| 334499 a întrebat:

Ce ti poate spune nivelul glicemic?
Ce se poate intampla la valori foarte scazute?
Cat e bine sa ai minim si cat maxim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Valori normale ale glicemiei:

Proba bazala: 70-99 mg/dL
Proba postprandiala: 70-145 mg/dL
Proba „random": 70-125 mg/dL

O valoare mare a glicemiei inseamna ca pacientul are diabet, insa medicul nu va folosi numai acest test pentru dignosticarea diabetului.

Criteriile American Diabetes Association pentru diagnosticul diabetului zaharat sunt:
1. Simptome sugestive la care se adauga o valoare a glucozei „random" mai mare de 200 mg/dL sau
2. Valoarea glicemiei bazale mai mare de 126 mg/dL sau
3. Valoarea glicemiei mai mare de 200 mg/dL la 2 ore dupa administrarea a 75 g glucoza (in cadrul testului de toleranta la glucoza).

Nivelul scazut de glucoza in sange semnaleaza prezenta:
- hipotiroidismului;
- unei tumori la nivelul glandei pituitare;
- cirozei hepatice;
- insuficientei renale;
- anorexiei.
http://www.i-medic.ro/analize/glucoza-serica-sau-glicemia

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ghidurile internationale au stabilit ca valoare normala o glicemie situata intre 73 - 110 mg/dl pe nemancate. Dar daca valoarea glicemiei obtinute in urma testarii este:

peste 111 - 126 mg/dl poate sa indice un diabet latent;
peste 126 mg/dl indica diabet.

| 0rlando a răspuns:

Nivelul scăzut îți spune că ești hipoglicemic și trebuie neapărat să mănânci ceva, iar nivelul crescut, îți spune că ești hiperglicemic, caz în care ai nevoie, în funcție de valoarea glicemiei, fie de medicamente fie de injecție directă cu insulină.
În ambele cazuri, dacă valoarea este cu mult sub 90 sau peste 110 la un test capilar făcut dimineața pe nemâncate, poate fi vorba de un diabet zaharat.