| Denisa1deni11 a întrebat:

Fluocinolon se foloseste la rani deschise?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Folosește betadină. Produsul dezinfectează rana și grăbește vindecarea.
Pentru răni deschise, plăgi infectate, escare etc. ar fi Sapromed (pulbere) dar nu o folosi fără sfatul medicului, fiindcă poți fi alergică. Eu zic să te rezumi la betadină. happy
Pe urmă, pansezi rana cu o fașă sterilizată.
Dacă ai o rană foarte adâncă și trebuie să fie cusută, atunci du-te la spital.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.