| anonim_4396 a întrebat:

Ce este boala Basedow Graves cum se manifesta si cum poate fi tratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Boala lui Basedow-Graves apare datorita hipersecretiei de hormoni tiroidieni la adult. Poate fi tratata cu inhibitori hormonali. In doze prea mari acesti inhibitori pot duce la aparitia hiposecretiei de hormoni. Boala Basedow apare datorita prezentei auto-anticorpilor antireceptori TSH cu functie stimulatoare asupra glandei tiroide. Legarea auto-anticorpilor la receptorii TSH de pe celulele tiroidiene determina stimularea secretiei hormonilor tiroidieni. Inhibitia prin feedback negativ de la nivel hipofizar dispare. Manifestarile clinice si paraclinice de hipertiroidie sunt: - tumefactia tiroidei - exoftalmie insotita de diverse simptomatologii oculare - tulburari cardiovasculare (aritmii, tahicardie, eretism cardiac) - tremuraturi digitale fine - scadere in greutate - diaree - termofobie - transpiratii profuze - astenie. Metabolismul bazal este crescut - radioizotopul de iod are o fixare crscuta la nivelul tiroidei.

| mioara a răspuns:

Www.sfatul medicului.ro