| BigLike a întrebat:

Exista aparate cu care doctorul poate verifica daca ai undeva venele infundate sau semi infundate? Daca da cum as putea sa-i explic doctorului meu ca doresc un asemea test si numele aparatului va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Aparatul se numeste RMI dar ce spui tu se poate verifica si prin alte metode.
Dar asta cu RMI nu stiu exact o fi scump.treb sa ti se dea o substanta care intra in circulatie in zona respectiva si aparatul ala va vedea cum sunt vasele de sange.
Dar pana sa faci asa ceva sunt si alte teste sau ce or mai fi prin care un doctor adevarat stie cum sta situatia.

Daca ai avea ce spui tu infundate mai departe de locul ala tiar amorti, ai senzatia aia de amorteala, atunci cand sangele nu mai circula.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Analiza se numește ecografie Doppler vascular. Asta să soliciți și să spui de ce medicului și el va înțelege.

| Donsavas a răspuns:

Sunt mai multe aparate care verifică cat si analize de sânge! Mergi la cardiolog!