| Axel22 a întrebat:

Am pacate de moarte si mi-e rusine sa ma duc la biserica, mi-e rusine de preot, de spovedanie, si nu pot sa ma las nici de masturbare crying, la masturbare am rezista doar o singura zi! Si aia am rezistat-o doar pentru ca eram cu prietenii! Celalalt pacat de moarte e mult mai grav, va puteti uita in topicurile anterioare facute de mine la aceasta sectiune deoarece mi-e rusine sa le zic aici, deci, stiu ca Isus a zis apostolilor ca vor putea ierta pacatele, dar este vreo cale sa fiu iertat de pacate fara sa ma spovedesc? Doar prin rugaciuni si toate cele? Eu din cate stiu Isus nu a insinuat niciodata ca pacatele doar prin apostoli si preoti vor putea fi iertate, corectati-ma daca gresesc! Deci ce trebuie sa fac ca Dumnezeu sa ma ierte pentru toate pacatele fara sa ma spovedesc? TPU

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie sa citesti toata cartea pe care ti-am recomandat-o. Spune, un copil care a gresit si care isi cere iertare de la tatal sau, trebuie sa faca vreun ritual anume -citind canoane sau facand altceva inaintea tatalui sau? Sa nu crezi ca Tatal nostru cel ceresc este ca sfintii pictati din icoane care nu pot nici sa vada, nici sa auda, si care au nevoie de oameni care trebuiesc mutati intr-o parte sau alta. Dupa cum parintii sunt reali si vii pentru copii lor, tot asa este si Tatal ceresc. Preotii ortodocsi au lasat o impresie denaturata, gresita fata de Bunul nostru Dumnezeu, datorita ritualurilor lor. Ei L-au reprezentat gresit pe Dumnezeu. Nu trebuie sa faci nici un Canon. Mantuitorul spunea tuturor celor ce le ierta pacatele: "Du-te, si sa nu mai pacatuiesti". Asa iti spune si tie. Daca ti-ai marturisit pacatele, crede ca esti iertat; si mergi mai departe in viata nemaipracticand pacatul. Iar daca se mai intampla sa mai pacatuiesti, ridica-te iarasi -nu abandona lupta impotriva placerilor pacatoase.

41 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Uita-te la ce zice tipu asta. Poate o sa te lamureasca mai bine decat orice preot care iti baga in cap ca o sa mori si o sa fiarba in cazane cu smoala demonii:

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/watch?v=_H2i5E5hcYY&list=UUX-E6tCvVUPtO5IH9xsCRgQ

https://www.youtube.com/watch?v=6_LZg-gxjMg&list=UUX-E6tCvVUPtO5IH9xsCRgQ

Sper sa te ajute. Pace!

| milan9 a răspuns:

Scriptura si mesajul Mântuitorului face mai mult decât un tip cu carisma... sad

| milan9 a răspuns:

Niciunul dintre cultele apărute târziu (în secolele XIX sau XX) nu exista la începutul creştinismului, niciuna nu a fost proiectată sau dorită de Dumnezeu, din moment ce Acesta îşi subliniaza aproape obsesiv intenţia ca Legământul Său să rămână unic, Biserica Sa…

Nu Dumnezeu le-a creat pe toate aceste 40000 de grupări. El Şi-a transmis mesajul printr-o singură direcţie, lipsită de contradicţii şi confuzii.

DAR, Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi yeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

| Axel22 explică (pentru anonimg):

Ok, am inteles dar la pacatele care sunt de o asa natura incat le zici doar lui Dumnezeu, trebuie sa tii ceva Canon? Adica m-am uitat pe net la canoane si nu stii daca sa le tin sau sa le las.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu a legat "iertarea" de o lucrare a harului.

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- Spovedania)."

| milan9 a răspuns:

Care este scopul "canonului"?
Canonul dat la spovedanie niciodată nu este cumva o pedeapsă ci FORM[ DE TERAPIE ce îl va ajuta pe credincios să lupte mai eficient cu păcatul în vederea părăsirii lui...

Dumnezeu nu poate să-ţi răspundă mai concret în nici un alt mod (nu putem solicita cu una cu două minuni, sau semne care ne pot induce în eroare.), aşa cum ar putea să-ţi răspundă printr-un om cu experienţa vieţii spirituale, un duhovnic, un preot.

În relaţia cu duhovnicul există încredere şi discreţie, există detaşarea prin care el nu doreşte să mustre ci să ajute, există experienţa lui, în virtutea căreia el s-a confruntat (prin consilierile acordate) de nenumărate ori cu orice fel de problemă am avea noi să îi aducem la cunoştinţă...

| VreauRaspuns2222 a răspuns:

Hei, stai calm ca daca te duci la preot si te spovedesti e egal cu 0 pentru ca el nu te schimba, tu daca te spovedesti tu o sa continui in pacatele pe care le-ai facut. NU PREOTUL TE SCHIMBA, NU ESTE SFANT. Doar Domnul Dumnezeu te poate schimba, roaga-te Domnului si spune-i sincer tot Lui. Trebuie sa ai o relatie personala cu Dumnezeu, nu trebuie sa iei in seama toate prostiile. Citeste mai bine Biblia.

| cristinaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pe bune. Am vazut ca cineva a scris ca,, nu scrie nicaieri in Biblie ca e pacat" ba da scrie. Chiar e foarte clar dupa mine pana si de relațiile dintre aceleași sexe sunt menționate in Biblie.
Deci masturbarea in Biblie e găsită ca păcatul,, malahiei":

,, Nu va inselati in privința aceasta: nici curvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defaimatorii, nici răparetii nu vor mostenii Împărăția lui Dumnezeu"- (1 Corinteni 6:9)

Multi considera ca acest citat nu are nici o legătura cu masturbarea. Ea face parte din cele mai mari păcate... In Biblie se spune sa nu cazi poftelor. La fel si aici pentru ca cel fau te ispiteste.
INTR-un fel ii faci satanei pe plac mai ales la Spovedanie iti e rusine asta e dar mai degraba ar trebui sa-ti fie rusine de ceea ce ai facut. Vorbeste cu un preot. Roagă-l sa te ajute si nu mai păcătui! Domnul sa fie cu tine

| Coinac_Marian_1997 a răspuns:

Dragul meu trebuie sa te duci la spovedanie si sa te spovedesti,tie iti e rusine deoarece ai un Duh necurat ce i place sa te faca sa pacatuiesti, deci incearca sa te duci, spune in minte de cateva ori Doamne Iisuse Hristoase alunga acest Duh necurat afara in locurile indepartate, iar cand Preotul te va intreba tu sa-i spui adevarul si dupa vei vedea ca Sufletul tau se curateste, pacea fie cu tine!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dar cand faci aceste pacate nu-ti e rusine? ok, ideea este ca daca nu vei spovedi aceste pacate, ele nu vor fi iertate si atunci nu vei putea ajunge in rai.Nu trebuie sa-ti fie rusine de pacatele tale, doar le vei spune doar preotului si preotul nu are voie sa spuna nimanui ceea ce ii zici tu. Daca ai facut vreun pacat (care te opreste de la Sfinta Impartasanie sau nu) si nu il spovedesti, si apoi te mai si impartasesti mai savirsesti inca un pacat.Asa ca nu te teme, du-te si te spovedeste!

| ionutandrei2003 a răspuns:

Nu cred ca exista alt mod decat prin Spovedanie si apropo Sfintii din icoane cred ca ne vad ce facem.