| Anisoara961 a întrebat:

Pana la al catelea neam se prinde blestemul de Preot?

11 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Blestem de preot:
1. Blestem aruncat pe un preot: Cat are chef magul;
2. Blestem aruncat DE preot: Imposibil ca un preot sa poata faca asa ceva. Nu ma refer la faptul ca nu are voie, si la faptul ca nu poate/stie.
3. Stop trolling, you're not even funny...

| Anisoara961 explică (pentru BlackSulphur):

Poi uite ce-am gasit "Dumnezeu sa ma ierte pentru ce spun acum. La Sfantu Gheorghe este un preot numit Cucu. La el merge multa lume sa le spuna viitorul, sa le spuna de ce au piedicile pe care le au, iar el spune intotdeauna ca e vorba de un blestem, ca e sub vraji, ca i-a facut cineva si-apoi eu zic: Cucu-i ca cucu. Cucu numai una stie: Cucu! Cucu! Cucu! Cucu! si gata."

| Anisoara961 explică (pentru BlackSulphur):

Ba poate un Preot sa te blesteme n-ai auzit tu nu mergi la Biserica?

| sitărescu a răspuns (pentru Anisoara961):

"La Sfantu Gheorghe este un preot numit..."

Asta ai luat-o din cartea Părintelui Teofil Părăian?

Să știi că nimeni nu se joacă cu blestemele sau de-a blestemele, în ortodoxie, pentru că ar însemna să pună la încercare răbdarea Lui Dumnezeu.

Preotul nu e astrolog sau tarotist să-ți dezvăluie viitorul.

Presupunând că ar fi văzător cu duhul și i s-ar revela o parte din tainele sufletului celui care îi cere ajutorul, preotul ar spune STRICT ceea ce i-ar fi de folos enoriașului spre îndreptare și mântuire, nu picanterii și detalii irelevante în spațiul exercițiului duhovnicesc.

| sitărescu a răspuns:

Preotul nu e pus acolo să blesteme ci, să ierte celuilalt de "şaptezeci de ori câte şapte".

Cei care ieșeau din ortodoxie spre eresuri, mai ales în timpul Sfinților Părinți erau considerați a fi plasați sub blestemul Bisericii.

| MMihai a răspuns:

Blestemul este un păcat făptuit voluntar, cu gândul.
Un preot care se ocupă cu blesteme, nu are nimic sfânt în el.
La modul general preoții nu sunt decât niște escroci.
Preoți cu ceva sfânt în ei, sunt mai puțin de 1 la un milion.

| ManStrong a răspuns:

Un preot care blesteama trebuyie bagat la puscarie unde sa i putrezeasca oasele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la neamul destept

| William a răspuns:

De ce vrei sa blestemi un preot?

| nesuferit a răspuns:

Pana la al 69 lea

Răspuns utilizator avertizat