| David24876 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Am dat resetare la laptop și a rămas blocat la 64% iar cineva mi-a spus că placa de baza ar putea fi defectă. Este adevărat?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce simptome avea?

| doctorandus a răspuns:

Poate... de unde sa stim noi? Ai dat prea putine date pentru a ne lamuri ce are.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. E din windows, si se rezolva cu o reinstalare.

| NLS a răspuns:

Resetare, adica ai incercat sa reinstalezi Windowsul folosind metoda "automata" "Reset this PC",
din Settings - Update & Security - Recovery - Reset this PC?

Mai degraba SSD-ul/HDD-ul poate fi defect, nu placa de baza.
Sau a aparut un conflict intre niscaiva fisiere de configurare.

Lasa-l cateva ore, si daca nu isi revine, trebuie reinstalat Windowsul prin metoda clasica, cu stick USB bootabil (de preferinta creat cu Rufus, nu direct din MediaCreationTool).

Poti incerca inainte de asta si un Hard Reboot, metoda depinde de brandul si modelul laptopului.

Intrebarea de 1000 puncte e: avea vreo problema, SAU DE CE ai vrut sa reinstalezi Windowsul?

| mihaelaaella a răspuns:

Lasa-l in seara asta așa, cel mai probabil până mâine dimineață se incarca
Daca nu du-l la cineva care se pricepe, dar nu prea ar avea legătură
Așa pățeam și eu la calculator

| Shsuew7 a răspuns:

Baga windows 10 1803 și nu ultimul. E cel mai bun!

| doctorandus a răspuns (pentru Shsuew7):

Ha, ha, ha, ala nu mai primeste aduceri la zi (actualizari) de vreo trei ani!

https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_10,_version_1803

| Shsuew7 a răspuns:

Https://uupdump.net/selectlang.php?id=2e98ca00-1094-419b-92f3-afefab12ce0d
Uite aici descarci Windows-ul (iso) și descarca yumi și baga-l pe stick și instealeaza-l. Spor la descarcat și instalat!