| anonim_4396 a întrebat:

Se spovedeste si popa? thinking

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! https://bit.ly/3A6r3zR

52 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca (banuiesc) se spovedeste altui popa sau poate episcopului, ca nu-oi om fara de pacate, cum spune biblia.
Apoi, (asta stiu sigur) ca preoteasa nu se poate spovedii sotului ei, preot, dar se poate spovedii altui preot strain de casa lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns.
Eram curios sa aflu de unde a primit preotul insarcinarea sa ne spovedeasca, mai precis daca el e supus acelorasi slăbiciuni ca si noi de ce ne-ar putea ierta pacatele.
In Biblie scrie ca Dumnezeu nu asculta pe un pacatos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La catolici, da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Se spovedeste altui preot catolic nu?
Dar la ortocsi de ce nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus că la orto, nu, doar că nu am auzit de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu stiu doar de spovedania preotului ateu, alta spovedanie nu am mai auzit in afarã de aceasta.

| Iote a răspuns:

Da.
In general la preotul cu rang superior in ierarhia Bisericii. Unii mai merg la colegi din alte biserici.

| Mirel4412 a răspuns:

Normal. Si el e tot om

| cristi202 a răspuns:

Un copil îl întreaba pe tatăl sau: "Tata, preotul ce face cu păcatele de către credinciosul s-a spovedit?" "Merge cu ele înaintea episcopului", zice tatăl. "Și episcopul, ce face cu ele?". "Merge cu ele la patriarh". "Și patriarhul?" "Merge cu păcatele înaintea lui Dumnezeu". Copilul: "Pai nu e mai bine sa meargă credinciosul cu păcatele sale direct înaintea lui Dumnezeu?" happy
Scuze ca e off-topic. Dar asta mi-am amintit cand am citit întrebarea.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Religia si/sau credinta nu functioneaza asa. Fara persoane care sa profite de pe urma ei, dispare pur si simplu.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Religia, da. Nu și adevărata credință, care se bazează pe dragoste necondiționată.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Ete spanac, fara religie, adevarata aia, ar deveni o ciudatenie care moare o data cu posesorul ei.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E o "ciudățenie" ce se propaga de 2000 de ani. Păcat ca nu ai dat tu de ea, ți - ar schimba perspectiva la modul cel mai serios

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Sunt altele mult mai vechi. Am dat de ea, n-ai cum sa nu dai in Romania de asta. Si da, mi-a schimbat perspectiva, imediat ce am trecut de faza cu Mos Craciun.

| Mosotti a răspuns:

Se spovedeste pe dracu, in general nu se spovedeste popa pentru ca ei popii majoritatea stiu ca e minciunica chestia asta, dar fac meseria pentru bani si frecat menta.

Sau aia care chiar cred, se spovedesc unii la altii ca si colegi, si gata.

| AlinTanase a răspuns:

Eu nu stiu ce sa spun despre aceasta spovedanie.Acest lucru se practica acum sute de ani si se numea,, vinderea indulgentelor" si costa bani sa ti se ierte pacatele si probabil ceilalti preoti in loc sa scoata asta pentru ca era doar o metoda de facut bani ei au facut-o moca

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu nu asculta pe un pacatos." Ba îl asculta. De aceea a venit Isus Hristos. Ca Dumnezeu sa ii asculte pe păcătoși. Acesta e harul cu care a venit Isus. "Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit." (1 Ioan 2:1)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Un dialog captivant, constructiv cu o tema spirituala. Îmi place.
Dupa parerea mea, sacrificiul animal e totuna cu spovedania.Să aduci jertfe animale dar si sa te spovedesti in acest moment înseamna să încalci in mod repetat Legământul cu Cristos.
Deci, cu alte cuvinte, acest sacrament nu face decât sa incetineasca lucrarea pe care a conceput-o Dumnezeu prin Hristos (adica prin Duhul cuvintelor Lui), deoarece îi invata pe crestini sa vina cu sacul de pacate sub pretextul ca ele vor fi iertate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Spovedania nu e biblica si, deci, e minciuna.
Eu nu zic sa nu ne marturisim unii altora greselile, dar nu oricui, si nici unui neandertal care pretinde ca ni le iarta.
Adică, pentru asta sunt prietenii, ca să se confeseze între ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Daca Biblia zice ca nu il asculta, de ce Cristi zice ca il asculta? happy
Iisus nu a venit ca Dumnezeu sa ii asculte pe pacatosi, a venit ca sa îi vindece pe pacatosi, si e ​o diferenta.

Este de dorit sau daca nu necesar ca in biserica sa vorbesti mai mult cuvintele lui Hristos si mai putin cuvintele tale, sa lasi ca cuvantul Lui sa incolteasca, sa pătrunda până acolo sa desparta sufletul și duhul, încheieturile și măduva, sa judece simţirile și gândurile omului si, deoarece e plin de lumina.
Cuvantul primit va aduce rod: unul – treizeci, altul – şaizeci, altul – o sută".
Deci, va fi un rod incalculabil și sigur, prin urmare, pacatul nu va mai domni in trupurile lor, caci nu va mai fi lasat de Duhul(gandurile lui Hristos) sa domneasca.
"Iata, Eu(Cuvantul) stau la usa(inimii) si bat."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlinTanase):

Pai da, minciuna e intotdeauna platita bine, de aceea se si practica la scara larga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Adica vrei sa spui ca nu existã om sfant?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, ai prieteni, nu sa zic la popa care si ala greseste si e un strain pentru mine.

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, vreau sa spun ca si preotul e om. Sfintii care traiau si traiesc nu se gandesc o clipa ca sunt sfinti, cum zicea parintele Cleopa daca tin minte: "Daca vedeti un magar sa scrieti pe el Cleopa".

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajuta - ma sa înțeleg: ce are sacrificiul de animale cu spovedania? Și care sacrificiu? Nu am înțeles mare lucru f din ce vrei sa spui... sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Pai om e ca doar nu e extraterestru, dar cand zici om te referi ca poate gresi, nu?
Dar poate sa nu greseasca, poate sa fie sfant omul, sa nu aiba niciun pacat, si atunci e ascultat si de Dumnezeu.
Sfintii isi pot analiza viata lor si sa zica ca nu au niciun pacat(ex.Iov), este exclus ideea ca nu pot, pot doar ca nu au ocazie sa vorbeasca despre vietile lor.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, și ce faci dacă vindecarea tine toată viata? Și odată vindecat, crezi ca nu vei mai păcătui? O vei face, dar, desigur, mult mai rar. Pacatos oricum ramii toata viata. Daca te uiti in Biblie, la un moment dat apostolul Pavel i-a impus lui Petru ca a gresit. Petru, cel prin care Dumnezeu făcea minuni. Orice sfint poate pacatui. Și totuși e ascultat de Dumnezeu.Din experienta iti spun ca eu sunt un mare pacatos, și totusi mulți mi - au cerut sa ma rog pentru ei, căci știu ca Dumnezeu imi asculta rugăciunile. E un dar, un dar extraordinar. Dar nu numai am eu acest dar, toti credincioșii îl iau, doar ca la mine procentul rugăciunilor la care primesc răspuns e mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Sacrificiul de animale, si ma refer la cel iudeo-crestin, era practicat pentru a mentine constiinta treaza in vederea pacatului, insa nu a ajutat sa scapi de pacat.
La fel se intampla si la taina spovedaniei.
In loc sa se incurajeze ideea ca oamenii nu vor fi iertati daca nu se vor pocai de pacatele lor(daca nu se vor lasa de pacat), la spovedanie se incurajeazã in a le practica in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Rugaciunile celor pacatosi nu sunt ascultate.
Dovada=https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Daca consideri ca anumiti oameni se vindeca prin tine pacatosul te inseli amarnic, pentru cã nu te sustine niciun verset.
Nici Isus nu a pretins ca a vindecat El multimea, cu cateva exceptii, numai bobul de mustar a pretins asta, iar el se traduce prin efectul placebo.