| nicucostea855 a întrebat:

Romani 2:15:"Ei arată că au conținutul legii scris în inima ( ADN -ul ) lor, în timp ce conștiința lor depune mărturie împreună cu ei, iar gândurile lor îi acuză sau chiar îi scuză."

Continutul legii (constiinta) lui Dumnezeu este scris in ADN-ul uman. Pe masura ce omul se maturizeaza aceasta constiinta scrisa in ADN incepe sa se dezvolte in creier. Si alte parti ale corpului ajung sa se dezvolte deplin la varsta pubertatii la fel ca si constiinta.

Unii oameni au defecte de constiinta datorita unor defecte genetice.

De ce oamenii de stiinta nu spun nimic despre aceasta minunatie?

38 răspunsuri:
| nicucostea855 explică (pentru Meme10Meme):

Care am nimerit o pasarica drept in inima si acel eveniment ma ajuta sa port discutia pe marginea intrebarii.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

"Dar te-a învățat" - nu m-a invatat ca nu avea timp de asa ceva.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Credeam ca a ucis un pui. Puiul avea gatul rupt.

| mastadont a răspuns (pentru nicucostea855):

A învăța nu înseamnă ca la școală. Ai învățat după cum ai văzut-o pe ea că face, ai învățat din momentele în care te jucai cu câinele mai dur și îți spunea lasă-l că-l doare, ai învățat din reacția câinelui la jocurile tale de copil, Ai văzut că păsările sunt frumoase, ți-a plăcut cântecul lor și ai învățat să le apreciezi pentru asta. Când ai omorât pasărea ai fost trist pentru că aceasta nu va mai cânta și nu va mai zbura nici-o dată, pentru că ai realizat că mai avea de trăit și tu i-ai curmat viața și ai învățat de aici să nu mai faci astfel de gesturi. Din orice lucru învățăm câte ceva, chiar dacă nu ne dăm seama.

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

Ai ucis vreodata un animal cu mana ta?

| nicucostea855 explică (pentru mastadont):

"ai învățat din momentele în care te jucai cu câinele mai dur și îți spunea lasă-l că-l doare" - nu-mi amintesc de asa ceva sa-mi fi zis mama asa ceva.

| h379m3973423 a răspuns:

Inimă nu înseamnă ADN ci mentalitatea(gândirea) ca și trăsătură caracterială.
"Cand mi-am pus inima sa cunosc intelepciunea" ar veni "Când mi-am pus ADN-ul să cunosc înțelepciunea", sau în altă parte ar veni "fiindca va port in ADN-ul meu" laughing

Răspuns utilizator avertizat