| DoroteeaH a întrebat:

Deci, e seară și am pus, din greșeală, degetul pe un spațiu în care erau cioburi mici. Eram afară, în curtea mea. Ideea e că mi s-a prins în deget un ciob micuț, ca o așchie. Mi-am scos ciobul din deget si acum nu mai sângerează.
Oare se poate dezvolta o inflamație sau ceva mai grav în locul din care mi-am luat ciobul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnonimMareMareMare a răspuns:

Dezinfecteaza-te in locul respectiv, pune ti un plasture sau un pansament si esti ca nou. daca ciobul nu a fost infectat si nu a stat inauntru mult timp, nu se intampla nimic, mai ales daca l ai scos imediat si te ai dezinfectat

| Nume6 a răspuns:

Dacă ai scos ciobul nu se mai poate întâmpla nimic. Spală bine cu săpun sau spirt și cam atât.