| Baciu81 a întrebat:

Buna seara sunt foarte stresat cu o problema si sper ca cineva sa ma ajute cu un sfat. Sotia mea a facut niste analize de sange si ecg toate analizele au iesit bine mai putin trombocidele care sunt pe la 104 ceva de genu si totul legat de trombocite dereglat in rest toate in valori normale. Problema este ca era in timpul menstruatiei in ziua a doua cand a facut analizele. Intrebarea este daca menstruatia are vreo legatura sau poate fii vorba de alt ceva? Multumesc sper sa obtin o parere multumesc inca o data si o seara buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Skiller1997 a răspuns:

Menstruatia nu are nicio problema cu trombocitele.
Trombocitele (din limba greacă θρόμβος thrombos "cheag" + κύτος kytos, „celulă"), cu denumirea alternativă de plachete sangvine, sunt celule sangvine cu rol în procesul complex de hemostază, participând la formarea trombusurilor, precum și o sursă a factorilor de creștere. Sunt celule de mici dimensiuni (2-3 µm), anucleate, provenite din fragmentarea megacariocitelor. Sunt aproximativ 150–400·109 trombocite per litru de sânge, fiind produse în fiecare zi circa 1011 trombocite. O treime din trombocite se găsesc la nivelul circulației splenice, restul găsindu-se ȋn torentul sanguin. Durata de viață a unui trombocit este de aproximativ 8 zile. Distrugerea lor are loc la nivel splenic și hepatic, dar și la nivelul circulației generale.