| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca pulsul persoanelor obeze sau supraponderale să fie mai accelerat în stare de repaus?
Adică să fie de 86, 88, 93 sau 100 de bătăi pe minut?
Am citit că și greutatea corporală e un factor care influențează pulsul.
Am citit de asemenea că la sportivii și atleții bine antrenați pulsul este de 40-50 bătăi pe minut.
Sunt cele două adevărate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Peste 90 e mult la repaus. Da atletii pot sa aiba si sub 50 dar nu toti, mai mult biciclistii. Unii au si sub 40

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este normal ca pulsul să fie mai alert, dar nici chiar 86-100.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da e normal, eu am intre 90-100 la repaus. Doctorul cardiolog a spus ca e OK. Si nu sunt gras

| doctorandus a răspuns:

Eu sunt gras (am fost chiar obez, dar am mai slabit) si da, am uneori pulsul 99 in stare de repaus. Am intrebat la medicul de familie si mi-a zis ca e normal.

In somn pulsul meu este intre 50 si 60 spre sfarsitul somnului.

N-am probleme cu tensiunea si mananc foarte sarat.

| Emma30555 a răspuns:

Eu am o greutate optima și totuși am pulsul mai ridicat, difera în funcție de organism

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ambele.