| Angelica_Alecu_1981 a întrebat:

Acum o zi mi-a intrat un ciob mic in degetul mare de la mana, daca incerc sa il scot cu penseta ma doare foarte tare, poate iesi de la sine cu puroi ca la o aschie? Unii spun ca pot sa imi dau pentru rivanol, unii spun ca este doar pentru a dezinfecta, iar altii spun ca Rivanolul face ca ciobul sa iasa de la sine, va rog, ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Trebuie sa il scoti, chiar daca doare, sa nu se adanceasca mai rau. Apoi folosesti dezinfectant. Daca nu poti sa-l scoti mergi la medic sa nu se infecteze.

| Angelica_Alecu_1981 explică (pentru christall):

Am reusit sa il scot, am tras tare, chiar daca m-a durut de...

| christall a răspuns (pentru Angelica_Alecu_1981):

Te felicit ca ai fost curajoasa! Acum cureti bine si gata! Astepti sa se vindece si esti ca noua.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oricat te-ar durea trebuie scos. Se poate infecta si este mai grav. Doar nu esti crescut in puf sa nu suporti durerea.

| alina2k18 a răspuns:

Mai bine te duci la medic, iti face o anestezie locala si dupa lucreaza in voie si nu te doare nimic.
Daca astepti sa iasa cu puroi = infectie si nu cred ca iti doresti.
Rivanolul este pentru dezinfectare si ATAT.

| Angelica_Alecu_1981 explică (pentru alina2k18):

Am reusit sa scot cu o penseta.