu asta conteaza într-o relatie.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Unde vezi tu simbol in cuvintele gradina ( Eden incadrata geografic ), pomi?

Nu putem lua ca referinta niste casatorii imperfecte cand cautam adevarul.

Frigiditatea la femei e si o chestiune de dereglare hormonala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Ingerii nu intretin relatii intime si nu au organe in starea imateriala. "

Pot, depinde la ce tip de îngeri te referi, fiindca exista atat îngeri care sunt parte materiala+duh ex. Enoh, Ilie, Isus, Ioan care au înviat cu trup de slava, în cazul asta au organe, cat si alti îngeri care sunt doar duh si nu au organe(trup material)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca exista vreun pom fizic sa dea viata sau cunostiinta, atunci acel pom nu exista, prin urmare nici rodul lui. Dar, daca exista un pom simbolic care sa însemne ceva si rodul lui altceva, atunci, da, el exista cum exista si simbolism în cina cea de taina "Luati, mancati, acesta este trupul Meu."

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Toti au organe in stare materiala. Cei despre care spui ca n-au nu au venit pe pamant iar daca au venit nu s-au materializat.

Enoh, Ilie, Isus, Ioan au fost oameni dar dupa inviere au devenit ca ingerii. Enoh si Ilie inca nu au fost inviati, acestia asteptand sa fie inviati pe pamant.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pomul cunostintei binelui si raului era un pom care avea o lege data asupra lui deschizand calea spre cunoasterea binelui dar si a raului.

Din context reiese ca vinul si painea sunt simbolice si Iisus a spus clar ca sunt simboluri vinul sangele si carnea painea. Impartasirea e ca o relatie intima intre Iisus si mireasa adica cei 144000.

Insa valoarea jertfei e pentru toti credinciosii atat cei care traiesc in cer cat si cei care vor trai vesnic pe pamant. Varsarea in pahar e comuniunea intima si varsare pe "cruce" inseamna jertfa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Nu putem lua ca referinta niste casatorii imperfecte cand cautam adevarul."

Crezi ca tragem linie doar la niste mizilicuri? Sunt altele care tin de relatii sanatoase si le este interzis divortul fara dar si poate.Ex. înrolarea în armata 2 ani fara sotie, ipotenta sau menopauza etc.

În plus, porunca e porunca, nu ai voie sa te desparti de sotia ta daca ea nu îți accepta avansurile tale.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Da, insa cine spera si crede ca Dumnezeu va duce la perfectiune casatoria imperfecta nu divorteaza, face laba si nu divorteaza. In plus cu rugaciune si credinta ajunge si el sa renunte la laba si relatii intime pana ce si sotia va intineri dupa inviere si relatiile intime vor fi reluate si perfectionate de Dumnezeu evident si trupurile celor doi, tate perfecte, buze perfecte, compatibilitate fizica intre organe, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te rog nu împraștia alte detalii în plus, nu ne ajuta cu nimic.
Concentreaza-te pe subiect si mai putin pe alte subiecte, cunosc si eu destule.

Sa ne întelegem...

1. Tabloul pictat cu Adam Eva si Sarpele e unul simbolic sau unul real?
2.Ingerii sunt de doua feluri, înger material(vezi cum Toma la "pipait") si înger nematerial, doar spiritual.Care dintre acestia au organe genitale?
3.Marul asta muscat, a fost un pacat sau? Si daca da, ce pacat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai vezi ca nu poti de hormoni sa îți iubesti sotia cu primii fluturi în stomac? Avand în vedere ca mai sunt unii care trag nadejde ca vor întretine relatii intime cat timp ele sunt bolnave la pat.Mi-a sila!

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Eu ti-am dat un raspuns sincer nu ipocrit. Cand el sau ea nu poate relatia intima nu e bine sa aiba loc pentru ca placerea e bine sa fie reciproca si nu fortata ca doar unul are chef. Asa se strica relatia cand cel ce are chef nu vrea sa inteleaga situatia, sa aiba credinta in Dumnezeu ca pe viitor lucrurile vor deveni perfecte insa de multe ori nu in aceasta viata.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

1. E unul real.
2. Toti ingerii au organe cand se materializeaza cu exceptia demonilor care nu se mai pot materializa pentru ca si-au parasit locuinta cereasca in mod nepermis avand relatii cu femei inainte de potop. Dumnezeu nu umbla cu smecherii mintindu-se singur. Jerta trebuia sa fie completa si nu cu doar o parte materiala a lui Iisus ci cu toata fiinta lui si deci Iisus cat timp a fost mort in cele trei zile a fost mort in totalitate. Iisus e numit al doilea Adam. Adam era un suflet un trup facut din pamant si caruia i s-a dat suflare de viata si atat. Apoi la inviere trupul lui Iisus a fost transformat in trup ca de inger cu posibilitate de materializare si de aceea Toma l-a putut pipai.

Apare intrebarea de ce se pot materializa si le sunt interzise relatiile cu oamenii sau intre ei. Nu sunt specificate clar motivele insa in raport cu oamenii sunt specii de fiinte diferite. Intre ei nu pot pentru ca se pare ca sunt doar de gen masculin cand se materializeaza.
3. A fost un pacat intrucat era din pomul asupra caruia Dumnezeu a pronuntat o lege sa nu se manance din el. Era o ocazie ca cei doi sa arate recunostinta pentru viata lor perfecta respectand de acea lege clara. Era un pom obisnuit fizic dar care avea pronuntata o lege divina asupra lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

La punctul 1. nu sunt de acord cu tine, dar cu timpul poate o sa vezi de ce.
La punctul 2. nu sunt de acord cu tine, nu toti îngerii au organe, doar acestia care s-au materializat si sunt putini (Enoh, Ilie, Isus, Ioan)
La punctul 3. nu sunt de acord cu tine întrucat pomul era unul simbolic, de fapt ambii pomi. În fine, poate cu timpul o sa îți schimbi parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Unde vezi tu simbol in cuvintele gradina ( Eden incadrata geografic ), pomi? "

Am omis aceasta întrebare.
Acesta este singurul argument de care te poti lega pentru a afirma ca povestea Edenului a fost reala, dar eu nu am zis ca nu a fost reala, ci în acest spatiu real, au fost introduse si elemente simbolice pentru a desemna ceva, pe cineva.
Ex.Sarpele, reptila vorbitoare=nu a fost real, dar simbolic însemna PACATUL
Pomul cunostiintei binelui si raului=nu a fost real dar însemna MOARTEA
Pomul Vietii=nu a fost real dar însemna VIATA.
VIATA PACATUL MOARTEA.
Sa nu îmi zici ca nu e posibil ca într-un cadru real sa apara si elemente simbolice.
Îți dau profetii amestecate cu realitate.
Blestemul sarpelui în raport cu femeie e o profetie, desi intra într-un spatiu atat real cat si simbolic.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Magarita era reala si a vorbit cu Balaam. In Apocalipsa sarpele cel vechi e identificat cu Satan intrucat Satan vorbea si nu sarpele. Ingerul vorbea si nu magarul. Biblia clarifica ce e simbolic si ce e real sau propriu zis. Niciun arbust nu crestea pe pamant apoi Dumnezeu a facut o gradina. Acel sarpe nu s-a mai putut catara in pomi si se hranea cu tarana. Sarpele era cel mai siret insa Biblia nu da detalii in ce sens probabil modul cum isi prindea prada sau abilitatile cu care a fost creat spre deosebire de restul vietuitoarelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu, aici tu tragi de păr, fiindca sarpele nu a fost blestemat sa taca din gura, ci a fost blestemat doar sa se târe pe nisip.
Unde e sarpele vorbitor? Ca doar trebuie sa fie trup si sa se tare pe nisipul de pe pamant.Nu ai zis ca toate elementele din gradina Eden sunt un spatiul real terestru?

Stiam ca o sa aduci în discutie magarita, de altfel nu aveai alta varianta sa aduci ca argument.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu a interzis ca animalele sa nu fie posedate, sa para ca vorbeasca. Porcii care au sarit in mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Greu cu oamenii. Uita-te peste o întrebare de-a mea, e una legata de sarpele Evei si discutia pe care au purtat-o cei doi. Daca nu îți schimb parerea prin aia, e în regula, sunt obisnuit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce legatura are o profetie asociata cu blestem atunci cand vorbim de o reptila? Gandesti macar?
Ce legatura are samanta lui(al sarpelui) cu samanta femeii? Dumnezeu face profetii ca sa se afle în treaba? Sământa sarpelui(reptilei) n-are nicio treaba cu oamenii în general, cum se împlineste profetia? Caci aici vorbim de serpi în trup nu duh!

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Eva era absorbita de chestiunea cu pomul ca sa intre la banuieli ca ceva e neobisnuit si ca vorbea cu un sarpe folosit sau posedat. In plus Eva stia putine despre animale in comparatie cu Adam. Satan nu s-a materializat ca sa vorbeasca direct fata in fata cu Eva pentru ca Eva sa nu se sperie stiind doar de un singur om adica Adam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu mi-ai raspuns concret la ce vreau eu sa întelegi.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Plecand de la lucruri materiale Dumnezeu a rostit o profetie. Samanta femeii - femeia fiind organizatia loiala a Lui Dumnezeu iar samanta sarpelui e organizatia rebelilor in frunte cu Satan. Dumnezeu nu a rostit profetia pentru Eva si Adam desi ei nu au inteles bine la ce s-a referit Dumnezeu mai exact. Prin femeie nu s-a referit la Eva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Îți zic eu, fiindca nu era un sarpe real, ci simbolic! Blestemul sarpelui face gaura mare la raspunsurile tale lipsite de logica.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Sarpele e comparat cu restul vietuitoarelor si deci e clar ca nu era un sarpe simbolic ci unul real sau propriu zis.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Sarpele ca animal folosit a devenit identificat cu cel care s-a folosit de el adica Satan. Sarpele a fost folosit de Satan ca tot restul rebelilor care sunt influentati de Satan. Si oamenii rebelii samanta sarpelui tot simbolici sunt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, sigur, era un sarpe real, cand nu poate sa treaca testul profetiei cu blestemul sarpelui specific. Esti lipsit de orice logica.
Mai repet o data!
Cum se împlineste profetia cu blestemul sarpelul si al puișorilor lui, conform celor scrise?
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Geneza+3%3A15&version=RMNN

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si oamenii rebelii samanta sarpelui tot simbolici sunt?

Nu, fara simbol aici, sarpele e fizic, sământa lui fizica si punct. Pai ce facem aici? Mergem pe fizic dupa pe spiritual? Ori simbolic e sarpele si puisorii lui ori real.
Dupa se aplica ce am zis eu, adica faptul ca în cadrul povestii sunt atat elemente simbolice cat si reale. Ceea ce este adevarat dar nu ma crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Sarpele ca animal...s-a folosit de el adica Satan."

Unde scrie ca s-a folosit el(diavolul) de sarpe? Unde? Ce va mai place sa adaugati ce vreti, si cum vreti.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Din simpla comparatie a versetelor din Facerea 3 si Apocalipsa 12:9 sarpele era cel mai siret printre vietuitoarele pamantului.

Facerea 3:1:"Şarpele însă era cel mai şiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Şi a zis şarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?" Facerea 3:14:"Zis-a Domnul Dumnezeu către şarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele şi între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăşti şi ţărână să mănânci în toate zilele vieţii tale!" Satan nu se taraste pe burta si nu mananca tarana.

Apocalipsa 12:9:"Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el."

Facerea 3:15:"Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". Aici e o profetie cu privire la cel care s-a folosit de sarpe adica Satan.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

E o combinatie sarpe fizic si Satan care si-a ascuns identitatea dupa acel sarpe real sau propriu zis. Nu e vreo oscilare intre simbolic si real.

Tu vrei sa ajungi la ideea ca sarpele simbolic fiind si gradina Edenului nu era o gradina de fapt pe pamant ci in alta dimensiune si Eva nu era femeie ci inger materializat si Adam la fel. In felul acesta denaturezi mult planul de mantuire al Lui Dumnezeu. Daca era asa Iisus se jertfea ca inger si nu ca om nascut dintr-o femeie din fecioara Maria. Samanta femeii e Iisus care s-a nascut din femeie din Maria.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

E o combinatie intre sarpe ca animal si Satan care s-a folosit de el. Cand cineva face o traznaie i se pune o porecla amintind de acea traznaie. Pilda semanatorului o stii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"E o combinatie sarpe fizic si Satan care si-a ascuns identitatea dupa acel sarpe real sau propriu zis. Nu e vreo oscilare intre simbolic si real."

Nu, nu e o oscilare între simbolic si real, e o oscilare între fizic si spiritual, ceea ce e lamentabil imposibil.
Uite sa îți explic babaliceste:

Tu zici: "Satana s-a folosit de un sarpe fizic, el este blestemat fizic sa se târe pe PĂMÂNT dar si SĂMÂNȚĂ lui, el(Șarpele) împreuna cu Sămânță lui nascuta peste noapte parasesc lumea fizica si rupe blestemul prin faptul ca ei sunt blestemati sa se tare pe PAMANT fizic, si intra în lumes spirituala ca reptila care a primit "gazda" sa ramana singura.
De aici mi-ai dat headshot instant.
Sau si acum vezi serpii(reptilele) ca o gazda pentru demoni care înca vorbesc si au parte de o profetie "invizibila" prin blestem?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

E o extensie. Partea cu combinarea e istorie. De aceea spune sarpele cel vechi amintind de combinatia din Eden. şarpele de demult

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Tu vrei sa ajungi la ideea ca sarpele simbolic fiind si gradina Edenului nu era o gradina de fapt pe pamant ci in alta dimensiune si Eva nu era femeie ci inger materializat si Adam la fel. "

De ce îmi pui cuvinte în spinare cand eu nu pot sa le duc?
1.Nu am zis ca gradina Edenului nu era o gradina pe pamant.
2.Nu am zis ca Eva si Adam nu erau din pamant, dar am zis ca ea erau îngeri materializati cu carne si oase din pamant (vezi Toma l-a pipait pe Isus).Mai punem ca Adam si Eva purtau haine de slava(haine spirituale pe ei) de aia nu le era rusine, si de aia traiau vesnic.

E foarte usor sa te acuz de ceva pe baza unor presupuse erezii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti pe felie, sau? Spune-mi logic care cum sarpe a fost blestemat, care cum a primit blestemul, si unde e diavolul? În sarpele fizic sau unul spiritual, sau a parasit reptila, sau, sau. Altfel ce discuti tu pe margine este egal cu 0.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pamantul e loc de relatii intime pentru ingeri? Vezi ca am pus recent o intrebare.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Blestemul e clarificat la Apocalipsa adica Satan poreclit sarpe de demult i se va strivi capul adica va fi ucis. Lui Iisus i s-a strivit calcaiul fiind jertfit pe pamant de romani. Strivirea calcaiului nu inseamna moarte precum strivirea capului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu, îngerii nu întretin relatii sexuale! ai cazut în capcana ereziilor.

Citeste aici:https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+22%3A24-30&version=NTLR

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, i se va strivi capul în duh, doamnee ce prostii spui pe gura. Tu o dai pe marijuanna, cand vorbesti de un sarpe fizic cand de unul spiritual.
Banuiesc ca si acum înca se mai "târă" un duh pe pamant!

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Pe pamant se tara serpii. Combinatie nu inseamna fuziune completa.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

De ce au organe ingerii cand se materializeaza? Dumnezeu le-a creat degeaba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, se târă, dar nu vorbesc, nu primesc o oarecare semnificatie profetica, nu li se strivesc capul, si sunt separati de diavolul!

E ca nul tot blestemul daca Diavolul nu e blestemat ci doar reptila "pe jumatate".
Daca citim în Apocalipsa putin despre sarpe, vom afla ca diavolul nu mai are nimic în comun cu aceasta.
Noi vorbim de repiliana noastra în carne si oase, nu de o alta reptila de pe Marte.

Dupa cum vezi, nu se pupa nimic din ce spui, se pupa daca Sarpele a fost un simbol între realitate si profetie, si nu o reptila care pe deasupa mai e si siret ca vulpea.Comparatia "ca" se atribuie simbolismului în marea majoritate a cazurilor.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Stii ce inseamna porecla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu exista organe sexuale la îngeri.Ti-am zis ca Adam si Eva nu aveau organe sexuale pana la cadere, organele au aparut dupa ce ei au cazut în pacat, sau mai bine zis, au fost acoperite organele sexuale de slava pe care o îmbrăcau.

https://www.bible.com/ro/bible/126/REV.3.18.NTR

Toti vor sex, dragoste niciodata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sarpele nu e porecla, e nume daca te referi la reptila.Si daca primesti porecla unui sarpe, atunci nu ai fost sarpe fizic si punct.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Oamenii si ingerii sunt specii diferite. Nu e bine ca omul sa fie singur. Adam avea organ de cand a fost creat.

Ingerii au organ cand se materializeaza. Adam si Eva erau goi si li se vedea organele.

Cand se materializeaza ingerii au organe inclusiv Iisus cand era cu Toma sau cand manca peste. Dumnezeu cand a creat aceasta posibilitate la El nu e jumatate de masura daca seamana cu omul cand se materializeaza seamana 100% insa rolul ingerilor cand se materializeaza e sa transmita mesaje divine si nu sa aiba relatii cu oamenii. Impartasania nu se refera la relatii intime orale ci e o chestie simbolica o relatie intima in sens spiritual ce nu implica organe pentru ca ingerii cand se dematerializeaza nu au organe.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Sarpele e porecla lui Satan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu, nu are rost cu tine, ma las păgubaș.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Mai studiaza Biblia ca ai niste goluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, ai demonstrat ca relatia afectiva este mai importanta decat sexul, corect?
Iar sexul este o placere reciprica.
Cand el este ignorat de unul din parteneri, tu ramai cu ea fara a mai întretine relatii sexuale, corect?

Aici tragem linie iar, si punem dragostea mai presus decat placerea. Adica sexul nu e nimic dar e totul cand aduci pe lume un copil.
Pana aici suntem în regula?
Acum ce vrei sa insinuezi mai departe
Ca noi cei înviati vom mai avea parte de astfel de pofte odata cu trecere în nefiintă?
Pe ce te bazezi cand afirmi aceasta?

P.S. Un om vergur e un om 100% înfrânat de aceste pofte.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Da, in astfel de situatii se rezuma doar la partea afectiva fara relatii.

Cu trecerea in nefiinta nu mai sunt pofte la invierea la viata cereasca. In Apocalipsa 20:5 se spune ca asupra lor moartea a doua nu mai are efect. Se refera la cei 1440000 care sunt inviati in cer. Dumnezeu ii inviaza in mod oarecum deosebit de restul ingerilor in sensul ca ei nu vor mai putea fi ispititi cu ceva desi se vor putea materializa. Iar femeile care sunt inviate la viata cereasca nu stim sub ce gen se materializeaza. Nu putem deduce din Biblie.

Dar cei ce vor fi inviati pe pamant moartea a doua va avea efect pentru ca ii asteapta testul de la sfarsitul miei de ani cand Satan va fi dezlegat si multi din ei vor muri a doua oara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai atins un adevăr interesant aici.
Când am înțeles pentru prima dată că după moarte nu devenim îngeri m-am întristat până am înțeles că suntem făcuți să fim mai mari de atât(de unde și căderea atât de mare).

Vom fi unde vom dori pentru că tot ce are Fiul va da neprihăniților și tot ce are Tatăl a dat Fiului.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Da, cei 144000 au o pozitie speciala in aranjamentul lui Dumnezeu in comparatie cu restul ingerilor insa doar in chestiunea legata de pamant. Cui vor servi ca preoti si regi si pentru cine si peste cine? Peste si pentru cei care vor fi inviati pe pamant mijlocind pentru ei pentru ca si ei sa atinga nemurirea insa in carne si oase pe pamant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Iar treaba cu 144000? Ți-am zis că ai o ipoteză total greșită, de ce îți mai bați capul cu mine dacă este clar că îți consider afirmația mincinoasă sau cel puțin greșită?

Mai citește o dată asta și după ce ți-ai dat seama că nu are nici un sens rectific-o și retrimite-o: "Peste si pentru cei care vor fi inviati pe pamant mijlocind pentru ei pentru ca si ei sa atinga nemurirea insa in carne si oase pe pamant."

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

De ce sa nu aiba sens? Omul a fost creat sa traiasca pe pamant. Cei 144000 sunt o exceptie si spune motivul. Ei nu vor sta degeaba in cer ci vor lucra pentru cei de pe pamant in folosul celor de pe pamant.
Preotia e munca nu sedere. Regalitatea la fel.

Ca sa scape omenirea de deseurile tehnologiei si industrializarii si pamantul sa fie transformat in paradis precum gradina Edenului. Sa scape de papusile digitale, de roboti. Omul sa lucreze cu mana lui. Adam nu a fost creat sa puna roboti sa munceasca in locul lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, ai dreptate, are sens oarecum.
Dar, uau, unul foarte greșit.
Oamenii neprihăniți vor fi regi pentru că vor împărăți împreună cu Dumnezeu și sunt preoți pentru că vor sluji lui Dumnezeu[cântări, jocuri(sau ce se va mai face)].

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Preotia era in folosul pacatosilor. Unde sunt pacatosii in schema ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu ai o învățătură foarte proastă, sau te prefaci...
Preoția a fost creată în folosul lui Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Preotia a devenit necesara odata cu caderea omului in pacat. La tine oamenii vor fi mereu pacatosi ca sa fie necesara vesnic preotia? La tine oamenii vor dispare ca specie si vor fi doar ingeri?

Spune ca Iisus se va lasa de regalitate si implicit de preotie si Dumnezeu Tatal va prelua controlul intregii creatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

În primul rând este Domnul Isus pentru tine, pentru că nu ești tu la înălțimea Lui să te tragi de mânecă cu El. Până vei fi declarat neprihănit mai durează, până atunci este Domnul tău, dar am o impresie că și după ce vom fi mântuiți tot va trebui să-L numim Domn.
În al doilea rând cred că ai greșit user-ul: "La tine oamenii vor fi mereu pacatosi ca sa fie necesara vesnic preotia? La tine oamenii vor dispare ca specie si vor fi doar ingeri?"

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Daca tu nu primesti citesc altii nestematele scrise de mine pe aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"citesc altii nestematele scrise de mine pe aici" ai o învățătură foarte bună și nici mândru nu ești, bravo! Satana e mândru de tine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-i ma asta n-am nici un chef sa citesc tot sa vad despre ce se vorbeste pe aici rolling on the floor dar ati ajuns tare tare rau in sensul periculos in legatura cu toata povestea asta "religioasa".
E o forma de gandire, cunosti povestea si asa gandesti. Ce ai in cap asta esti, esti capabil sa interactionezi cu lucrurile dupa modul in care gandesti.

| Speranta12 a răspuns:

Oamenii au fost facuti sa traiasca pe pamant. Dar in cer traiesc doar sufletele. Fara materie.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Doctrina unui suflet nemuritor e incompatibila cu Biblia. Iisus si-a dat viata ca jertfa pentru ca oamenii sa se poata bucura de relatii intime vesnic in carne si oase aici pe pamant. Acesta e planul de mantuire al Lui Dumnezeu.

| Speranta12 a răspuns (pentru Meme10Memu):

" Iisus si-a dat viata ca jertfa pentru ca oamenii sa se poata bucura de relatii intime vesnic in carne si oase aici pe pamant."

Ba ce aberatii scoti! Iisus si-a dat viata din iubirea fata de oameni pentru a ispasi el pacatele omenirii, ca sa ne mantuiasca. Corpurile noastre sunt efemere, ia mai lasa tu relatiile intime vesnice, esti stricat la cap. Sufletul e etern si el e scopul final, nu corpurile noastre de lut.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Perspectiva descrisa de tine produce multa frustrare si nefericire.

| Speranta12 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai e tocmai invers. Intrebarea ta lipsita de sens produce multa nefericire.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Atunci pentru ce l-a mai facut pe Adam daca oricum avea sa pacatuiasca?

| Holiday a răspuns (pentru Speranta12):

"Sufletul e etern"

Ce e sufletul? Concret. Din ce e facut, cum apare, ce efecte produce.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Ce stii tu despre viata cereasca? Mai nimic si nici eu. Eu imi doresc sa traiesc vesnic pe pamant si e normal.

| Speranta12 a răspuns (pentru Meme10Memu):

" Eu imi doresc sa traiesc vesnic pe pamant si e normal."

Pai una e ce-ti doresti tu de la viata vesnica si alta e ce spune crestinismul ca e viata vesnica. Sunt 2 lucruri diferite.

| Meme10Memu explică (pentru Speranta12):

Cei 144000 sufera o moarte de jertfa ca Iisus ne mai avand ocazia vreodata sa se bucure de relatii intime.

| danut a răspuns (pentru Speranta12):

De unde sti, ai fost in CER?

Răspuns utilizator avertizat
| SLS92 a răspuns:

Macar acolo in cer sa f*uta ceva si aia defavorizati genetic NU, bagamiash poola in mortii ei de soarta

| DamyCorduneanu1998 a răspuns:

Ce boaba ai luat? Ca vreau și eu

| Meme10Memu explică (pentru DamyCorduneanu1998):

Cei 144000 beau la masa cu Iisus in cer. Acea bautura sau comuniune compenseaza perfect complet si ei nu-si vor dori niciodata sa aiba relatii intime. Vin si paine in cer in sens simbolic.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru DamyCorduneanu1998):

S-au urcat hormonii la cap happy happy happy