| anonim_4396 a întrebat:

Pe la mine prin sat umba popa (parintele, pana mea) cu crucea. Adica el iti intinde crucea si tu ca un bun crestin te inchini si o pupi. Eu i-am zis ca nu pup nicio cruce pentru ca o da la juma' de sat inainte sa o pupe si pe urma iau eu bacteriile lor. Si el (popa) imi zice ca-i sfintita si ca nu se ia nimic. Pana la urma ce inseamna sfintentia asta? Stropirea crucii cu 3 picaturi de apa care cica-i sfintita? Macar sa dea cu dezifectant in fata mea ca sa-i pup crucea...
Ce ziceti, credeti in povestea asta cu sfintirea prin care nu se mai transimite urma de boala sau mai stiu eu ce?

52 răspunsuri:
| LoLiPoP101 a răspuns:

Nici eu nu pup nicio cruce...ce mama naibii doar Dumnezeu a spus in cele 10 porunci sa nu o facem... dar daca toti "crestinii" astia nu citesc biblia inainte, ce poti sa le faci?

| RaduMD a răspuns:

Dar nu e obligatoriu sa pupi crucea. Poti sa nu pupi crucea, daca nu ai credinta.
Iar daca ai credinta, e absurd sa te temi ca astfel te vei imbolnavi de cine stie ce boala teribila.

| ElenaSA a răspuns:

Si tu ai dreptate cu microbii.M-am gandit deseori la asta.Mai ales ca persoane care au o boala merg mai des la biserica.Dar mai este adevarat ca si cei care cred in Dumnezeu si se roaga se pot vindeca. Poate mai bine te ungi cu mir daca ti-e atata teama de microbi, dar esti si credincios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RaduMD):

De ce sa fie absurd? Microbii se transmit foarte usor, iar daca inaintea mea pupa crucea 500 de babe bolnave atunci ce facem?

NOname
| NOname a răspuns:

De ar fi ceva de capul "sfinţirii", ne-am proteja cu apa "sfinţită" de SIDA, sifilis şi alte "daruri dumnezeieşti", nu cu prezervative.

Inconştienţii de la biserici au doar norocul chior, ca şi credinţa, iar când nu au şi se aleg cu vreo tuberculoză, nu o pun pe seama pupatului de icoane şi moaşte, de aici şi zvonul că nu se îmbolnăvesc. Dar... sănătatea lor - treaba lor. Numai de nu şi-ar expune şi copiii, care, săracii, încă nu au discernământ şi nu au nicio vină că s-a întâmplat să se nască într-o familie de religioşi (fanatici).

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba tu esti tamp?, n-ai zis ca crucea era sfintita? Nu patesti nimic, daca sfinteti si focul tot nu te arzi.

| danay72 a răspuns:

Nu,in Biblie termenul sfant se refera la ceva pur, curat, imaculat si nu vei gasi nici unde ca trebuie sa pupi o cruce ca sa-i fi placut lui Dumnezeu.

| usuk a răspuns:

Cum sa nu, apa sfintita trateaza boli incurabile[cancer, hiv, sida, altzaimar, etc, etc..chiar si...PROSTIA..nu, nu, glumesc, sa fim seriosi ce #$%^ mea]
[va rog, scuzati-mi limbajul]
ps.apa sfintita e apa ce curge la robinet, plina de calcar si clor

| ErrorFound a răspuns (pentru Scarbo):

Sper ca erai sarcastic. straight face

| Scarbo a răspuns (pentru ErrorFound):

M-am uitat la raspunsul dat de RaduMD, ca daca crucea e sfintita nu iei nici-o boala, chiar daca o pupa cineva foarte bolnav, cred ca eram sarcastic.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atingerea acestui obiect de cult- simbol al crestinismului- nu este singura modalitate de cinstire, nu e una exclusivista. Dar sf.cruce, ca semn al puterii lui Dumnezeu (si nu spun eu ci Scriptura spune) nu te va imbolnavi de nimic. Nu te teme!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Si daca Biblia-i o facatura eu ce fac? Ma resemnez cu boala primita din cauza unei cruci pupate?

| laurentiu80 a răspuns:

Nu e musai sa o pupi, dar poti mima gestul asta, sa o atingi putin cu nasul si atat. Logic ca nu este igienic, si eu am fost in postura ta, cand in Biserica o icoana duhnea puternic a gura nespalata.

| oHarryo a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni, si de fapt in cele 10 porunci si nu numai iti indica chiar sa nu o faci, oricum, cat despre bacterii, germenii etc, orice este posibil, in istorie exista cazuri de epidemii transmise prin practici de genul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru laurentiu80):

Asta am facut, am atins-o cu nasul si pe urma a inceput popa cu gura "Pupa Sfanta Cruce"... mi-a tinut un discurs de...happy

| laurentiu80 a răspuns:

Si ca sa-ti mai zic ceva, cand te duci la o tersa si-ti cumperi bere la halba credeti ca halbele sunt spalate cu detergenti si dezinfectate? Eu cred ca nu, doar trecute asa prin putina apa, nu poti sa iei o boala cronica, dar te poti alege cu o zabala la gura un herpes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru laurentiu80):

Mai bine prefer sa iau o raceala sau altceva de la o halba de bere decat pupand o cruce, care daca Dumnezeu nu exista (o posibilitate) sa o pup degeaba si raceala sau ce capat eu de la cruce o capat degeaba.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci acest fel de cinstire nu e unul exclusivist.
Realitatea e că de fapt credința ne este de multe ori pusă la încercare în moduri mult mai dure decât într-o astfel de situație. Este necesar pentru suflet ca măcar atunci situatiile conflictuale, alegerile dificile sa fie totusi solutionate prin credinta in Dumnezeu.

| laurentiu80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca nu te-a pus sa-i pupi si mana laughing, majoritatea intind inainte mana si dupa aia crucea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru laurentiu80):

Sa stiilaughing

| LegionarulRoman a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "pupat " crucea.Eu inteleg o apropierea usoara a buzelor si nimic mai mult. Si n-am mai murit. Pune-ti intrebari absurde. Inca n-am auzit de epidemii cauzate de "pupat" de cruci ..in schimb am auzit de epidemii false sau de virusuri luate de la maimute, precum SIDA.

| NGheorghe a răspuns:

Spune-i la popa ca "daca nu se ia nimic" atunci sa o pupe el in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

A pupat-o de fata cu mine si cica la sfarsitul impartasaniei se impartaseste si el si daca ar fi cineva bolnav in sat el ar trebui sa fie cel mai bolnav.

| dogee92 a răspuns:

1.Nici un om nu poate sfinti ceva, chiar si apawinking
2.Apa atinsa cu busuiocul si cu argintul (crucea) formeaza un lichid care se mentine pentru o perioada foarte lunga in aceeasi stare!
3.Din pacate, exista preoti gay, curvari, care fac tot felul de lucruri care nu sunt chiar pe placul lui Dumnezeu...
Intrebare : a-ti auzit de vreun preot care sa nu fi putut sfinti apa?big grin.intreb doar!
4. de ce sa pupi crucea?

| ioanaAn a răspuns:

Dao incolo de cruce, nu mai pupa atata dupa toate babele si mosnegii cu toate bolile lor. Daca e sa te ajute dumnezeu te ajuta si fara pupat, n-are nici o satisfactie ca pupi tu o bucata de lemn.

| Wehrmacht a răspuns:

"ca sa-i pup crucea" laughing rolling on the floor

Si la mine se intampla la fel.Tin minte ca am vrut sa iau mai de mult din banii stransi de mine si vad ca lipsesc 50 lei.O intreb pe bunica daca i-a luat ea.A zis ca da.Ok. daca a avut nevoie, dar din curiozitate am intrebat de ce(credeam ca a avut nevoie pentru pastile).Ce crezi ca-mi zice? A dat la popa.Deci imi venea sa nechez/nechezesc(cum dracu' s-o scrie) de nervi.

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Sugerezi sa folosim lubrifiant pe baza de apa sfintita?

| ADN30 a răspuns:

Eu nu cred.
Chiar Biblia sustine ca sfintirea nu se face prin atingeri. In Hagai 2:12 (versiunea pe care o folosesc eu spune... ) : „Dacă un om poartă în poala veşmântului său carne sfântă şi dacă se atinge cu poala lui de pâine, de mâncare, de vin, de ulei sau de orice alt aliment, va deveni acesta sfânt?"»"
Şi preoţii au răspuns: „Nu!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma bleg mai esti.crucea este din argint si ionii de argint distrug orice bacterie, virus si bacil de orice boala.tu nu esti la scoala? de ce crezi ca aghiazma nu se strica si nu se inpute decat in anumite cazuri extreme? si lingurita cu care se da sfanta impartasanie si potirul sant tot din argint. poti pupa si bea vin cu lingurita aia si dupa o mie de insi fiindca e mai curata decat ai putea fi tu vreodata pe maini. baaa habar nu aveti de nimic.ce invvatati ma la scoala?

| HueyFreeman a răspuns:

Nu-i musai sa o pupi, dar trebuie totusi sa-i dai macar o limba.