| boxeru a întrebat:

Cati litri de sange are omul in corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
105 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 4-5l cred tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, 7 litri jumate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ 70 - 80 ml pe kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 3 - 5l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 26-34 de litri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 litri fixxx.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7% din greutatea unui om

| Barbiiiiie a răspuns:

3 litri la femei 4 litri la barbati

| CandyTetris a răspuns:

Un adult are intre 4 si 8, depinde de greutate.

| Adryan657 a răspuns:

10% din greutatea corporala

| VaRogAjutor a răspuns:

La nastere copilul are 1-2 l de sange un copil 10 -17 intre 4-5 si un adult 5-7l!

| VooDau a răspuns:

Poate avea 5L arpoximativ dar depinde de mai multe lucruri greutate, inaltime etc. Dar un copil nu are cat are un adult.

| EternalVampire a răspuns:

8% * kg

| imitatiedeom a răspuns:

Depinde de greutate, de obicei undeva la 5% din greutatea totala...

| MissLumy a răspuns:

8% din greutatea corpului tongue big grin

| Bettt:) a răspuns:

Cantitatea de sange din corp reprezinta 8% din greutatea corpului. de exemplu :daca ai 60 de kg ai 4.8 litrii de sange.

Alte răspunsuri
| SmileSiAtat a răspuns:

Noua profa de biologie ne-a spus ca 10% din greutatea corpului tauthinking adica daca ai 43 de kg ai 4, 3 litrithinking

| Roock a răspuns:

Buna,
4 l dar poti trai si cu doar 2 l.
Pa, pa!

| LianaAna a răspuns:

5 l

| cocacola_7093 a răspuns:

Pai sunt 5 litri de sange la 70 kg... fundita?batting eyelashes

| Pitycot_8635 a răspuns:

5.ar pare putin dar atatia sunthappy

| Jesus24 a răspuns:

Pai de calculeaza astfel: 8% ori greutatea corpului(trebuie sa stii putina matemetica).Si pentru cei care spuneau 10, 25, 40 etc le recomand sa invete putina anatomie si putina matematica

| Jandi a răspuns:

Asta depinde de greutatea corpului.
Sangele reprezinta 6-8% din greutatea individului.^^

| Angels a răspuns:

Organismul uman contine aproximativ cinci litri de sange.

| Username1 a răspuns:

De la 10-n sus...

| alynusha2992 a răspuns:

Un adult cu greutate normala cam de 60-70 kg are cam 5-6 l de sange

| ileanapomorin a răspuns:

Omul are in corp singe 5-6 litri dar mai bine zis 6- litri mai mult nu.

| Sangerosul a răspuns:

Are 5 litri de sange si intr-o zi cat aduna? Cam 72.000 de litri si da daca pierzi 1 litru din 5 urci din nou la 5.Si apropo poza asta e adevarata!