| criyssu a întrebat:

Am o nelamurire compotul de prune este bun daca ai ulcer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Este bun orice compot natural,fara conservanti(gen benzoat de sodiu, acid acetilsalicilic, etc), daca nu cumva a-i vreo interdictie medicala, merita sa consulti medicul de familie.

| doctoressa a răspuns:

Se poate consuma compot de prune.
Alte recomandari: Bolnavul va lua 4-5 mese pe zi; alimentele vor bine mestecate; se vor evita alimentele fierbinti.
In perioada dureroasa, in functie de toleranta si in perioadele de acalmie se vor evita sosurile, prajelile, supele concentrate de carne, condimentele, alcoolul, painea neagra, varza, castravetii, ciupercile, ceapa, usturoiul, nucile, untura, slanina, mezelurile, laptele batut, afumaturile, ciocolata, dulciurile concentrate.
Alimentele permise: lapte dulce, branza de vaci, cas dulce, unt, frisca, oua fierte moi, carne slaba fiarta, peste slab fiert, cartofi, conopida, dovlecei, morcovi, paine alba, veche de 1-2 zile, prajituri cu branza de vaci, compoturi slab indulcite, sucuri de fructe.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/ulcer-gastric

| criyssu explică (pentru doctoressa):

Multumesc foarte mult pentru raspuns. m-ai lamuritbig grin