| Fetitsa123 a întrebat:

Cum sa scap de anemie rep[ede? Fara medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| crissnicolle a răspuns:

Incearca sa consumi alimente care contin fier,evita prajelile, mananca mai des gratar si mancaruri "verzi"(spanac, salate etc). am avut si eu anemie si asta mi.a spus doctora happy

| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Anemia inseamna scaderea hemoglobinei din sange. Aceasta substanta oxigeneaza
sangele si de aceea insuficienta ei te face sa respiri mai greu si sa
te simti tot timpul obosita si fara vlaga. Anemia produsa de lipsa
fierului este cea mai frecventa, mai ales la femei, ca urmare a
menstruatiei.

Alimentatie
Carne, ficat, linte, oua, drojdie de bere, caise, nuci, verdeturi,
fructe uscate, cereale integrale, melasa, seminte de dovleac, legume
si fructe bogate in vitamina C.

Ce sa bei
Iti poti prepara singura bauturi tonice:

* infuzii de plante bogate in fier (radacina de papadie, urzici,
patrunjel, lucerna)
* suc proaspat de morcovi - un lichid usor digerabil, cu aport de
fier si vitaminele B si C

Remedii interne

Homeopatia ofera ca remedii:

* Ferrum Phosphoricum - ajuta organismul sa absoarba fierul din
alimente;
* Natrium Muriaticum si China - recomandat femeilor care pierd
foarte mult sange in timpul ciclului;
* tablete pe baza de extract de Echinaceea, care stimuleaza
cresterea numarului de globule rosii, sau tabletele Ascovit.

Remedii externe

* Acupunctura si presopunctura - actionand asupra anumitor puncte
sensibile ale corpului tau, acestea pot indeparta oboseala.

ANEMIE DE PRIMAVARA

• Radacina de stevie de gradina: este foarte buna
impotriva anemiei, pentru ca absoarbe fierul din
pamant. Se prepara un decoct dintr-o lingurita de
radacina de stevie, care se fierbe intr-o cana de apa,
vreme de 5 minute. Se strecoara, se beau doua cani pe
zi, inainte de masa, una dimineata si alta seara,
inainte de culcare.

• Hreanul: radacina de hrean este recomandata si
pentru copiii care sufera de rahitism. Se pun la fiert
10-15 g de radacina de hrean taiata marunt, in
jumatate de litru de apa, si se fierbe 10 minute. Se
beau 2-3 cani pe zi. O reteta mai gustoasa: se taie
radacina de hrean in rondele, care se pun intr-un
borcan si se pudreaza cu zahar. Se inchide borcanul si
se pune continutul la macerat. Din siropul format, i
se administreaza copilului o lingura pe zi.
Afectiuni respiratorii

• Decoct din conuri de brad: se pun 3-4 conuri de pin
sau brad intr-un litru de apa si se lasa sa se
macereze o ora. Apoi se pune vasul pe foc si se lasa
sa fiarba 3-4 minute. Se stinge focul, se acopera
vasul cu un capac, se lasa sa se infuzeze 10 minute.
Se strecoara. Se beau trei cani de ceai pe zi.

Tratamente naturiste

• Se consuma :*fasole verde, hrean, pastarnac, patrunjel, verdeturi, salate,
urzica, papadie, spanac, palea, alternativ cu laptisor de matca, ou (18 mg
B6),Ť drojdie de bere in lapte, suc de sfecla,-rosii, ťmasline sau fructe
proaspete si uscate (catina, alune', migdale, nuci'castane, macese, coacaze,
piersici, zmeura, gutui, mure, afine, capsune, caise, cirese, visine, prune,
ananas, portocale etc).

• Ceai: cimbrisor, cimbru, coada-calului, coada-racului, porumbar, troscot,
urzica (contine multa vitamina B12), cretisoara, turita-mare, teci de fasole
fara seminte (contin vitamina C si aminoacizi), catina-alba (contine vita
mina Bp B2, C, acid folie).
• Produsele apicole, in special pastura care vindeca in 90 de zile sau polenul
(in 180 de zile). Anemia se vindeca mai repede daca asociem mai multe
produse apicole.

Mierea este alimentul cel mai apropiat de consistenta plasmei, inlocuind mineralele si oligoelementele lipsa din sange, actionand asupra hemoglobinei.
Miere de albine de mana, de culojre lnchisa

Contine de 4 ori mai mult Fe, de 2 ori mai mult Cu, de 14 ori mai mult decat cea deschisa la culoare. Pentru anemie trebuie aer curat. Numarul hematiilor variaza cu altitudinea. Altitudinea scade tensiunea sangelui si astfel organismul isi mareste productia de hematii si hemoglobina, care sa fixeze o mai mare cantitate de O2. Altfel spus, oamenii care stau 2 saptamani la munte capata un plus de hematii.
Examenele de laborator au aratat ca dupa absorbtia polenului in anemii, timp de o luna, numarul globulelor rosii a crescut cu 500 000/mm3 (Formula AS nr. 408). Suc de sfecla (1/4) cu morcovi.

• Se va face cura cu grau incoltit:
3-6 linguri/zi adulti;
1-2 linguri/zi copii 7-14 ani
1-3 linguri/zi copii 2-6 ani
Se consuma pe stomacul gol, dimineata, in combinatie cu mere sau pere,
miere, nuci,

• 30 g polen/zi, hrisca 50 g/zi si suc de sfecla - 200 ml/zi (introdus treptat
pentru a se obisnui ficatul).
• Cura de argila.
• Sucurile sunt de mare ajutor:

- suc de piersici, must de struguri;
- suc de legume in diferite combinatii in care sa predomine morcovul si
sfecla rosie la care se adauga castravete, laptuca, papadie, spanac. in total
se bea circa 600-1000 ml zilnic.
Resturile de legume care raman in centrifuga se consuma in salate, iar cele de fructe cu mere. Se vor rehidrata. Toate legumele indicate ajuta la alcalinizarea si curatirea sangelui si contin fier.

• Ulei de peste (exista „Lysi" in magazine naturiste) sau vitamina D luata
cand este frig (iarna).
• Expunere zilnica, progresiva, pana la ora 11, a corpului la soare (cure
heliomarine). Eventual, cure cu namol (ungere).
• Hrana consistenta alcatuita din fructe, zarzavaturi, miere, branza de vaci,
oua crude (galbenus) de tara, mult peste, spanac. Se bea ceai de urzici.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| alexandraalis a răspuns:

De unde stii ca ai anemie?
Ai facut analizele de sange?
Ti-a citit medicul rezultatul analizelor si ti-a spus ca ai anemie?
Anemia o tratezi dupa mai multe luni de tratament medicamentos.
Cine zice ca o sa trateazi anemia repede iti spune povesti.

| alexandraalis a răspuns (pentru alexandraalis):

Ce fel de anemie ai?
Sunt mai multe tipuri de anemie.

| mutascu a răspuns:

Vezi beneficii alimente pe http://www.de-slabit.com/beneficii-alimente sper ca te ajuta