| DanionM a întrebat:

"Ştiinţa fără religie este şchioapă, religia fără ştiinţă este oarbă." (- Albert Einstein -)

A cam exagerat în partea a doua happy, dar în rest se completează bine una pe alta, nu-i aşa?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Este bine de ştiut faptul că ştiinţa nu intră în contradicţie cu învăţătura creştină. Singura contradicţie reală care apare între ştiinţă şi învăţătura creştină este cea referitoare la modul diferit în care este prezentată apariţia vieţii.

Printr-o constatare justă se poate afirma că toate celelalte contradicţii se datoreză fie diferitelor interpretări subiective, fie faptului că ştiinţa, în mâna pretinşilor oameni de ştiinţă (pe baza unor ipoteze nedemonstrate, pseudo-ştiinţifice) intră în mod eronat în contradicţie cu credinţa şi astfel devine instrument de inducere în eroare.

11 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

Stiinta e buna atata timp cat nu contrazice Biblia.Religia nu e buna deloc.Bafta!

| Inferno a răspuns:

Religia este nimic.

| C0nstantin a răspuns:

"religia fără ştiinţă este oarbă" Traiasca fosforul si "minunea" aprinderii lumanarilor in Ierusalim de Paste... Prima parte e exagerata... nu a doua.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing A exagerat in partea a 2-a. laughing

Nu vad cum s-ar completa 2 lucruri total diferite.
Stiinta fara religie merge incet, totusi, merge, pentru ca credinta nu cere dovezi, poti sa-l pui pe dumnezeu in toate si toate merg cu viteza gandului spre un raspuns gresit, dar cum stiinta cere, schiopatam. Si nu vad unde e exagerarea, credinta voastra e intarita de descoperirile "oamenilor de stiinta", mormantul, arca lui Noe, sau arcele laughing, oase in varful dealului rolling on the floor

| Thunderstruck a răspuns (pentru angus35):

Toata stiinta contrazice Biblia, scuza-ma.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru angus35):

Stiinta nu doar ca contrazice biblia, dar se contrazice chiar pe ea. Cercetatorii niciodata nu ajung la un comun acord si mereu sunt zeci de pareri

| HueyFreeman a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Gresit, stiinta nu se contrazice, oamenii se contrazic.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ok, scuza-mi greseala. oamenii de stiinta se contrazic. happy

| Calininio a răspuns:

Exact cum spune si C0nstantin: prima parte e exagerata, nu a doua. Traiasca fosforul. Apropos, merci de raspuns, nici nu stiam ce se foloseste ca sa se autoaprinda lumanarile alea.

| RAY a răspuns:

Religia este oprirea cunoasteri, indoieli, stiintei, gandiri rationala, logice, religia e o forma de gandire magica care nu poate fi contrazisa de nimeni, un adevar absolut, cea ce stiinta nu e

| angus35 a răspuns:

Atata timp cat vor exista neghiobi si profitori vor exista si religiile.Stiinta este o mizerie.Cati dintre voi stiu ca teoria evolutionista nu apartine lui Charles Darwin ci strabunicului sau Erasmus Darwin? M-am saturat de ignoranta oamenilor pe care ii intalnesc.