| Mariooooooo a întrebat:

Ce se întâmpla dacă am dop de ceara in canalul auditiv adică după timpan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Nu îl poți avea după timpan, pentru că ceara se formează în canalul auditiv ce se termina in timpan (care este o foita subțire), și nu poate ajunge după timpan. Dacă ai probleme cu auzul, sau ai dureri la ureche, du-te la medicul de familie, este gratuit. S-ar putea sa nu fie nimic și scapi de o grijă, sau s-ar putea sa fie ceva ce are nevoie de tratament și se poate agrava daca nu te duci, așa că risti să-ți pierzi auzul și sunt și alte complicații. Vei primi trimitere la ORL, unde consultul va fi iarăși gratuit. Te sfătuiesc să nu te sperii singur și să citești diagnostice de pe net, in timpul ăla ar fi gata de doua ori controlul la doctor happy

1 răspuns:
| fugi5555 a răspuns:

E imposibil sa existe după timpan, poate ai altceva, se operează, funda?