| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea pastile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am saturat de durere de masea imi vine sa bag un cutit in mine sa scap de tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU MAI POT DE DURERE De 3 ZILE O TIN ASA VA ROG VA IMPLOOOR ajutati-ma deci fiti atenti am o masea cariata dar cariata rau de tot e gaurita si rupta jumatate la suprafata straight face o jumatate e ramsa nu am putut sa ma duc la doctor nu ca mi-e frica sau nu am bani pur si simplu nu mi-a permis programul straight face ziceti-mi cum omor nervul APP sa nu incercati tamaia ca ramaneti fara dinti straight face credeti-ma stiu ce zic am prieteni care au procedat asa straight face va rog ziceti-mi ce sa fac. Ma inEBUNESTE MASEAUA CARIATAAAA cum omor nervul? chiar merge faza cu sare incalzita? va rog ajutati-ma straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo data trecuta cand mi-a scos maseaua era sa rup scaunu de la stomatolog aveam infectie crying mi-a zis una sa o tina de mana cred ca i-am rupt mana dao dracu de treaba ca a bagat un fel de spatula dar care avea la un capat forma de cerc si mi-a scos-o cu tot cu radacina straight face a fost definitiva din pacate la asta sunt hotarat sa omor nervul! nu sa fie definitiva si asta va rog ajutati-ma ca nu mai pot de masea straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia este ca i-au agocalmin nurofen plus si aolin deodata si nimic nu functioneaza straight face chestia e ca maseaua gaurita ma doare de nu mai pot si au inceput si maselele de sus si de jos sa ma doara unii prieteni zic ca e nevralgie altii ca am infectie dar am luat inainte o gramada de antibiotice pentru ca am fost racitstraight face cred ca s-a retras infectia dar nu mai pot de durere.Deci maselele de langa maseaua gaurita ma dor mai putin dar la aia nu mai pot de durere imi vine sa ma arunc pe geam straight face de durerestraight face va rog ajutati-ma si raspundeti odata chiar functioneaza sarea incalzita la omorarea nervului? nu mai vad nici tastatura din cauza durerii va rog ajutati-maaaa ca nu mai pot straight face crying((cryingcryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci acum 20 de minute m-a durut maseaua de am crezut ca lesin si m-am gandit sa intru aici sa vad care e treaba cu leacurile babesti si singurul care a mers a fost urmatorul: Am luat un "vidan" (calmant foarte puternic) dupa aia am avut un pahar cu apa rece din care luam cate o gura si o tineam la masea si tot asa citind leacuri mi-am dat seama ca durerea disparuse... acum ma bag in pat sa apuc sa adorm sper sa nu ma apuce iar happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune **** pe ea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci fiti atenti!
Am mers la dentist dupa 5 zile de dureri inimaginabile care nici nu pot sa vi le povestesc am mers la dentist.Norocu meu era ca destistu era vecinu meu big grin dar imi era c-am frica sa ma duc la el. Ultima data cand am mers la el mi-a scos o masea cu radacina de 1, 5 cm straight face + ca aveam infectie la ea.In fine m-am dus la el si mi-a facut anestezie in 4-5 locuri cu o seringa avea un ac enorm dar de abia simteam intepaturilelaughing Am stat vreo 5 minute si a inceput sa bage freza si sa imi deschida canalele straight face. Nici asta nu m-a durut :X:X apoi a bagat niste ace pe canale sa vada daca am infectie big grin... Mi-a bagat acele dar nu ajungeau pana jos niciunu apoi a bagat niste ace mai maricile ce zic eu maricile enorme si in sfarsit am simtit o durere dar nu din aia mare, din aia mai mica.Va sa zica aveam radacinile la masea de 3 cm straight facestraight facestraight face:O tongue A hotarat ca nu poate sa mi-o scoata pentru ca era prea mare big grin asa ca mi-a bagat un pansament (ca dezinfectant) si a inceput sa imi bage si niste ace cu arsenic pe canalele din masea sa imi omoare nervii dupa ce a terminat treaba cu acele mi-a pus o plomba proviziore si marti ma duc sa imi puna pivotu(surubu) in masea si sa imi reconstruiasca maseauabig grin va spun continuarea martiwinkingwinking Sper ca ati invatat ceva din ce am patit eu straight face Va spun doar un lucru ca sa nu trezesc tot blocu am inchis usile geamurile am bagat dintii in perna si am zbierat si zberiat si zberiat pana cand am lesinat big grin Asa ca nu asteptati (ca Mortul Colacul) sa va doara pana cand devine insuportabila durerea ducetiva la dentist din timp altfel veti avea mult de suferit...pentru detalii despre cum sa scapati de durere pe moment add alex_the_shoter YM(YahooMessenger)
PS(PostScriptum):
Sa nu va vina PROASTA idee sa bagati TAMAIE sau SARE incinsa CA veti avea mult de suferitstraight face Dupa ce bagi tamaie nu vei mai avea nici un dinte sau masea bun IAR SAREA INCINSA CAUZEAZA PUROI! deci doar va atentionezwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TUICA POWER, nu trebuie sa o inghiti, dar este recomandat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si p mine acum ma doare. m-a mai durut dar mama mi-a dat sa iau niste capsule erau o parte albastra si una cenusie.acelea sunt f bune, aulin, saridon, amoxacilina.merge! incercati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai eu stiu cea mai buna solutii daca vrei sa scapi de durere incingi un ac pana se inroseste si il bagi in gaura d la masea si ti cateva secunde si omori nervu de tot eu am bagat o andrea ca nu aveam ac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai ce aveti cu tamaia?! cum sa va bagati tamaie in dinti/masele?! aia nu doar ataca si omoara nervu`, dar strica de tot dintele/maseaua si`n final o sa va treziti cu ea`n batista! NU fiti naivi! rezumativa la remediile traditionale (patrunjel cu sare, usturoi, tuica etc.) si bineinteles medicamente (la mine de exemplu functioneaza foarte bine ketonalul)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa mergi la dentist.Nu rezolvi prea multe daca te indopi cu pastile...Nu are de ce sa iti fie frica ...Sau daca nu, poti sa mergi sa vezi doar ce ti-ar recomanada in cazul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am incerkt cu apa de gura.vad ca merge, durerea a disparut, sa vedem pentru cat timp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca vata cu spirt in ureche chiar merge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spalate pe dinti mie mi-a trecut nu mai sint nimic mai bine decat la doctorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scoate-o tati... nu te mai chinui!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si pe mine ma doare maseaua de nu mai pot. E duminika si nu am unde sa ma duc. Am inkerkat sa iau aulin dar degeaba. Nu m a lasat deloc. Si leakul cu usturoi l am inkerkat. La inceput a funktionat dar azi noapte nimic nu m a mai skaptat de durere. Acum m am mai linistit. Am luat 2 vidanuri. Dupa ke se duke efektul cred ca inkerk leakul cu spirt. Va doresc sa skapati d durere pentru ca e cea mai nenorocita dintre toate. Va pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuisoarele: chiar functioneaza!

Cuisoarele contin 60-90% eugenol (substanta antiinflamatorie, antibacteriana si analgezica), de aceea ele constituie un remediu bun contra durerii de dinti. De altfel, cuisoarele sunt chiar folosite de dentisti ca si anestezic local. Striveste cateva cuisoare si aplica pudra pe dintele dureros, sau mesteca-le de 3-4 ori pe zi, pana la intalnirea cu dentistul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti intr-o situatie similara precum a mea (Ai 2 masele cu o durere insuportabila, una sus si una jos si faci ca Tom si Jerry prin casa, esti de 24 ore nedormit si capiu de la pastile ) iei un pahar cu apa rece langa tine (din 3 in 3 min iei o gura ) si incepi sa citesti toate comentariile. Dupa 40 - 50 min de amuzament total o sa constati ca nu te mai doare. La mine a mers... sper sa ramana asa 20 - 30 min sa pot sa adorm. Am avut cel mai nasol Craciun, dar sper sa recuperez de revelion. Sarbatori Fericite! big grin

| danxd13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca mi sai intamplat si mie de craciun a fost un dezastru mai era un pic si ma dadeam cu capu de masa...dar cu apa mi-a trecut am luat in gura din 2 in 2 min si nu stiu cum (am o masea praaaaf) am simtit gust de puroi in gura (super naspa) si m-a lasat durerea.dar peste 2 zile m-a luat la loc deci chiar daca nu ai bani sau tie frica! imprumutate si du-te draq si scoatele ca te chinui asa mult de tot!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun leac babesc este...incalzesti sare intr-o tava apoi il pui intr-o batista si il pui exact in locul unde te doare in max 30 min vei fi ca nou incercati aceasta solutie este cea mai buna da rezultate 100%happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa cu sare, tinuta la masea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut o masea care m-a durut foarte tare, si am incercat toate leacurile si tot nu mi-a trecut. Mi-am luat inima in dinti si am mers la dentist, si acum sunt cea mai fericita ca am scapat de durere.plus ca nu m-a durut deloc! Deci cel mai bun e sa mergi la dentist iti zic eu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia un algocamin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă doare măseaua de 2 zile, am fost la dentist şi încă mă doare!
Dacă tot vă e frică de durere (de dentist) spuneţ-i domnului doctor să vă facă un anestezic în gingie ( CHIAR NU DOARE ).

Problema e la mine, cand mă apucă durerea puternic, mă doare toată parte stângă, nu doar maseaua respectivă (parcă mi s-ar extinde durerea)...

Apă cu sare - funcţioneaza - maxim 30 min
Cuişoare - funcţionează - 30 min - 60 min
Ţigare în ureche - doar când te trage curentul, altfel nu are nici un efect.
Pastă de dinţi - mie imi opreşte durerea maxim 10 min.
Propolis - e pe o perioadă mai lungă, oricum până într-o oră
Usturoi - ajută pe moment
Stat liniştit în pat la căldură - te lasă şi când te apucă, sari din pat şi faci ca nebunu...

Pastile:

Agocalmin fiolă - efect temporar
Neurofen PLUS - efect temporar
Ibuprofen - efect temporar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun pentru mine cel putin e nurofen forte pentru dureri de dinti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine nu are bani de dentist privat, merge la ala particular. Iei trimitere de la medicul de familie si mergi gratis sau platesti foarte putin oricum.La privat e 1-2 mil sa scoti o masea. Daca stati cu ele cariate, o sa se transforme caria aia in infectie care poate ajunge prin obraji, la ochi, creier, la inima chiar. nu e deloc o gluma, e chiar grav. In cel mai bun caz o scoate si nu t doare fratilor, Simti putin acul de la anestezie(care e fff subtire) apoi NU MAI SIMTI NIMIC cand o scoate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum depinde de fiecare organism, in nici un caz dar apsolut in nici un caz sa nu luati tamaie, tamaia va distruge toti dintii omoara toti nervii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu ma lupt de cand ma stiu cu 2 masele. aceste 2 masele au o perioada pe an de 2 saptamani asa in care ma dor de ma kc pe mine. in fine...
cel mai bun calmant este NUROFEN PASTILE MOI iti ia durerea cu mana pe termen lung.

daca nici asta nu merge bagati whisky din 2 in 2 minute tineti la masea faceti asta cam 20 min si trece garantat

tigara in ureche functioneaza doar daca tea tras curentu altfel mai bine o fumezi.

un alt leac pe care nu l-am vazut paici este colgate sensitive, luati pe deget un varf de pasta de dinti si masati locul cu pricina timp de 4-5 minute trece durerea pentru 30-1 ora dupa aia tarie frate...

in concluzie dal dracul de dentist facem si noi ce se poate ca bani nu sunt.

va doresc succes in lupta cu durerea