| anonim_4396 a întrebat:

Bună, este okei folosirea spirtului in zonele intime după epilare? Poate avea un efect negativ asupra acelei zone (infertilitate, riscuri, etc)? Specific ca sunt băiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Yes a răspuns:

Bună. Nu este indicată folosirea spirtului, mai ales în zone sensibile. O simpla spălare cu apă și săpun ar trebui să prevină infecții post-epilare. Spirtul usucă pielea și mucoasele, și afectează flora bacteriană (asta este mai nociv la fete decât la băieți). In principal îl poți folosi ocazional, dar nu l-as recomanda utilizat de fiecare data.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este recomandat. Dar daca o faci totusi, e bine sa fii langa toaletă.

| LPCTSTR a răspuns:

NU! Apa si sapun, nimic altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este recomandat, sunt creme la farmacie anti iritare.

| Adry05 a răspuns:

Da n-ai nevoie să dai cu spirt după...