| Irinavancea626 a întrebat:

Sora mea mai mica a pupat.o pe obraz pe o fata ce are varsat de vant, dar nu in zonele cu bubite, deoarece acolo avea crema.Asta inseamna ca a luat si ea varsat de vant? Daca da, cum poate sa previna inainte sa-i apara bubitele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Contactul cu persoana infectata a fost facut, direct, prin pupat, indiferent ca a fost alaturi de bubite, acum ramane sa vedem cat de puternic are sistemul imunitar sora ta, ca de el depinzand daca va face sau nu varsat de vant.

| zăGhost a răspuns:

Depinde si daca fata cu varicela era in perioada activa a virusului sau nu. Oricum, ar fi ok sa faca sora ta, l cat e copil, la adulti manifestandu-se mai agresiv boala.