| myangel_8969 a întrebat:

Cum poti scade temperatura?(provocata de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| αℓє a răspuns:

Buna.Se poate scade cu un ceai fierbinte de musetsel.Sau un prosop cu apa rece peste frunte.+ Algocalmin si paracetamol.

Răspuns utilizator avertizat
| Stephsweet a răspuns:

Incearca sa faci impachetari in cerceafuri umede...la mine a mers(40 grade)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paracetamolul sinus este un antitermic foarte bun
insa NU si algocalminul

| BellyGiggling a răspuns:

Buna! Pai poti spune ca e un ''leac babesc'' dar la mine mereu mergea desi e cam ''imputita'''treaba!laughingiti pui compresa cu otet pe frunt burta si ciorapeii tii bagi in otet apoi tii pui in picioare. Ia paracetamos sinus,calciu, vitamina C. Cele cu apa rece pe prosoape sau cpmprese nu prea dau rezultate. Ma rog depinde de organism si de cat de repede vrei sa scapi de raceala. Cel putin eu cand ma vad bolnava, neputincioasa si fiecare stim cum e la raceala ai face orice sa scapi I don't want to see. A si mai recomand si frectia cu carmol. Sper sa iti fie de folos ce ti-am zis:*!

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Iesi in terasa si deschide geamulbig grin.lol glumesc.Sincer nu am mai avut temperatura de ceva ani.(cand eram mica mama imi facea frectie cu otet si scade temperatura.) daca nu vrei frectie puneti-ti putin in ciorapi si apoi i-ai in picore.Incearca sunt sigura ca nu o sa mai ai temperatura

| zapadamieilor a răspuns:

In general febra nu trebuie scazuta daca nu depaseste 38. Aparitia ei este semn ca organismul lupta impotriva unei infectii. Dar daca depaseste acest prag, poti sa-ti pui sosete din bumbac imbibate cu otet, peste care mai pui inca o pereche uscate. Te bagi in pat si bei ceaiuri de soc si tei care te ajuta sa transpiri si astfel scapi de de febra si de raceala. Totusi, daca febra depaseste 39, apeleaza la medic!

| myangel_8969 explică:

Multumesc mult