| ClaudiuRICSDIE a întrebat:

Buna dimineața..As avea o mare nevoie de ajutor.Am adormit cu căștile în urechi și un dop de silicon a rămas blocat în ureche. Ajutați-mă cu un sfat va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ai două opțiuni :
-rezolvi acasă cu ajutorul unei pensete (ar fi indicat ca nu tu să fi cel care manipulează penseta din cauză că nu vei avea vizibilitate și nu cumva să o împingi mai tare în interiorul urechii )
-mergi la spital, ORL

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Mergi la ORL (in ambulatoriu) sa ti-l scoata. Se poate si azi.

| gabicoo a răspuns:

Mregi la Spital la UPU sau la ORL!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești singur acasă? Roagă pe cineva (mama, ori pe tatăl tău) să ți-l tragă spre exterior cu o pensetă. Nu e mare lucru. Singur, nu poti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala! Oricine stie cum se scoate ceva din ureche. Oricum, dopul nu poate ramane in ureche doar nu ai urechi de elefant!

| ClaudiuRICSDIE explică:

Problema a fost rezolvată.Cu linguriță specială de scos cleiul din urechi.