| BuLaNNNeL a întrebat:

Ce analize sa fac pentru a vedea daca am gastrita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Preotul500 a răspuns:

Teste la scaun.
Teste de respiratie pentru infectia cu Helicobacter pylori- trebuie sa beti un pahar cu un lichid care contine carbon radioactiv si sa suflati intr-o punga.
Endoscopia- un tub flexibil trece prin gat, esofag si stomac pentru a cauta semne de inflamatie.
O inghititura de bariu- o solutie care este vizibila pe razele X pe masura ce trece prin sistemul digestiv.

2 răspunsuri:
| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns:

Analiza de sange si de scaun (pentru a vedea in principiu daca ai o bacterie piloris), o ecografie, gastro-fibro-scopie. Oricum prin medicul de familie obtii trimitere si recomand o vizita la specialist. si mai poti tine dieta, fara cafea, vicii si sucuri acidulate. Sa te hranesti des cu cate putin, sa reduci prajelile.

| Donsavas a răspuns:

Discuta cu medicul tau de familie!