| bujie_3469 a întrebat:

Este dureroasa colonoscopia? Ce pregatire se face pentru aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este dureroasa, ci doar neplacuta. Cu 16 ore inainte de a o face nu ai voie sa mananci si trebuie sa bei 2-4 litri de apa in care se dizolva un praf numit fortrans. Acesta iti va provoca numeroase scaune lichide care vor elimina toate materiile fecale din colon si il vor spala in asa fel incat sa poata fi examinat. Inaintea colonoscopiei ti se va adminstra un sedativ usor intravenos care fie te va adormi usor, fie doar te va linisti, asa incat sa minimizeze neplacerea.