| A7n7d7r7a a întrebat:

Am o mica problema! Acum o saptamana am avut treaba in gradina si am purtat un tricou cu spatele mai gol. In timpul asta m-a prins soarele foarte tare si m-a ars rau pe spate. Acum nu ma mai ustura spatele, doar ca din rosu s-a facut maro si arata foarte naspa fiindca e doar in partea de sus si restul pielii este foarte alba!

Cine stie vreo solutie pentru a mi se deschide culoarea pielii in zona aia? Stie careva?

FUNDITA! big grin

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ai cum, dar exista totusi o rezolvare: continua munca in gradina, dar cu tot bustul gol ( atat cat iti permiti)!

| Smart98 a răspuns:

In primul rand opreste expunerea la soare, deoarece asta va afecta si mai rau pielea arsa si iritata. Apoi poti face un dus racoritor care va calma pielea, dupa care poti sa-ti aplici un gel calmant bazat pe Aloe Vera.
Hidrateaza-ti pielea, untul de cocos este ideal in astfel de situati. Remedii naturaliste, poti folosi tot felul de solutii pe care le poti obtine din cartofi, capsuni, amidon de porumb, miere de albine, rosi etc. De astfel poti pune cuburi de gheata pe zonele arse, care calmeaza imediat zona afectata+ lichidul obtinut in urma infuzilor din plante.