| dorud14 a întrebat:

Se imparte mancare pentru morti la rude de gradul 1?

Răspuns Câştigător
| Diavolcata a răspuns:

La toti happy

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Se imparte mancare pentru morti la rude de gradul 1?==în general nu, dar în particular da!

Dai de pomană mâncare teoretic la 2 categorii : ( 1) la cei ce au ajutat persoana decedată și ( 2 ) la oameni amărați!
Aici sunt foarte multe păreri și interpretări!

Ce faci cu rudele de gradul 1 să se uite cum lor nu le dai nimic și dai numai la străini, nu merge, deci trebuie, aproape obligatoriu, să le dai și lor!

Dacă mortul a fost bărbat obligatoriu trebuie să dai mâncare și unui bărbat!

Dacă moarta a fost femeie, obligatoriu trebuie să dai mâncare și unei femei!