| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de durerea unei masele cariate (leacuri babesti)? Nu ma pot duce la dentist, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Da-i cu tzuica sa amorteasca (nu trebuie s-o inghiti)winking

178 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luati pasta de dinti pe deget si masati usor la maseaua cariata.Asteptati 1 minut si clatitiva cu apa rece. Dupa aceea beti maxim un pahar de apa rece. Dureerea a trecut.Si eu am avut probleme si inca am cateodata ma ia 3-4 zile.In special durerea te ia noaptea.Foloseste asa ceva si sigur o sa-ti treaca!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut si eu am avut probleme grave la o masea...nu-mi puteam da seama durerea era cumplita cred ca ma durea toata partea.

In fine am aplicat "leacul" usturoiului si dupa 2 zile nedormite am reusit sa inchid ochii. Asta a fost ieri.si acum nu mai am nimic!
Incercati nu aveti nimic de pierduttongue

Domnu fie cu voihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia cu usturoiu mi-a spart capu acum astept laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puneti oja in zona cariata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la dentist leacurile babesti nu sunt bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune spirt pe vata si gata nu te mai doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in starea ta imi creste o masea de 12 ani mor nu stiu ce sa fac da-mi si mie un ssat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-ti-le naiba de leacuri babesti. nu inteleg de ce preferati sa suportati o durere nu stiu cat timp in loc sa va duceti la dentist. e o durere de 5 minute max. dar nu... de ce sa suportam 5 minute o durere cand o putem suporta toata viata laughing? prea multa comoditate as zice, nu frica. pentru ca daca era frica pana acum erati la 5 metri sub pamant de rfica unei dureri de masea si nu provocata de dentist. copilarii oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aprinzi o tigara, pui zahar pe ea, acolo unde arde, lasi sa se topeasca zaharul si tragi fumul ala pe nas, ii km naspa dar la mine a functionat de fiecare data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculta orice sfat de aici te scpa de durere o zi, 2 sau 3... dar nu pentru totdeauna! cel mai bine ii sa te duci la dentist, dar daca nu ai timp(poti sa-ti faci timp}sau nu ai bani (daca ai bani pentru net inseamna ca ai 20 de lei pentru o plomba}. nu ai niciun motiv ca sa-ti fie frica de dentist este ca un doctor orcare in plus cateva minute de durere te scapa de ani de durere asa ca mergi acum pana nu este prea tarziu! poti sa te iei si dup sfaturile astea pana iti faci curaj ca sa mergi la dentist... dar nu te vor scapa de durere definitiv si s-ar putea sa-ti fie mai rau sa se infecteze zona si atunci ai nevoie de operatzie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Taie o bucata de lamaie. apoi pui un pic de care de lamaie pe aceea felie si o mananci pe partea care te doare.
si iti va trece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune o bucatica mica usturoi daca are gaura. daca nu are gaura tii bucatica de usturoi langa ea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune si uh niste spirt...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu cea mai buna metoda din toate : spala-te pe dinti!laughingcred ca de asta te dor maselele...nu e greulaughingiei o periuta de dinti pui pasta pe ea o uzi apoi iti speli maselelelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

... chiar astept ziua, mai bine zis, ma gandeam ca o sa ma ajunga ziua cand o sa postezi si eu. am mai avut probleme cu durerile de dinti, dar ca in momentul asta nu (chiar ma mir cum scriu asa corect|) cea mai mare durere e cand ai tras curent |(pe naspa) cand ai infectie (cazul meu) mai e o sansa... eu m-am gandit sa incerc fara medicamente. ma duc sa beau 2l de vin, poate imi trece. daca nu, revin si incerc cu usturoi, cu pasta de dinti, cu tamaie, cu sare pfff Doamne ajuta sa am o noapte linistita! la dentist toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba oamenilor tocati pitre si va lasa
sa dea draci zaaaau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia cu 2 l de vin a mers, dar durerea m-a tinut 2-3 ore. ee, dimineata cand m-am trezit aveam maseaua umflata. de abia puteam sa deschid gura; am fost la dentist, am primit doar antibiotice pentru cateva zile; sa vedem ce o fi peste 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bei apa calda Andra

| 4ndr33y a răspuns:

Eu sunt hardcore, va recomand Xilina ( anestezic folosit si de dentisti amoarte tot ce atinge in 1 minut ), costa 2.5 lei fiola de 10 ml + o seringa pentru insulina careia ii veti taia acul de la baza, ca sa nu va intepati cu el. Seringa pentru insulina e subtire si lunga, asemanatoare cu cea a dentistului.

Cu seringa trageti din fiola 10-20 unitati ( 1 -2 ml) si usor picurati pe gingie sau pe masea daca e sparta. Dupa aplicare incercati sa tineti limba fixa 2-3 min, saliva care se acumuleaza cu Xilina SE SCUIPA!
O fiola e destul de mare si va ajunge pentru aprox 10 aplicari, Xilina se elibereaza fara reteta.

Puteti pune si pansamente din tifon impaturit cu xilina care sa acopere gingia si maseaua, il tineti cati suportati, oricum dupa cateva minute se spala cu saliva, din nou NU INGHITITI SALIVA CU XILINA in caz contrar nu e o tragedie, 1 min gatul amortit, arsuri pe piept si cateva crampe stomacale.

| BrokenAngels a răspuns:

Pune cuișoare pe maseaua care te doare

| catahardy a răspuns:

Nu mai rezist ma doare maseaua de 2 zile, e gaurita si cariata abia astept sa ajung la dentist... am incercat apa cu sare, pe durata cat tin apa la masea nu simt nimic dar dupa ce o scuip, durerea incepe din nou. pana la urma tot dentistul este baza

| IngeruMeuCurcubeuTau a răspuns:

Uite si eu am 10 an si iti dai seama ca mi-a fost frica,(aveam o masea cariata) dar tot trebuia sa merg la dentist era o carie mica mica dar cand a intrat cu un aparat inautru ere mult mai mare era pana la nerv, deci acum peste cateva luni trebuie sa imi scoata nervul dar lasa-ma sa iti zic ce iti face daca te duci la dentist:te pui pe scaun iti da apa ca sa te clatesti(de obicei la copii daca te doare ridici mana si se opreste, la mine asa a facut)apoi ia un aparat sa nu te sparii ti-l baga in gura ca sa dea gaura in smalt nu simti nimic, dar absolut nimic, apoi iti baga un aparat care bazaie acolo (freza) pana inlatura toata caria daca e mai grav trebuie sa scata nervul... complicat dar dupa ce a facut cu freza aia iti pune plomba e ce e plomba:un material care are aceeasi culoare ca dintele si ti-o aplica acolo la dinte si nu simti.(mi a trebuit sa imi scoata un dinte care nu se misca da, nu se misca deloc daca nu il scotea imi stricam toti dintii mi-a dat cu spray apoi cand am vzut acul am facut pe mine de frica deci nu mai puteam dar pana la urma am deschis gura a bagat acul deci stii cum eu nu am simtit nimic e `haideti cand bagati acul odata ca m-am plictistit` si facuse deja anestezia si a bagat clestele si a inceput sa traga si l-a scos nu am simtit nimic )deci cel mai bine daca ai inteles ce am scris eu mai sus e sa te duci la dentist pentru. ca nu iti face nimic si nu te doare nimic

| RazvanBaranguta a răspuns:

Si pe mine ma doare.Scoateti-o! Sau,i-a o pastila:algocalmin, aulin, vidan.

| Nicu9715 a răspuns:

Si pe mine ma doare maseaua de vreo 4 zile primele 2 zile a fost o durerea care nu prea iti dadeai seama cateodata ca te mai doare dar ieri si azi am innebunit nu am inchis un ochi toata noaptea azi de abia astept sa ma duc la dentist cu toate ca imi e putin frica am 3 masele cariate dintre care una a ramas doar jumate din ea iar celelalte 2 sunt intrgi dar am si in ele gauracryingdar ca un leac tine cam 5-10 minute(depinde, poate chiar mai mult daca caria nu e in stare avansata)iei apa rece si tii la masea si scuipi asta cam de 5 ori a cate 5-10 secunde mult noroc si du-te la dentist!

| FFabi17 a răspuns:

Si preso-punctura e ft buna

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

Pai sincer si eu am multe masele cariate cu daua am fost la dentist cel mai bun sfat e sa mergi la dentist sau s a dai cu spirt sau cu aulin pasta de dinti sau cu tuica dar eu nu va recomand facetiva curaj si la dentist ca cu leacuri u tine prea mult!

| JohnnyClau a răspuns:

Eu am bagat tzuica fiarta si mi.a amortit si maseaua si limba laughing))

| SilentRp a răspuns:

Nu bagati tamaie in viata voastra. cunosc pe cineva care a bagat tamaie si i-au cazut toti dintii.

| PROFESSIONAL a răspuns:

Salut, vin si eu cu o metoda care a mers tuturor celor care le-am spus-o, mergeti la farmacie in caz ca nu aveti in casa, si cumparati o pastila: Codamin. Apoi o faceti bucatele si o bucata din ea o bagati in masea in caz ca este cariata si are gaura si o tineti acolo, cei care nu aveti gaura o tineti in gura pana se topeste si saliva se face pasta gustul ala de algocalmin si tineti pasta aia la masea fara sa o inghititi!

| loveyoumebaby12 a răspuns:

Salut..si eu sunt cu durerile de masele si chiar in acest moment cand scriu ma doare o masea.De obicei ar trebui sa ter doara maseaua sau dintele cariat dar la mine e altfel.Pe mine ma doare maseaua sau dintele de langa ala cariat.E ceva ciudat.Si nu stiu ce sa mai iau.Aseara cand somnul imi era mai dulce pe la 1 m-am trezit ca ma doare maseaua.Am luat un ibalgin si am adormit.Iar acum iar m-a luat. Bunica mea mi-a dat o fiola de algolcalmin si trebuie sa il iau cu apa ca e prea tare.Dar nu il iau tot o sa il iau pe jujmatate. Daca mai aveti voi cateva remedii va rog scrieti-mi si mie.