Întrebare recomandată | automobile a întrebat:

Cum pot sa scap mai repede de febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnghelinaEduard1234 a răspuns:

1. Consumă multe lichide! Hidratează-te bine! În unele cazuri, febra musculară şi crampele apar din cauza faptului că nu ai consumat suficiente lichide. Muşchii au nevoie de lichide pentru a se contracta eficient. Aşadar, consumă apă înainte, în timpul şi după terminarea antrenamentului.
2. Cui pe cui se scoate! Forţează-te să faci mişcare în continuare. Evident, nu trebuie să alergi o jumătate de kilometru cu gândul că vei scapa de durere. Este recomandat să faci mişcare uşoară, de exemplu o plimbare pe jos.
3. Fă o baie caldă cu sare! Umple cada cu apă caldă, adaugă un pumn de sare grunjoasă şi stai în ea timp de 20 de minute. Apa caldă va destinde musculatura şi va reduce tensiunea din zona muşchilor.
4. Foloseşte un unguent special! Pentru dureri musculare, întindere de ligamente masează zonele afectate de câteva ori pe zi. Foloseşte Voltaren, BenGay, Fastum Gel, Lasonil, Diclosal Gel, Ketoprofen Gel sau Finalgon.
5. Consumă mai mulţi carbohidraţi şi proteine! Ia suplimente nutritive şi antioxidanţi, vitamina C ajută la refacerea tesutul afectat.
6. Ia o o aspirină! Cel mai indicat este ca înainte de a depune efort fizic, să iei o aspirină pentru a bloca receptorii de durere.

38 răspunsuri:
| Pisy3 a răspuns:

Aspirina este un bun antidot pentru febra musculară. Cel mai indicat ar fi să fie administrată înainte de efort. Are efect anticoagulant şi blochează receptorii de durere. Daca este administrată ulterior ajută la reducerea durerii, dar nu grăbeşte refacerea ţesutului muscular afectat.

| BulangiuXd a răspuns:

Iei un cuțit si zgârmi acolo pana dispare durerea. Vezi ca la inceput o sa doara mai tare, dar apoi o sa fie bine, si eu fac asa mereu. Pwp :*

| Cuteness1506 a răspuns:

Cea mai buna si singura metoda : sa faci sport! Fa exercitii usoare prin casa/

| MariaRaluca81 a răspuns:

Dus fierbinte, 2 aspirine dupa dus si cateva ore de somn. Optional poti face un masaj. Recuperarea e de 100% dupa masaj.

| vaszybadboy a răspuns:

I-a o aspirina pe zi si fa-ti cate o baie cu apa fierbinte in zona cu febra

| Anista a răspuns:

Scapi cu ajutorul sportului sau ci un dus foarte cald, aspiina si ciocolatawinking

| Anooonimaaa a răspuns:

Incearca cu 2 lingurite de miere de albina. la mine a functionat

| alexinho97 a răspuns:

Ia 1 sau 2 lingurite de zahar te ajuta crede-ma si eu am patit