| leluc a întrebat:

E ok sa faci analize de sange in timpul menstruatiei sau cele doua nu au legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se fac teste de coagulare (ies modificate) si nu se face examen sumar de urina (sangele patruns din greseala in eprubeta si amestecat cu urina compromite analiza).

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de felul analizei.
La laborator iti vor spune care sunt exceptiile de amanat.

| NoName_9903 a răspuns:

De asemenea nu poti dona sange in timpul menstruatiei- atat din considerente care tin strict de cantitatea de sange pierdut, cat si din cauze hormonale.

| voxy a răspuns:

Eventual poate apare o anemie in cazul in care cantitatea de sange pierdut este foarte mare, dar uzual nu apar modificari ale rezultatelor.