| 95Dutsa95 a întrebat:

Miopia evoluaeaza daca nu porti ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, fără ochelari miopia evoluează ceva mai repede.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, din păcate, dacă nu porţi ochelari, miopia progresează/se AGRAVEAZĂ :(

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/miopia

http://oftalmix.wordpress.com/2011/06/09/corectia-viciilor-de-refractie/

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Nu numai ca se agraveaza dar te si chinui sa vezi

| Albnegru10 a răspuns:

Da, dar se si repara daca porti corect ochelarii.

| pietrean a răspuns (pentru Albnegru10):

Miopia nu se trateaza,adica sa-ti scada numarul de dioptrii in timp,dupa ce porti ochelari.
Purtand ochelari, da, se poate sa vezi bine, doar purtand ochelari.
Din acest motiv, la batranete, cei care sunt miopi, raman miopi, dar se aleg si cu prezbitism.Cazul meu!