| 123123NONAME123123 a întrebat:

Daca o calorie este cantitatea de energie/caldura necesara pentru a incalzi 1 gram de apa cu 1'C si corpul incearca sa pastreze peramnent o temperatura de cca 37'C, inseamna ca daca beau 1g de apa de 1-2'C corpul va arde cca 35 de calori pentru a-l aduce la o temperatura normala pentru organism? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când introduci apă rece în corp ea va răci țesuturile cu care vine în contact. Pentru a le readuce la temperatura de funcționare a corpului, corpul va consuma energie, va accelera arderile, va comnsuma acel număr de calorii pe care l-ai calculat dta. Dar ă plus, dacă cantitatea de apă introdusă este mare, dacă mai este răcirea țesutuiilor, de exemplu a gâtului îl va face vulnerabil la microbi, va începe să te doară gâtul. În lupta cu ei, corpul va consuma alte calorii în plus. De asemenea dacă apa aceea rece va întâlni mâncare în stomac ( la fel se întâmplă când mănânci alte mâncăruri reci, de exemplu înghețată, sau altele scoase din frigider) procesele de digestie din stomac sunt perturbate. Alte calorii de cheltuie acolo în plus pentru a se ajunge la normal, înafară de încălzirea propriu zisă.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Caloria, notată cal, este o unitate de măsură pentru energie, egală cu cantitatea de căldură necesară pentru a ridica temperatura unui gram de apă, aflată la presiune atmosferică normală, de la 14, 5 la 15, 5 °C

https://ro.wikipedia.org/wiki/Calorie

nu chiar, bautul apei nu are legatura cu a consuma mai multe calori in schimb mancarea are, daca consumi proteine cum digestia dureaza mai mult corpul foloseste mai multa energie si asa ardem energie non stop

| 123123NONAME123123 explică (pentru sadrian46):

Puteai scrie mai corect dar e ok si asa, mersi.

| gratargratar a răspuns:

Nu.
Asta pentru ca apa, amestecata cu alte lichide stomacale, va ajunge la un echilibru de temperatura, iar dpdv cantitativ 1g de apa de 1-2 grade celsius va scadea temperatura organismului cu o fractiune neglijabila de grad.
Daca insa bei mai multa, atunci temperatura organismului va scadea semnificativ. Pentru a mari temperatura, muschii vor consuma ATP - adica energie (calorii). Cred ca de aceea te doare stomacul cand bei apa rece, pentru ca muschii din stomac incep sa se contracte puternic pentru a restabili temperatura de echilibru. Tot de aceea poate aparea si tremuratul, ce nu reprezinta altceva decat incercarea organismului de a-si mari temperatura (in cazul starii febrile, cand organismul isi mareste voluntar temperatura pentru distrugerea microbilor).

| doctorandus a răspuns:

Fii linistit, pentru apa rece/inghetata corpul consuma caldura reziduala, care oricum era produsa de functionarea lui si trebuia eliminata.