| Bianca_4346 a întrebat:

Ajutor:cum sa scap de sughit? Cam de o ora sughit intruna...deja ma doare stomacul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un cub de zahăr să se topească încet în gură, un pahar cu apă băut pe nerăsuflate sau stai în apnee câteva secunde (nu respiri timp de 30 de secunde).
Pa, pa.

51 răspunsuri:
| alma a răspuns:

O sperietura zdravana te-ar putea ajuta, un pahar cu apa, sau sa-ti tii respiratia citeva secunde. Se mai zice ca cineva vorbeste de tine, si daca ghicesti persoana respectiva scapi de sughit.Bafta

| BUBULINA a răspuns:

Sau pune mainile in apa rece stai asa 2 min si gata tongue

| BUBULINA a răspuns:

O gulma :D
http://www.220.ro/3YK7zwUFFJ/Cum-Scapi-De-Sughit

asta am gasit pe net poate sa te ajute

Cum să scapi de sughiţ

Deja ai, probabil, o metodă, preferată pentru a scăpa de sughiţ: fie îţi ţii respiraţia, fie bei un pahar cu apă. Ceea ce funcţionează, într-adevăr, este respiratul într-o pungă de hârtie, timp de două minute. Oamenii de ştiinţă cred că astfel se acumulează mai mult dioxid de carbon în sânge care opreşte sughiţul atunci când sângele ajunge la creier. Sughiţurile sunt, de fapt, contracţii ale muşchilor respiratori. Factori declanşatori sunt alcoolul, băuturile carbogazoase, supra-încălzirea, duşurile reci, stresul emoţional şi mai rar obiecte foarte mici căzute adânc în ureche (de ex. un fir de păr). Sughiţurile nu reprezintă o funcţie fizică şi nu se ştie de ce, dar se întâlnesc de patru ori mai des la bărbaţi. Majoritatea "crizelor" durează doar câteva minute iar cea mai lungă a durat 65 de ani. Dacă sughiţul nu se opreşte după două zile, ar trebui să consulţi un doctor. Există unele medicamente care te pot ajuta.

Alte răspunsuri
| JackieSue a răspuns:

Mangaie-ti burta...la mine mergerolling on the floor

Alte răspunsuri
| marry a răspuns:

Bea apa... tine-ti respiratia...sau inghite in sec.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-ti respiratia

| crystyna1992 a răspuns:

Eu am mai auzit de respirat intr-o punga de hartie timp de 2 minute. E un truc ciudat dar merita incercat mai ales ca sughitul nu trece la toata lumea la fel.

| tuker a răspuns:

Sughitul este pentru ca nu mananci un cub de zahar limonada si ceva de mancare nu o sa-ti mai bantuie sughitul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea apa sau daca sughitul s-a format din cauza aerului care a intrat pe alta cale incearca sa iei o gura de aer si inghite-l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in cap cam 1 minut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te mangai usor in zona tamplei 1-2 min si o sa treaca

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti tii plamanii sus maxim 2 minute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite si eu sughitam si am aflat de la voi ce trebuie sa fac...multumesc...la mine a tinut cea cu inghititul in sec si tinutul respiratiei 30 sec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-ti respiratia 20 de secunde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu eu! trebuie sa citesti ceva, cateva randuri. la mine merge de fiecare data!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-te de nas si sari intr-un picior

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inghite o lingura de zahar
sau bea un pahar de apa
sau mananca foarte incet o bucatica de paine uscata
sau bea apa din partea cea mai indepartata a gurii paharului
sau tineti respiratia si numara invers
sau incearca toate acestea deodata- probabil te vei simti atat de rau si de nedumerita, incat vei uita de sughit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu si eu o metoda foarte buna de a scapa de sughit. Am folosit-o de cateva ori si chiar functioneaza. Trebuie sa te intinzi pe spate si sa-ti apesi cu degetele deasupra sprancenelor. Nu stiu care e motivul sau explicatia medicala, dar dupa cateva secunde pur si simplu nu mai sughiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mers cu tinutul respiratiei! multumesc! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea o sticla de apa minerala de 1 litru odata toate la mie a mers

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am tinut respiratia 30s. La mine a mers.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija.Incearca sa iti tii respiratia. Daca nu merge bea apa pe interval odata la 20secunde.alta metoda este sa iti bagi degetele in urechi dar sa nu exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-ti respiratia cateva secunde...la mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea un pahar de apa rece, cu inghitituri mici.