| AndreiGhicaCristian a întrebat:

Dupa cat timp dispare radiatia cauzata de o arma nucleara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

In ce clasa esti? Nu ai invatat la chimie perioada de injumatatire a elementelor radioactive? Injumatateste, si injumatateste fiecare rezultanta... pana dispare. In cat timp?
Iata ce se spune la Uraniu:
În stare naturală, uraniul se găsește sub formă preponderent a izotopului uraniu 238 (99, 275 %), respectiv a izotopilor uraniu 235 (0, 711 %) și a unei cantități foarte reduse de uraniu 234 (0, 005 %). Această proporție din natură se datoreazǎ timpului de înjumătățire al celor trei izotopi, pentru uraniu 238 acesta este de 4, 47 miliarde de ani, dar pentru uraniu 235 este de 704 milioane de ani.
sau la Thoriu:
Th, care are un timp de înjumătățire de peste 14 milioane de ani).
Calculeaza.