| Crisis a întrebat:

Ieri am avut prima ora de religie din acest an scolar [sunt in clasa a 9a].
Nu pot spune ca am doar o singura intrebare. Dupa aceasta prima ora am mai multe, cam toate retorice.
Prima, de ce acest profesor de religie este atat de obsedat sau mai bine zis indoctrinat incat refuza intrebarile/parerile celor care nu au o parere prea buna despre religie in general/ despre religia ce o preda dansul? Suntem cam 30 in clasa, vreo 7 suntem agnostici si e si un ateu. Ceilalti 21 [21 pentru ca celalalt e evreu] sunt, stiti si voi, crestini fiindca asa e bine, habar n-au de nimic despre religia ce-o practica. De ce profesorul asta refuza sa asculte opiniile celorlalti?
De ce profesorul asta este extrem de dezinformat? A repetat de 3 ori "definitia" agnosticismului, incurcand-o cu cea a deismului [termeni foarte simpli care cred ca orice om ar trebui sa ii stie, mai ales daca preda religia unor copii].
De ce profesorul asta, la orice intrebare ai pune [da, am reusit sa-i pun o intrebare si ma mir ca nu m-a ignorat] iti raspunde acelasi lucru, si anume ceva de genul "Dumnezeu e atotputernic/stie tot"?
De ce profesorul asta ia "la misto" pe cei care refuza sa fie de acord cu Biblia/crestinismul?
De ce profesorul asta imi zice mie si celorlalti agnostici si ateului ca nu avem o gandire logica, si in acelasi timp el vorbeste de Dumnezeu [chestie foarte logica, da]?!
Cred ca cei cu ceva neuroni intre urechi s-au prins de ce vreau sa spun. Asa se intampla cu toti profesorii de religie [sau aproape toti, felicitari celor care invata de la alt fel de profesori]. De ce se doreste ignoranta asta totala? De ce se face religie in scoli, atat timp cat in programa scolara se afla lectii doar despre crestinism? De ce nu se preda despre religiile lumii [ceva foarte interesant] in loc de vesnicele vorbe despre iad, diavol si pacate? Ei vor sa-l iubim pe Dumnezeu ca sa nu fim la diavol, nu ca e bine sa-l iubim pe Dumnezeu [cam asa se intelege pe limba lor].
De ce se doreste prostirea si indoctrinarea inca din scoala/liceu?!

Răspuns Câştigător
| Dildau a răspuns:

Eu i-am zis profesorului meu ca sunt ateu si mi-a pus 4 in catalog. Nu mi se pare corect ca aceasta religie sa judece toate celelalte religii, de parca ar fi incorecte. Fiecare are dreptul sa-si aleaga religia. Ca sa nu mai zic ca biserica favorizeaza barbatii, ca e asa un lucru sfant sa stai de bunavoie in desert si sa mananci rahat la propriu si ca sa nu mai zic ca se autointituleaza drept o cale dreapta, pe care trebuie sa o urmam. Sunt o groaza de lucruri cu care nu sunt de acord. Poate reusesti sa faci ca un fost coleg de al meu, era protestant si a primit permisiunea sa nu faca ora de religie. Eu as pune aceasta materie ca optional, dar, parerile raman impartite.

35 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
E bine să nu generalizezi. Doar pentru că uneori mai întâlnim şi oameni mai "înguşti la minte", care îşi exprimă la maxim scepticismul şi care pur şi simplu refuză să aducă în conversaţie o chestiune în care nu cred, nu înseamnă că şcoala susţine prostia şi îndoctrinarea.
Înseamnă că nu ai un profesor incredibil de strălucit, şi că trebuie să încetaţi să îl mai provocaţi. Cel mult, puteţi încerca să aflaţi de ce nu vă acceptă ideile, însă sfatul meu este să nu vă puneţi cu un om atât de dedicat şi de încrezător în propria mentalitate.
Dacă nu se poate, asta este! Mereu a fost aşa. Oricum, nu profesorul tău e reprezentativ pentru expansionismul limitării, pentru că până la urmă, dacă eşti suficient de deştept, poţi să te ridici foarte uşor din conformism şi să îţi urmezi propriile idei, fără a ţine cont de persoanele reduse.

| NIMENII a răspuns:

Religia in scoala este cea mai mare prostie din invatamint deci e prima pe lista, nici eu nu inteleg de ce au băgato sau de ce vor sa îndoctrineze copii cu religia și Sal urmeze pe D-zeu, deci nu zic ca e rau Sal urmeze pe El, dar scoala il obliga sa invete o religie care poate copilul nu vrea sa o urmeze sau nu crede in D-zeu si crede in alah/ buda sau ce o mai fi si ramine cu clasa netrecuta din cauza religiiei (am auzit pe uni ca au ramas la religie si au repetat anul din cauza asta si nu au avut de ales), eu 1 nu sunt ortodox si am avut si eu ceva probleme la scoala cu religia si se uita foarte urit la mine profu de religie si ma critica ca de ce si nu e bine ce faci si nu stiu eu ce, m-am suparat si nu am venit la ore la el (ma duceam pe coclauri) si de ciuda a inceput sa-mi puna absente care nu avea dreptul sa le puna caci eu aduceam note de la mine de la biserica. Daca vezi ca profu iti mai zice cind il intrebi ceva si astepti un raspuns si el iti zice "Dumnezeu e atotputernic/stie tot" spune-i ca doresti sa stii si tu. Cu indoctrinarea din scoala/liceu a religiei ortodoxe (nu ca as avea ceva cu ea) este o chestie care nu are nici 1 inteles caci D-zeu nu obliga pe nimeni sa vina la El si Sal urmeze, dar scoala te obliga sa te duci ca crezi ca nu crezi trebuie sa faci religia ca ramii daca nu aduci note din alta parte sau mai ai posibilitatea de a face cerere la scola (cu parinti/tutorele de minuta) ca esti de alta religie si nu doresti sa faci religia. si trebuie sati aprobe bft.

| anemona18ida a răspuns:

Nu terbuie sa ii dai multa importanta acestui profesor daca el nu stie sa fie buna ca si profesor, mai ales de religie care ar trebui sa fie bine informat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spui tu e filozofie.nu e religie nu e credinta.a fi crestin e un mod de viata, construit pe o temelie spirituala.fiecare cu temelia lui.dar nu cred ca esti atat de inteligent incat sa stii ce aia o temelie.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Am o veste buna pentru tine. Religia nu e materie obligatorie. Vorbeste cu parintii tai sa mearga la scoala sa te scuteasca la religie. Este cea mai buna solutie.

| haniko a răspuns:

Bun te intelec cu faptul ca profesorul tau de religie este cam ne cultivat si ca incearca sa ii faca pe altii( ex: elevii) sa creada in ceva nevazut, ok :
1.cine stie cata materie cenusie are si cat de mult a studiat si el
daca la fiecare intrebare are acelasi raspuns ( deci nu stie ce sa rspunda)
2. poate ca nu spune tot ce trebuie ar pana la urma vine la scoala sa predea ceva la care spune ca :" Dumnezeu le stie pe toate ", dar intrebarea e Dumnezeu stie ca esti platit cu bani sa ii duci mesajul mai deparete
Deci prin urmare lui ( profesorul de r.) ortodox sau orce alta religie e vine doar pentru ca are si el nevoie de benefici materiale (BANII) cca daca nu sar plati acest post fi sigura ca nu va mai veni nimeni si ca oricum lui nu ii prea pasa daca voi ( elevi ) luati in considerare ce va spune ( nu prea multe )
Iar idea ta despre cunoasterea mai multor religi este f. buna eu de exempu sunt ortodoxa si la fel ca si alti am colegi de alte religi, iar eu o fire curiasa m-am interesat si de ce cult au ei mi s-a parut interesant dar asta nu inseamna ca imi parasesc religia mea ( sa nu inteleaga alti gresit)
De asemene si eu am un profesor ca al tau laughing