| Lazy988 a întrebat:

Sunt însărcinată în aproape 9 săptămâni, aș mai putea face avort? Pe net scrie că până la 12 dar anumite persoane mi-au zis că după săptămâna 9 nu mai accepta la clinici pentru că e destul de mare sarcina. Ce părere aveți? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce frumos! N-am cuvinte. Îți urez numai de bine pentru voi.

105 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sper sa te puna pe ganduri inainte de a face greseala vietii tale https://www.youtube.com/watch?v=-W3sdHnNF8Y https://baby.unica.ro/......22201.html
Am trecut printr-un avort spontan acum multi ani si de atunci nu am mai ramas insarcinata, dar tu care vei vrea sa faci un avort medicamentos este de 10 ori mai periculor corpului tau cat si cum se chinuie bebelusul tau in interiorul tau. La 9 saptamani fatul simte ca tu il respingi. Daca vrei sa mai fi mama intr-o zi, gandeste-te tu ca persoana de 100 de ori, nu la prietenul tau care este un las.

| Lazy988 explică (pentru MihaelaDart):

Nu o sa avortez, ar fi greșeala vieții mele pentru care m as urî toată viața. O sa caut o cale să fie bine cumva

| MihaelaDart a răspuns (pentru Lazy988):

Succes! Și sarcina ușoară daca într-adevăr îl vei păstra!

| Lazy988 explică (pentru MihaelaDart):

Da o sa l păstrez cu siguranță, o sa găsesc cumva o soluție

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai citit puțin în urmă să vezi cum a evoluat situația? Dacă nu, începe. E cu final fericit.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, se poate pana la 8 saptamani.
Incepand cu saptamana 9 este ilegal.

| Mosotti a răspuns:

Da, merge! Du-te cat de repede poti sa faci, intrebi si acolo si afli imediat, nu mai pierde timpul. De urgenta la medic, intrebat, facut, tot. Nu te lua dupa ce vrea dumnezeu sau nu, ca nu suntem sclavii nimanui, facem fiecare ce consideram ca vrem sa facem.
Ce ai asteptat pana acum?! Dupa contactul sexual neprotejat (care trebuia sa fie protejat), nu ai facut un test de sarcina ca sa fi sigura ce si cum?!

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva.

| goguPatent a răspuns (pentru Celcestietot):

Si ce? nu dumnezeu e stapanul corpului ei si mai ales nu dumnezeu o sa creasca copilul pe urma

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

Eh, nu ai ce sa ii ceri lui. Uite, si eu cred ca avortul e crima si pe cit posibil trebuie sa il eviti... dar e alegerea ei si nu sar sa judec.

| Celcestietot a răspuns (pentru goguPatent):

Da, Dumnezeu este stapanul corpului, citeste Biblia. Tot El te ajuta sa il cresti.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mie nu are ce sa imi ceara, dar nici tie. Tu crezi in niste teorii fantastice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu a sărit nimeni să judece. A spune ceva pe față nu înseamnă
în niciun caz a judeca. Avortul este o crimă, un genocid. Și „ființele" astea care merg într-a-colo se complac în situația de a face așa ceva.

| Lazy988 explică (pentru Celcestietot):

Sunt de aceeași părerea, însă când tatăl copilului refuza sa l păstrez ce pot sa fac? Aș vrea să l păstrez din suflet dar nu am prea multe posibilități, chiar și pe mine mă doare sufletul sa fac avort, dar din păcate nu am ce sa fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Avortul este un genocid. Nu poți scuza în niciun fel o „ființă" care face așa ceva. Se tot aduc argumente pro avort, dar hai să-ți zic o chestie. Dacă nu vor să se abțină și vor să se „scarpine" până nu mai pot, măcar să se protejeze. Metodele contraceptive au apărut și sunt legale de mult. De ce, atunci când au la dispoziție atâtea variante de a opri facerea de copiii ei nu apelează la asta? Se complac în situația de a fi indiferenți. Să faci un copil e o responsabilitate mare pe care trebuie să ți-o asumi de la bun început. Dacă nu voiau sarcină, se protejau. Simplu. NU au nicio scuză ca să facă avort acum, după ce o viață e pe drum. Cea mai de r...t scuză e că ele sunt stăpâne pe corpul lor și fac ce vor. Întradevăr, ele decid ce fac cu corpul lor, dar acel copil e încă din primele clipe ale fecundației o nouă viață, în niciun caz un nimic cu care ele pot face ce vor. Cu viața nu e de jucat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce chestie, nu a venit macar o data sa imi plateasca o factura sau sa imi umple frigiderul dumnezo' asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lazy988):

Dar ce, te poate stăpâni el pe tine? Tu trebuie să fi cea care iei decizia, nu unu' care și-a bătut joc și de tine și de viața acelui copil

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai habar de diferenta dintre crima si genocid? Daca tot va loveste atita grija, citi copii ati infiat pana acum tu si colegul daca o tot dati cu dumnezo' pe aici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lazy988):

Pai dobitocul ala de ce nu il vrea? Si pana la urma e corpul tau, si mi se pare de-a dreptul criminal sa fii pusa in situatia asta. P.S. Din ce judet esti? Poate te pot directiona catre cineva care se mai ocupa de cazuri ca al tau. Intelegeam daca tu nu il voiai, dar sa avortezi tocmai fiindca inseminatorul - ca nu il pot numi tata - e un dobitoc sinistru, asta mi se pare de-a dreptul strigator la cer.
P.S. Daca nu sinteti casatoriti, naste copilul apoi da-l in judecata pe bou sa plateasca pensie alimentara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar teoriile tale sunt bazate pe o stiinta extrem de riguroasa. Chapeau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crimă e când omori un om și genocid e când omor o populație întreagă. Să ști că în familia mea am un frate înfiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt perfect de acord cu tine aici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bingo. Deci avortul e crima, cum ziceam si eu. Hai sa vedem poate o putem ajuta cu ceva in cazul de fata, nu sa aratam cu degetul. Din ce imi miroase mie s-a cuplat cu un dobitoc sinistru care acum probabil o ia cu "daca il tii, te las" si care oricum nu o ajuta cu nimic in mod deosebit dpv financiar sau macar ca sprijin moral. Of, saracia si lipsa de educatie...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Noi avem dovezi istorice, noi credem, dar si stim ca asa s-a intamplat, pe cand tu doar CREZI in acele teorii, deci tu esti religiosul aici big grin.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca nu crezi in El, bineinteles ca nu vine laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da mai, stim ca avenit un cremvusti zburator si a fecundat o virgina care avea sot un mosneag si o gramada de vecini virili. MAGIC! Stai sa ma duc sa ma inchin la o relicva extraterestra...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine, hai că și eu sunt ferm convins că există Dumnezeu și cred cu tărie în el, dar el nu vine să ne plătească facturile. Să nu îl ridiculizăm și să ne legăm de subiectul întrebării acum

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dumnezeu a creat extraterestrii, nu ei pe El.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Uita-te la linkul trimis de mine pentru el, cica nu este o crima...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Am zis eu mai sus ca nu e o crima? Pe de alta parte, mi se pare mai criminal sa il aduci pe lume cu zero sanse sau cand e rezultatul unui viol. O sa iau in serios o campanie de asta anti-avort cand initiatorii vor adopta TOTI copiii din orfelinate si pe aia "uitati" in spitale, apoi ii vor creste pana sa ajunga niste adulti cit de cit normali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

O să mă uit

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt mulți excroci dinăștia care îți fac treaba și nu le pasă mai apoi. Cea mai bună variantă în caz că nu sunt căsătoriți aia e ce ai zis tu mai sus. Și dacă cumva îndrăznește să o amenințe, șantajeze sau chiar mai rău de atât se poate adresa poliței. Ăla nu are dreptul să o conducă pe ea, porcul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum, nu sintem noi miezu' universului? Adica dumnezo' se uita si la p0rn cu extraterestri, nu doar cu oameni? Mama, ce misto o fi sa poti urmari simultan cum se imbirliga miliarde de cupluri din mii de rase diferite! In secunda asta, pe planeta noastra, peste 90, 000 de cupluri fac sex! Sa fii dumnezo' bate clar orice site adult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta una la mina, a doua la mina - ca sa fim seriosi - din ce am vazut in intrebarile ei, si ea e in pom cu contraceptia si habar nu are pe ce lume traieste. Acum nah, si cu mama contraceptiei... ca barbat trebuie' sa nu fii **** si sa iti asumi posibilitatea de a deveni tata cand lasi contraceptia doar pe seama ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic deosebit, avortoni. Pe mine unul ma impresioneaza mult mai mult copchiii aia praf de rupti de foame de pe latara, abuzati de rude, trimisi la cersit, si alte nenorociri de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din păcate așa-i, se întâmplă multe mizerii din astea. Își bat joc de ce au născut, de viața pe care le-a dat-o Creatorul să o conceapă. Mulți au crescut și cresc părăsiți, maltratați, abuzați.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu au organe sexuale acele fiinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*părinții lor, uitasem să precizez

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine breh, extraterestrii? Adica din tot universul, doar pe planeta asta se cotzcaie toate speciile? Ce chestie...

| Celcestietot a răspuns (pentru Lazy988):

Dumnezeu ne interzice sa ucidem. Alegerea iti apartine. Vorbeste cu Dumnezeu caci El te cunoaste mai bine, citeste din Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca stii si tu asta foarte bine. Ai vazut ca acele cadavre de extraterestrii nu au organe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Deja i-am vazut pe toti? big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Probabil. Nici cei vii din rapiri nu au organe sexuale. Acestia sunt toti cei cunoscuti pana acum.

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si daca il abandoneaza intr-un tomberon il ia Dumnezeu de acolo si il creste?

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Nu este ilegal sa il abandonezi intr-un tomberon?

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii ce inseamna genocid in primul rand.
In al doilea rand e usor de vorbit din spatele monitorului. Poti condamna pe cine vrei cat vrei... in realitate sa hranesti sa educi si practic sa tii in viata un copil caruia sa ii dai un viitor decent e complicat, mult mai complicat de cat sa iti dai cu parerea pe net...

dar ai dreptate "Cu viața nu e de jucat" fix de aia e preferat un avort unei copilari chinuite si distruse.

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si ce treaba are legalitatea cu Dumnezeu? laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Ma refeream la legile omenesti, nicidecum la Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Ia gândeștete câte vieți sunt avortate zilnic în toată lumea. Dar lunar. Dar anual. Dacă nu vrei copii și nu vrei să te abții din „scărpinat" poți să folosești metode contraceptive, e ușor. Oricum să o dai la „scărpinat" până nu mai poți denotă că nu ești întreg la minte și de aici rezultă multe lucruri rele. Faptul că ești egoist și indiferent nu îți dă dreptul să faci ce te taie capul cu viața unui om, fie el nenăscut încă. De unde ști tu că cea mai mare parte dintre copiii care sunt avortați vor avea o copilărie chinuită și distrusă? Și să ști că a concepe și apoi a curma o viață înseamnă să te joci cu acea viață, la propriu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Apropo, în cazul de față situația stă astfel: ea vrea să păstreze copilașul, dar nesimțitul ăla care și-a bătut joc de ea nu vrea. De aici îți poți da seama că ăla e un nemernic de care trebuie să se depărteze cât mai mult și cât mai repede. Cu un astfel de om nici nu e de stat la discuții, e un egoist și un excroc din cale-afară. Fenomenul ăsta de indiferenți se întâlnește din ce în ce mai des azi, ajunge chiar să fie modă, iar factorul major care contribuie la asta e exact propaganda asta prostească pro avort că vezi doamne copilul va avea cineștie ce viață, că îi va fi mai ușor avortat decât trăindu-și viața, că le va fi mai ușor părinților dacă se leapădă de el și nu îi interesează și muuulte multe altele. Astea sunt cuvinte foarte grele, mai ales că vorbim de niște copii. Atât de degradați ajung unii oameni că pun botul imediat la asemenea aberații. Mai și fac scandal și parade ca să îți afirme tâmpenile.

| Lazy988 explică (pentru anonim_4396):

De când am aflat că sunt însărcinată mă tot gândesc dacă aș putea intr-un fel sa țin copilul, as vrea sa duca o viață normală, as lupta pentru el as face orice, însă în momentul de față nu găsesc soluții mai ales că acest băiat mă presează continuu. Mi as dori din suflet sa l păstrez dar nici nu-mi doresc sa l chinui, sa nu aibă tata nu este un motiv să l avortez, motivul este cel financiar și nu este nimeni care să mă susțină macar sufletește nu mai mult. Singura îmi este foarte greu, nu știu momentan ce sa fac

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lazy988):

Da, te cred. E o situație complicată, mai ales dacă el pune presiune pe tine. E greu. Dar totuși nu e nimeni care să te ajute, din familie, vreo rudă mai apropiată? Mă gândesc că eu stau și scriu liniștit aici, dar tu treci printr-o încercare mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lazy988):

Te rog vezi ca te-am intrebat mai sus ceva. Esti cumva de prin Iasi sau din judetele limitrofe? E un preot care se implica in cazuri ca al tau si ajuta tinere mame sa nu avorteze.

| Lazy988 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea e nimeni. Am crescut mai mult singura de mica de asta zic că nu știu ce pot sa fac.

| Lazy988 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din Brașov sunt eu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lazy988):

Ia legatura cu astia. Curaj, gindeste-te ca vei salva o viata! Iar dobitocul care nu vrea sa isi asume raspundere sa plateasca! https://www.facebook.com/azpv.brasov/

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet. Din spatele monitorul e foarte usor sa o fortezi 18 ani sa creasca singura copilul. Ca ce iti pasa tie, nu tu il cresti, tu doar iti gâdili si satisfaci poziția fata de avort. In schim ea si copilul se chinuie o viata, dar nu iti pasa tie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

Nu e vorba de fortat aici. Tu ai citit cu atentie? Ea ar tine copilul dar boul ala e bou... de aia zic ca merita incurajata sa il tina si AJUTATA pe cit posibil.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Lazy988):

Sincer, ar trebui sa te desparti de el. Inseamna ca nu isi asuma fapta facuta de a creste un copil. Tu daca vrei copilul, pastreaza-l. Nu trebuie sa ii dai satisfactie lui. Va veni ziua cand vei vrea sa faci un copil si a doua sansa de a-l avea nu o vei mai putea procrea! In interiorul tau, dupa avort se schimba multe. Sunt sansele mici sa poti deveni mama iar. Gandeste-te bine ce vrei sa faci. Iubitul ori copilul. A avea un prieten il poti avea de 10 ori in viata, pe cand un copil nu va mai fi atat de usor de a mai avea. Nu este singurul baiat de pe planeta asta!

| Lazy988 explică (pentru MihaelaDart):

Mi a zis că dacă îl păstrez sa l cresc singura ca el nu plătește nimic și că nu l interesează deloc ce o sa fac. Deci nu știu sunt disperata, nu mai pot, azi am luat o decizie o sa păstrez copilul nu știu cum o să mă descurc ce o sa fac, dar în lucru știu sigur că o să lupt toată viața pentru el

| MihaelaDart a răspuns (pentru Lazy988):

Te are la mana sa te santajeze. Desi legea nu il va ierta, il va obliga sa se scoata un test ADN si va fi pus prin lege sa plateasca pensia alimentara. Caci o data ce s-a intamplat acum sa ramai, te va mai lasa si a doua si a treia oara si el tot asa se va comporta. Poti sa spui ca il cresti singura, tu si parintii tai care sigur nu o sa te lase pe drumuri.

| TheWznd a răspuns (pentru anonim_4396):

"genocid" înseamnă exterminarea unui grup mare de persoane pe criterii xenofobe sau rasiale?‍♀️
Mai deschideți și dex-ul înainte sa postați un comentariu

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheWznd):

Nu știu unde ai văzut că am zis așa ceva.
genocid sn [At: CONTEMP., 1948, nr. 112, 10/4 / Pl: ~uri / E: fr génocide] Crimă comisă cu intenția de a distruge un grup uman, național, etnic etc.
Chiar prima definiție: https://dexonline.ro/definitie/genocid
Bineînțeles că se poate referi și la uciderea unui grup de persoane pe criterii xenofobe sau rasiale, dar în esență genocid înseamnă uciderea unui grup mare de oameni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lazy988):

Felicitari pentru decizie! Sper ca ai luat legatura cu asociatia la care ti-am dat link. Si vezi ca mi-ai dat block, nu cred ca ti-am dat vreun motiv sa o faci, lol.

| Lazy988 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc, chiar nu ți am dat, însă nu prea știu să folosesc aplicația, nu știu de ce spui asta, chiar nu am dat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lazy988):

Posibil sa fi fost vreo eroare ceva sau sa imi fi dat din greseala. Nu conteaza, ma bucur ca ai decis sa pastrezi copilul.

| christine99 a răspuns (pentru Lazy988):

Draga, un comentator pe internet nu iti va creste copilul, si un copil sa-l faci om cu adevarat costa foarte mult, daca nu vrei sa ajunga zilier sau sezonier. Pe tine va da vina pentru tot ce ii lipseste si o sa-i lipseasca multe daca tu nu ai o stare financiara decenta.

| doctorandus a răspuns (pentru christine99):

Dap: la 15-25 ani e viteaza.

Intre 40 si 50 ani umbla dupa iertarea pacatelor.

| Panamax a răspuns (pentru Lazy988):

Cunosc cateva perechi care asteapta la rand de 3 ani sa infieze un copil, si tu vrei sa-l ucizi?

| Lazy988 explică (pentru Panamax):

L am păstrat, am gasit si o rezolvare. Copilul va fi lângă mine, iar el va face ce va dori nu ma mai intereseaza.

| Panamax a răspuns (pentru Lazy988):

Felicitari!

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Si daca nu e de acord, trebuie sa facem cum vrea muschiu` lui? Se face pana la 14 saptamani. Poate eu vreau de exemplu, sau initiatoarea. E normal sa avem dreptul de a alege, nu dictatura "eu nu vreau sa faci asta".

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Oricine poate alege. Tu poți face ce vrei Mosotti, ești ateu și nu crezi în Dumnezeu.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, ai dreptate, oricine poate alege, insa tu zici ca si cum trebeuie ea sa aleaga cum vrea ala, cam asa induci "lui nu ii place", ca si cum sa nu aleaga.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Este de acord cu mine, tocmai a zis asta. Dacă ești creștin, alegi calea lui Dumnezeu, dacă nu, nu, de aici și dreptul de a alege.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, este corect ce ai zis.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lazy988):

Cel mai bine păstrezi copilul te desparti de prietenul tau si mergi la mama ta si te ajuta sa ti cresti copilul, un avort inseamnă crimă si gîndeste te la consecinte daca doctorul nu stie sa i ti faca avortul in sigurantă te nenorocesti pe viață sau mori in timpul operatiei, deci cel mai bine păstraza l ca tot il vrei, ce varsta ai? Tu ai putea trai cu constiinta impăcata ca ai omorît un suflet ne nascut?

| Celcestietot a răspuns:

Nu cred. Dintre cei descoperiti de pana acum, 99% nu au tentacule.

| Frank51 a răspuns:

Nice try little troll.

| Donsavas a răspuns:

Intreaba mai mulți ginecologi. Sa ti raspunda medicul care vrei sa te opereze, nu noi.

| goguPatent a răspuns:

Legal din ce stiu eu se poate pana la 14 saptamani, deci undeva o clinica ar trebui sa faca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar faci o crima. Copilul acela iti poate mantui neamul prin viata pe care o va duce. Ar trebui sa te rogi pentru sanatatea lui si a voastra ca parinti, sa fiti parinti buni pentru copil. Multe mame nu mai pot sa aiba alti copii dupa avort. Un pret mic fata de crima facuta.

| Lazy988 explică (pentru anonim_4396):

Am păstrat copilul.

| andiceasu95 a răspuns:

Iti multumesc ca m-ai facut sa imi sterg istoricul...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andiceasu95):

Come on, ca ti-a placut un pic! happy

| Drifterx500 a răspuns:

Cele care fac avort vor avea toata viata mustrari de constiinta pentru ca au omorat un suflet mic, nu conteaza daca are o zi, o saptamana sau luni, alegerea iti apartine, omori copilul prin avort si ai regrete toata viata sau alegi varianta grea de a creste un copil si vei fi fericita stiind ca e un suflet minunat

| Lazy988 explică:

Aș dori o părere legată de întrebare, nu sa fiu judecată. Am anumite motive care mă opresc sa l păstrez deși as vrea

| Lazy988 explică:

Nu, n am facut avort. Am păstrat bebele, am luat cea mai bună decizie și am primit si un ajutor. Astăzi sunt cea mai fericita datorită deciziei de a păstra copilul!

| Lazy988 explică:

Am fost, am o minune de băiețel sănătos si grasut. Sunt cea mai fericita, mi au dat lacrimile cand l am văzut

| Lazy988 explică (pentru anonim_4396):

Multumim frumos!

| Andrei007007 a răspuns (pentru Lazy988):

Felicitari Lazy988, niciodata sa nu te mai gandesti la "avort" cand vine vorba despre copii, daca ai facut o greseala sa zicem si esti insarcinata atunci asta este nu ai ce sa faci, cresti copilul cu ce ai pentru ca mai tarziu acel copil iti va multumi pentru ca l-ai adus pe lume si te va numi "mama"! Uite, bunica mea de 83 de ani a avortat foarte mult cand era tanara iar acum la batranete are probleme mari de sanatate, de la dureri de genunchi pana la vise cu plansete de copii si altele. Nu vreau sa creada cine citeste comentariul meu ca sunt fanatic religios etc. dar eu consider ca daca pana la urma ajungem cu totii "in pamant" trebuie sa respectam toate aceste legi chiar si din punct de vedere moral ca pana la urma este spre binele nostru indiferent daca ai pacatuit sau nu, ca atunci cand o sa ajungi la batranete ori o sa ai "reprosuri" pana dai in delir ca ai facut niste lucruri care nu trebuia sa le faci ori o sa stai linistit si iti astepti sfarsitul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lazy988):

Ce frumos! N-am cuvinte. Îți urez numai de bine pentru voi.

| Cristitanase19 a răspuns:

Orice ar fi sa nu faci avort e un copil viu in burtica ta care asteapta sa il iubesti. Alege viata. Cel mai de pret dar.

| Utilizator9998 a răspuns:

Te rog nu face avort! E o viata exact ca a ta! Pe tine parintii nu te-au avortat, asa existi tu acum, asa-ti poti trai viata, avea vise, avea momente frumoase. De ce sa omori o viata ce poate sa faca toate lucrurile bune pe care le-ai facut tu?

| Lazy988 explică (pentru Utilizator9998):

Nu am facut, astăzi fac 25 de săptămâni, am lăsat în spate totul si am ales copilul, el este singurul care contează, astăzi merg sa-l vad la ecograf aflu daca este fetita sau băiat. Inima mea bate pentru el si abia astept sa l tin la piept

| Utilizator9998 a răspuns:

Baga-l dracului intr-un orfelinat! Nu-l omora, esti nebuna?

| Shatzievtm a răspuns:

Fa copila nu fa avort ca e mare pacat ajungiin iad si se supara pe tine ABI

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Shatzievtm):

Cine se supara, abi talent?