| anonim_4396 a întrebat:

Cativa factori care influenteaza imbatranirea prematura a pielii de pe maini? Tin sa precizez ca nu le am asa de la spalat multe vase/rufe etc, pur si simplu am pielea mai zbarcita si uscata pe maini. Chiar si pe incheieturi si in special pe cuticule.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AwaZoh98 a răspuns:

Pe langa evidenta schimbare provocata de trecerea anilor, principalii inamici ai pielii sunt soarele si vantul. Poti mentine sanatatea pielii tale prin evitarea acestor factori sau prin protectia contra lor, utilizand creme hidratante indicate tipului tau. De asemenea, hidratarea prin consumul de lichide (apa, ceai, compot) si alimentatia bogata in vitamine:
-varza, spanac- sursa de luteina
-rosii, pepene rosu, - sursa de licopen (alimentele rosii)
-nucile (sursa de seleniu)
-migdale (sursa de vitamina A)
Toate acestea sunt importante in ingrijirea mainilor. happy

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pielea devine zbarcita tocmai din cauza ce este uscata.
Daca gelatina din piele dispare (este spalata mult sau nu este compensata suficient prin alimentatie, atunci pielea (intinsa normal) incepe sa "fluture" pe suprafata, cu riduri printre ele.
E asemanator cu un balon care se dezumfla.

| Violleta2022 a răspuns:

Expunerea la razele solare, in special ore prea multe la plaja, razele ultraviolete daca iti faci unghii cu gel si-tie pui mainile la lampa, detergentii de vase si rufe.
Dar nu doar mainile ti se zbarcesc, ci si fata si pielea de pe corp.