| Lovelypeaches100 a întrebat:

Drajeurile nurofen forte se inghit sau se sug?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Se înghit

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se ling intii, apoi se sug bine de tot, apoi le mai lingi un pic, apoi le inghiti. Stai... drajeuri? Pai daca e medicament... CITESTE PROSPECTUL!

| Panamax a răspuns:

Fiecare cum obisnuieste.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bai, nu-ti mai bate joc de oameni. Sper ca macar in realitate sa fii altfel. Ca tare mi-e că-ți primesti într-o zi "răsplata" rolling on the floor))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

In realitate evit oamenii pe cit posibil. Daca cineva imi cere ajutorul, ii ajut sau le deschid ochii si mi-o si bat de mecla lor un pic, daca merita. Daca pun intrebari retarde, atunci doar mi-o bat de mecla lor. De exemplu, doi tinerei ma intreaba pe strada daca stiu nu-stiu-ce-banca in zona. Le zic ca nu, ma uit la ei, pareau destul de rasariti, si ii intreb: Aveti smartphone? Pac, scot fiecare cate un telefon. Aveti si ceva trafic de date, nu? Desigur. Ia deschideti frumos Google Maps. Pac! Acum cautati banca x. Ati gasit? Wow! happy

| NarcisIfrim a răspuns:

GHID DE DOZAJ
Se administrează cu apă.

Adulți și copii de peste 12 ani: doza initială 2 drajeuri apoi 1 sau 2 drajeuri la intervale de 4 - 6 ore în funcție de necesități.

Nu administrați Nurofen 200 mg drajeuri copiilor sub 12 ani.

DOZA MAXIMĂ PENTRU 24 DE ORE
Maximum 6 drajeuri (1200 mg ibuprofen) în 24 de ore
Mai sunt și cele de 400 de mg.

| Sekim a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Viziteaza psihologul amice. Sau invata sa fii altfel pentru ca, cu asemenea glume si caracter esti degeaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sekim):

... sau nu. Hai sa toleram toti imbecilii din jur si sa le dam mura in gura de fiecare data cand au nevoie. Prefer ca din 10 sa ma urasca 9 si macar unuia sa ii deschid ochii decat sa ma pupe in dos 10 ca i-am lasat la fel de prosti pe cit erau la inceput si le-am dat mura in gura.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am mai discutat. Nu toată lumea face "legatura" pe moment. Chiar dacă pare la mintea cocoșului laughing. Eviți oamenii deoarece te vezi superior lor? Te enervezi? Bine, la tine nu mai e cazul; ai o familie acum, dar in general nu e prea bine sa fim singuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu ma enervez. Mai recent si familia ma enerveaza, cam toti. Mai putin fiica-mea. In rest, 90% debili. Inclusiv nevasta-mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lol, nu asa trebuia sa iasa. Nu ma enervez in sensul de enervat-enervat. Astia care ar trebui sa ma enerveze le dau skip/ignore.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ha Ha. Ce sa zic, baftă acolo. Cred ca ai nevoie happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Mdah. Cam asa ceva. Am nevoie de o clona. Ca practic am vreo 3 joburi, potential de bani frumusei, si nici un chef de munca.

| Simpatic a răspuns:

Ai furat vrajeala de la faza cu inghetata se linge sau se suge, esti xerox amice!

| anonimg a răspuns:

Drajeul se suge; pastila se ingite cu apa.
Daca ai fi pus aici descrierea completa a medicamentului ai fi gasit raspunsuri mai clare, mai bune pentru tine.

| Lovelypeaches100 explică (pentru Simpatic):

Eu am spus ‘a inghiti’ ‘a suge’, si nu era o gluma, chiar voiam sa stiu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Nu toate drajeurile se sug! In alta ordine de idei, Simpatik, nu am furat nimic de nicaieri. Nu ma uit la teveu.