| AlYnA_8981 a întrebat:

Cum fac sa scap de grasimea depusa sub barbie numita gusa? Si ziceti-mi daca stie cineva cum as putea slabi in maxim 2 luni? Eu inainte nu eram grasa. Acum 2 ani aveam 48 kg. Acum am 16 ani. Insa am luat niste vitamine si calciu o perioada de vreo 3 luni si e posibil ca acelea sa ma fii facut sa ma ingras. Vreau sa slabesc! Nu ma mai suport asa! Am 65 kg. Va imaginati cum e cand stiu ca de la 48 am ajuns la 65 si cand ma uit la pozele de atunci...Va sunt recunoscatore daca ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Alinutza_5368 a răspuns:

Hey

In primele doua zile mamanci doar iaurt(poate sa fie si de fructe)mananca cat poti pana cand te simti satula dar numai si numai iaurt!
A treia si a patra zi mamanci doar carne de pui(crenvusti sau la gratar)dar iarash numai carne de pui fara nimic altceva.
A cincea si a sasea zi mamanci doar legume cat cuprinde happy
si dupa aia mai bagi si doua zile de fructe si o iei iarash de la inceput tine asta doua saptamani si ai sa vezi ca o sa slabesti

| Alinutza_5368 a răspuns:

Ceau

2zile iaurt de fructe sau simplu
2zile carne de pui(crenvust sau la gratar)
2zile legume
2 zile fructe

poti sa mamanci pana cand te simti satula important e sa mananci doar produsele alea in ziua cutare. tine cura asta doua saptamani si ai sa vezi ca slabesti

| Sigmund a răspuns:

Am o reteta de slabit datorita careia eu am slabit 5 kg in 2 saptamani:

Zilele 1 şi 8:dim:cafea+zahar
amiaza:2 oua, spanac, roşii
seara:carne de vita+salata+ulei+lamaie

zilele 2 şi 9:dim:cafea + zahar
amiaza:carne de vita + salata+ulei+sare
seara:parizer +iaurt

zilele 3 şi 10:dim:cafea+paine prajita(o felie)
amiaza:spanac+1 roşie+1fruct
seara:1 felie parizer+2 oua+salata

zilele 4şi11:dim:cafea
amiaza:1 morcov+1 ou+200 g branza scoapta
seara:salate fructe +1 iaurt

zilele 5 şi 12:dim:cafea+1 morcov cu lamaie
amiaza:1 peste la gratar
seara:1 felie carne+salata+brocoli

zilele 6 şi 13:dim:cafea
amiaza:1 piept de pui+salata
seara:2 oua fierte+morcov

ziua7:dim:ceai
amiaza:carne la gratar
seara:nimic

apa:2litri/zi

carnea de vita o poti inlocui cu pieptul de pui
atat carnea cat si parizerul le mananci in 200 de grame
cafeaua o poti inlocui cu ceai si invers
daca-ti este prea foame, in ziua 7, seara poti manca o salata
nu este necesar brocoli şi spanac, poti sa mananci o salata normala in ce cantitate vrei tu

Mult succes! Chiar da rezultate.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu mai manca carne de porc si alte mancaruri cu grasimi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.scoobysworkshop.com/ poti gasi aici tot ce vrei.

| Zenithf a răspuns:

Uite aici este o adresa buna unde poti afla multe despre alimentatie, americanii investesc de o vreme incoace destul de mult in nutritie, ca la ei problema le-o ajuns la os. :))
http://www.mypyramid.gov/mypyramid/index.aspx
si aici este un alt program, elaborat de una din cele mai mari firme de la ei: http://newsletters.livehealthclub.com/......ogram.html
sper sa te inspire si pe tine si sa ajungi sa te bucuri iarasi in pielea ta.;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 1 iunie aveam 63 de kg la 170cm. Am hotarat ca vreau sa revin la greutatea de acum 7 ani, adica 56 de kg.In mometul asta, adica dupa 8 saptamani am 57 de kg ( am slabit deci 6 kg ).
Am renuntat la masa de seara, micul dejun a ramas la fel, iar pranzul e un pic mai redus cantitativ ( mananc doar zeama din ciorba ) iar felul doi cam jumate din farfurie.Nu am mai mancat nimic de cofetarie ori patiserie.manac un fruct /doua in fiecare zi ( pe la ora 10 dimineata si altul pe la 5-6 dupa-amiaza). Uneori seara manac un pic de iaurt ( 4-5 linguri maxim ). Paine manac 2 felii dimineata si 2 jumate la prinz (uneori 3 ), numai paine neagra.Nu am mai baut nicio picatura de suc. Incerc sa beau cateva pahare de apa pe zi ( nu reusesc niciodata 2 litri, dar unul da ). Manac carne si branza in fiecare zi, incerc sa reduc uleiul, am renuntat la prajeli ( cu toate ca -a intamplt de vreo 2 ori sa manc niste carnaciori la prinz, dar nu mai mult de 200 de grame odata). Cand am vreun dubiu mai caut caloriile pe net, dar cel mai important e sa nu ma ridic imbuibata de la masa. Merg pe jos in fiecare zi cam 30 de minute, mers intins nu in ritmul pasilor de elefant!
In primele doua saptamani mi-a fost mai greu, uneori mai mi-era foame, dar acum ma simt perfect.
In concluzie = nu manca niciodata mai mult decat ai nevoie intr-adevar! Gandeste-te asa "am fost la sapa azi? nu! atunci cat manac? cat un om care a muncit din greu sau cat unul care mananca sa traiasca?!"

| cristinik_7022 a răspuns:

Cu problemele de genu asta nu ar trebui sa te joci. te sfatuiesc sa te duci la medic, aceasta boala se numeste gusa endemica este o afectiune a tiroidei si se trateaza cu iod...insa iti repet ar trebui sa te duci la doctor, cunosc foarte multe persoane care din ignoranta au ajuns sa se ingrase foarte mult

| AlYnA_8981 explică:

Mi-am facut niste analize si nu am glanda sau altceva. Slava Domnului! Si gusa nu este foarte mare. Poate e si din cauza ca eu de fel am fost mai bucalatahee hee Oricat de slaba am fost cand eram mica, aveam falcihee hee. Cu gusa am inceput sa fac gimnastica faciala, am gasit pe net niste exercitii si ma masez mereu cu crema. Sper sa scap de ea si de kilogramele in plus. Am sa tin cont de sfaturile voastre, am sa iau cate ceva de la fiecare. Va multumesc mult si va doresc si voua tutror care doriti sa slabiti, sa aveti ambitie si sa reusiti! Multa bafta!