| Mikata a întrebat:

Buna Ziua. De cateva zile, in partea interioara a obrazului, chiar in spate, mi-a aparut o umflatura de dimensiunea bobului de mazare care doare foarte tare cand mestec si vorbesc. Este de culoarea pielii si pare putin inflamat. Astazi observ ca s-a mai extins umflatura si parca s-a umflat si o alta portiune mica. Din cate am simtit, umflatura are o crapatura mica si de aceea cred ca ma ustura asa tare. Oare ce o fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Mergi şi cere sfatul unui specialist. Nu lua medicamente după ureche şi nu sta să se agraveze problema.
Sănătate!

mariana
| mariana a răspuns:

Ai facut o afta, care intr-adevar este foarte dureroasa. Este necesar ca dupa ce mananci, sa clatesti bine gura cu ceai de musetel concentrat (2 lingurite de musetel la 200 ml.apa clocotita, dupa care lasi la infuzat 20 de minute si doar apoi, cand este ceaiul caldut, poti face clatirea gurii cu acest ceai), iar de la farmacie sa cumperi, "glicerina boraxata" cu care sa ungi apoi locul respectiv, dupa fiecare masa, folosind un betisor cu care se curata urechile.
Sa eviti in aceasta perioada condimentele si bauturile acidulate.
Daca nu trece cu aceste remedii, atunci este bine sa mergi la medicul de familie, ca sa-ti spuna ce este necesar sa faci, ca sa te poti vindeca.
Un gand bun si multa sanatate.

| Mikata explică:

Multumesc frumos.