| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sunteti voi si sper sa nu ma injurati de o parte si de alta dar eu am o credinta religioasa foarte ciudata

Eu cred si in stiinta si in Dumnezeu.Adica 50/50

Dar nu inteleg de ce.

In stiinta pentru ca stiu ca omul a fost facut din maimuta, iar in Dumnezeu deoarece stiu ca a existat Iisus stiu ca tot ce s-a intamplat e adevarat doar ca nu au fost atatea miracole cum spune Biblia.

Sunt foarte confuz. Sper ca ma puteti ajuta
E normal sa cred asa?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

E normal, pentru între ştiinţă şi învăţătura creştină nu există nici o contradicţie serioasă!

Referitor la miracole, ele au existat! Existenta lui Dumnezeu face posibil orice miracil...

Evolutia, daca a existat, nu a fost posibila decat ca interventie a lui Dumnezeu. Astazi stiinta nu poate demonstra sub nici o forma un eventual "proces evolutiv"!

Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii.

Printr-o constatare justă se poate afirma că celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că pseudoştiinţa, pe baza teoriilor şi a ipotezelor nedemonstrate, intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Milan9 ti-a cantat asa cum vroiai sa auzi.
Adevarul e ca nu stii in ce za crezi cu adevarat si o spui chiar tu "sunt confuz". Crezi in ce vrei din partea mea, oricum mai tarziu la un fel o vei face.
"In stiinta pentru ca stiu ca omul a fost facut din maimuta, iar in Dumnezeu deoarece stiu ca a existat Iisus stiu ca tot ce s-a intamplat e adevarat"

In evolutie se zice ca avem stramos comun cu maimuta si nu "omul a fost facut din maimuta".

" stiu ca tot ce s-a intamplat e adevarat"
Sa nu mai spui ca stii ca e adevarat ci crezi ca e adevarat, altfel te contrazici pe tine insuti.

| FIFA14 a răspuns:

"stiu ca omul a fost facut din maimuta"
Nu toti, doar o mica parte.
Ii recunosti usor.

| Thunderstruck a răspuns:

Hombre are dreptate, Milan ti-a zis exact ce voiai tu s-auzi, nici pe-aproape adevarul.

| RAY a răspuns:

Serios omul a fost facut din maimuta da sigur sti stiinta