| Ecea a întrebat:

Nu inteleg, care este scopul tămâiei in biserica?
Si de ce se pun lumanari la cei care traiesc?

43 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns (pentru flavia19):

Mi-a placut raspunsul tau.intelept. ti-as da funda dar nu am pus eu intrebarealaughing

| MMihai a răspuns:

vezi
http://www.crestinortodox.ro/......96444.html
http://www.lumeacredintei.com/......slujbe.htm
http://ortodoxism.ro/carte.shtml
http://www.popasduhovnicesc.ro/Links/Par_InRs.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/19femeia.htm
http://www.ziarullumina.ro/articole; 1697; 0; 61325; 0; Sfaturi-practice-in-Biserica-Ce-este-tamaia-si-de-ce-o-ardem-in-timpul-slujbelor.html
http://www.magazinterapeutic.ro/....../index.php
http://www.profamilia.ro/liturgie.asp?simblit=7
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Apologetica/dimensiunea_sacrului.htm

La începuturile creștinismului, creștinismul era o religie neagreată de autorități și erau creștini cei mai săraci, sclavii șamd și toți amărâții care sperau in viața mai bună în rai, iar ăștia nu prea le aveau cu spălatul și folosind tămâie, mirosul era ceva mai puțin insuportabil.
În perioada inițială nefiind cult acceptat ei se ascundeau prin catacombele Romei și luminau cu lumânări, opaițe și rar cu torțe.
Care este simbolistica lumânărilor și a tămâiei în cultul creștin mai caută și tu pe net, dacă nu te mulțumește, cea ce ți-am găsit eu.

| Ecea explică (pentru seagate):

De ce? Argumenteaza raspunsul te rog, si spune-mi cum ai ajuns la concluzia asta?

| seagate a răspuns (pentru Rapplex):

Pentru ca nu-ti functioneaza creierul in parametri. Avem nevoie si de muncitori necalificati.Santurile cine vrei sa le sape?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecea? la crestini se foloseste tam-aie.la ceilalti e tamuie.e o mare diferenta.si rolul difera.fiecare a ales, dupa inclinatii si convingere.se mai foloseste si smirna sau altele frumos mirositoare,fiindca biserica nu e bordel,nici club,nici bar.e un locas de cult,unde oamenii se reculeg se roaga,mediteaza, si altele. eiii au mai incercat unii sa-i schimbe destinatia, dar de veacuri nu prea au reusit.

| flavia19 a răspuns (pentru Allrc24):

Multumesc Allrc24. In ziua de astazi multi cad prada placerilor lumesti si se departeaza de Dumnezeu in urma incercarilor date de Acesta. Sigur, e mai usor să asculti rock, sa te imbeti, sa mananci cu pofta...decat sa stai in genunchi sa te rogi, dar nu este si mai folositorwinking fiecare va avea propria balanta si atunci se va trage linie si se va vedea. Atei, tot Dumnezeu v-a creat si pe voi, lasati prostiile alea de "cercetări" ale americanilor...

| Ecea explică (pentru flavia19):

De ce asociezi rockul cu bautura si cu mancarea?
Manelistii sunt cei mai credinciosi, ies in discotecile lor, bea 2 beri si se apuca la scandal.
Nu cred ca ai vazut tu asa ceva in lumea in care se asculta muzica de calitate.
De ce sa ma rog? Si mai ales,cum sa ma pun in genunchi?
Sunt asa mandru de mine incat nici capul nu mi-l plec in fata nimanui,nu am sa ingenunchez niciodata,mi se pare un gest de prost gust si umilinta.

Hai sa tragem o linie si sa vedem care suntem mai rai,noi ateii sau voi credinciosii?
Eu in puscarii vad numai oameni cu frica lui Dumnezeu,nu am auzit de atei prin puscarii.
Aia care omoara,sunt foarte credinciosi, cand dau interviuri la presa, imposibil sa nu pronunte cuvantul Dumnezeu.

Nu cred ca exista atei care sa asculte manele.In manele, multi adauga cuvantul Dumnezeu.

Conform stiintei, suntem a 5 a maimuta, o maimuta africana.
Uita-te si tu cata asemanare intre mamifere, oare chiar nu vezi evolutia?

| flavia19 a răspuns (pentru Ecea):

Ce stupid laughing)))) continua cu stiinta!laughing)doamne...

| Ecea explică (pentru flavia19):

Oare ce este asa stupid?

Tie nu ti se pare stupid ca Dumnezeu este bun iubitor,dar are un loc numit iad unde trimite oamenii? Mie asta chiar mi se pare stupid.

Nu ti se pare stupid ca toate evenimentele s-au intamplat acum mii de ani cand omul era inca primitiv? In ziua de astazi de ce nu se mai intampla nimic? Pentru ca stiinta are o explicatie pentru fiecare fenomen,pe atunci,nu existau explicatii.

Primul om care a fumat, a fost omorat,deoarece tribulor lor il considerau un demon ca scoate fum pe gura,atat de inteligenti erau oamenii pe atunci.

Despre Iisus stim cum si cand s-a nascut, cum a copilarit, insa pana la 12 ani cand a fost vazut ultima data, apoi brusc nu mai stie nimeni nimic, pana la 32 de ani cand apare brusc si incepe povestea cu iuda, etc.Asta iarasi mi se pare stupid.

| Bogdan727 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu avem 2000 de zei ci unul atotputernic.

| ghiolbitza a răspuns:

Ma uimesc vazand ca la o intrebare mica se dau raspunsuri mari care nu au nici o legatura cu intrebarea. In fine, tamaierea in biserica se face pe baza traditiei crestine. Evreii tamaiau in Cortul Sfant, tamaiau in Templul din Ierusalim, tamaiaza si astazi in sinagogile lor. Pe de alta parte, tamaia, prin mirosul puternic, este un stimulent al creierului si se crede ca stimuleaza partea cerebrala responsabila cu rugaciunea si starea de contemplare.
Faza cu lumanarea nu e o afacere, cum zic astia mai jos/sus. Se aprind lumanari ca o jertfa adusa lui Dumnezeu in numele celui care o aprinde. In trecut se aduceau animale la Templu ca jertfa. Astazi, pentru ca ai fi considerat nebun daca ai face asta, se aduc lumanari ca jertfa.

| flavia19 a răspuns:

Uite, domnul A FOST ateu : http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M

| Ecea explică (pentru flavia19):

Haha.
Hai sa fim putin seriosi.
Dumnezeu este atat de prost incat l-a luat pe lumea cealalta temporal?

Oricum stiinta a explicat ce se intampla in cazul unui om aflat in moarte clinica.
Inima continua sa bata si sa pompeze sange, insa foarte putin.Creierul nefiind oxigenat are de suferit,in general se manifesta prin tulburari,halucinatii,etc.
Si oricum,ala nu este un ateu, nu are pic de cultura omul ala, sunt convins ca habar nu are nimic despre religie.