| boxeru a întrebat:

Cati litri de sange are omul in corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
105 răspunsuri:
| BUBULINA a răspuns:

Un adult are aproximativ 5l de sange

| just4fun_8801 a răspuns:

4-5 litri de sange parca

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Aproximativ 5.

| DMV a răspuns:

Intre 5 si 7l. Iar capul (fara gat) cantareste intre 7 si 9 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu se intalneste cu Vlad Tepes 5 litri laughing

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din cate stiu eu cam 5lwinking

cami
| cami a răspuns:

@DMV, serios? 7-9 kg? uooooaaau. eu ma gandeam ca 2-3 laughing

| micurutza2005 a răspuns:

Cred ca 5-8litri depinde si de varsta cred ca un copil nu poate avea cat un adult.

| mariaale a răspuns:

5-6 l depinde de corp si greutate dar maxima e de 5-6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3-4 litri.

| laramaria a răspuns:

Cantitatea de sange din corp reprezinta aproximativ 8% din greutate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cantitatea de sânge la un adult este între 5 şi 6 litri, persoanele foarte înalte pot avea chiar şi 7 litri de sânge.
Pa, pa.

| Username1 a răspuns:

De la 10-n sus...

| al3 a răspuns:

Aproximativ 5.5L

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5-7 litri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se intalneste cu tine nu stiu cati ii mai ramane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jur de 5 l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat ai vrea sa ia... din cate stiu eu cam 5 poate si 6 :drolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25-40l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam de la o cisterna in sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

22 de tone un copil are 150 de litri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 litri are un om normal in corp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iulian
5-6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greutatea singelui este de 14 ori mai mica de cit greutatea corpului

| diavolul a răspuns:

Pai 8% din greutatea gorpului

| diavolul a răspuns:

Desteptilor... un nou nascut are greutatea corpului de circa 3-4 kg cum sa aiba 5 litri de sange ...cantitatea de sange depinde de greutatea corpului si ii usor sa calculezi, circa 8% din greutatea totala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ionutuu o intrebare care ma macina, in cat timp se repune sagele in corp? adica daca pierzi un litru de sange din 5 ramai cu 4 sau se repune iar la 5 litri? chiar nu stiu. raspuns pls...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 litri