| wildlyon a întrebat:

Este adevarat ca miopia nu se poate vindeca? Daca porti ochelari nu se mai agraveaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| georgiana a răspuns:

Desi miopia nu poate fi vindecata, tratamentul poate restabili vederea normala sau aproape normala, iar folosirea ochelarilor este cea mai buna metoda.

regis
| regis a răspuns:

Miopia se poate trata, iar interventia (cu laser) nu este foarte complicata. Purtatul ochelarilor te ajuta in doar sa vezi mai bine, nu iti garanteaza si faptul ca miopia nu se va agrava. Oftalmologii spun ca miopia nu mai evolueaza dupa 25 de ani, din proprie experienta iti spun ca aceasta nu este o regula generala.

| waXonwaXoff a răspuns:

Eu port ochelarii ca sa nu se mareasca dioprtria dupa sase luni merg la oftalmolog daca a scazut ii schimb daca nu a scazut si a ramas asa ii port inca 6 luni. daca nu se repara, poate fac operatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miopia se produce cand diamentrul globului ocular este alungit inapoi si razele luminoase se aduna in fata retinei. Se poate corecta acest defect prin ochelari cu lentile divergentewinkingwinking

| deefny_8061 a răspuns:

Ti-as putea raspunde, daca mi-ai explica ce e aia miopie, ca eu port ochelari de 3 luni jumatate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia se vindeca numai prin interventie chirurgicala. Altfel ea evolueaza mereu. Daca porti ochelari tot timpul, evolueaza lent, dioptriile cresc o data la 3-4 ani, poate chiar 5. Daca nu ii porti, evolueaza rapid si dioptriile cresc de mai multe ori pe an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Prin intervenție chirurgicală și ținută în frâu ulterior prin purtarea de ochelari permanent.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dioptriile actuale cam de 20 de ani. Port ochelar permanent.
Doar chirurgical se corecteaza, dar nu in totalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, miopia poate fi vindecata. operatia insa nu vindeca. prin definitie a vindeca... implica un proces. intra pe www.renuntalaochelari.com si vezi cum poti sa vindeci miopia ta

| AstaMica15 a răspuns:

Georgiana,eu am 14 ani si port ochelari de 7 ani si in ultimi 3 ani au crescut dioptriile foarte mult 2 numere pe an de la 2 am ajuns la 8 si chiar daca porti ochelari nu ti se remediaza, am auzit de operatie si costa 50 milioane poate in viitorul apropiat o sa incerc@!