| ottonel a întrebat:

Cum se ia polenul? De cate ori pe zi si in ce cantitate? Dar semintele de chia? Citisem undeva ca nu e indicat sa mananci in fiecare zi aceste seminte de chia. Asa e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LilWatamaloon a răspuns:

Doza terapeutică recomandată pentru adulți este de 20-40 g de polen pe zi, echivalentul a 3-5 lingurițe. La copii, doza este de 1-2 lingurițe de polen pe zi. Polenul poate fi administrat de 3 ori pe zi, înainte de masă. În bolile cronice, se pot administra doze mici de polen în combinație cu tratamentul medicamentos.
Cele mai bune perioade pentru curele cu polen sunt cele cuprinse între iarnă și primăvară și între vară și toamnă.

| LilWatamaloon a răspuns:

Legat de semintele de chia, este suficient sa consumam doua linguri de seminte de chia pe zi.