| Komarov a întrebat:

E dureroasa endoscopia/colonoscopia? ati trecut prin asa ceva explicati-mi si mie in ce consta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Endoscopia expolreaza calea digestiva superioara, adica esofag, stomac si duoden, iar colonoscopia exploreaza colonul pana la valva ileo-cecala.
Este o senzatie neplacuta, depinde acum cat si suporti. Insa este foarte utila si de necesitate maxima daca ti s-a recomandat acest lucru! Aceste proceduri exploreaza ceea ce nu se vede la o simpla echografie.
Se vad de exemplu: sangerari oculte(si locul sangerarii), varice esofagiene, ulcer gastric sau duodenal, etc.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un site care cred ca te ar puta ajuta http://sfanta-ana.ro/colonoscopia-cum-te-pregatesti-pentru-procedura/